Бородавки на руках: причини і лікування, симптоми

З’явилося утворення у вигляді бородавки на руках насторожить будь-якої людини. Наріст на руці доставляє і естетичний і фізичний дискомфорт. Тому питання, як позбавитися від бородавки, виникає сам собою. Якщо з’явилася бородавка, лікувати її треба обов’язково, патологічні новоутворення розмножуються швидко і бувають небезпечні тим, що переходять у онкологічні захворювання.

Бородавки на руках: причины и лечение, симптомы
Поява бородавок на руках частіше діагностують у дітей, а це тягне за собою небажану травмування новоутворень і дискомфорт.

Види бородавок

Типи бородавок Зовнішні характеристики Місця ураження
Плоскі (юнацькі) Плоскі вузлики не більше 5 мм, рожевого або коричневого кольору Пальці рук, обличчя, ноги
Сухі (вульгарні) Сіро-коричневі нарости нерівної форми, до 1,5 см, зливаються в грона На долоньці, на тильній стороні кисті, на подушечках пальців
Шипицы (підошовні) Круглої форми з нерівними краями, нагадують мозоль, до 2 см, колір білуватий або сіро-жовтий, болючі при натисканні На долоні під шкірою, на стопі
Ниткоподібні Розмір до 6 мм, тілесного кольору На долонях
Старечі кератоми Огрубілу ділянку шкіри, покритий кірками, темно-коричневого кольору, до 6 см в діаметрі Кисті, передпліччя

Причини бородавок на руках

Основною причиною, чому зросла бородавка на долоні, є попадання в організм вірусу папіломи людини (ВПЛ). Особливо активний вірус в теплих вологих приміщеннях (лазні, басейни). Потрапити в кров людини ВПЛ може через рани, мікротравми шкіри рук, подряпини. Також ВПЛ передається при статевому контакті і від матері дитині під час пологів. Здоровий організм, при попаданні в кров вірусного агента ВПЛ, блокує його поширення і шкідливе вплив. Але якщо має місце послаблення імунітету внаслідок переохолодження, неправильного харчування, стресової напруги, негативного екологічного фону, то антитіла не виробляються, і вірус проникає в тканини. Фактором ризику є зайва пітливість рук.

Механізм зараження

Вірус ВПЛ може якийсь час не проявляти себе, але коли умови будуть сприятливими — зростуть бородавки.

Вірусні агенти стимулюють приплив крові в ту ділянку тіла, який вражений вірусом. Шкірні клітини починають аномально швидко розростатися, і в цьому місці виникають маленькі ущільнення, іменовані папилломами. Початкова стадія виникнення бородавки на тильній стороні долоні може тривати як 1-2 тижні, так і близько року. В цей час вірус знаходиться в прихованому стані і проявляє себе тільки якщо знайде слабку лазівку в імунній системі. Нерідко ВПЛ гине в тілі людини завдяки сильному імунітету, і медикаментозно лікувати бородавки немає необхідності.

80% населення Землі заражені вірусом папіломи людини, але навіть не підозрюють про це.

Різні види бородавок на руках утворюються з різних причин. Плоскі бородавки вилазять внаслідок гормональних перебудов у підлітковий період. Сухі бородавки передаються при рукостисканні з інфікованим, через одяг, побутовий контакт. Околоногтевые (підвид вульгарних папілом) ростуть з-за порушення імунної системи і гормональних збоїв. Себорейні (старечі) кератоми виходять на шкірі у людей старше 50-ти років внаслідок вікових ендокринних змін і порушень функціонування організму.

Симптоми прояву захворювання

Бородавки на руках шорсткі, щільні, овальної форми і не викликають біль.

Важливо знати, що бородавки не болять. Відрізнити наріст від мозолі можна тим, що бородавка ніколи не буває прозора. Нарости на дотик шорсткі і тверді, овальної форми. Поверхня їх суха з тріщинами і борознами. Бувають поодинокі, але іноді спостерігається багато бородавок на руках. Чорні крапочки (омертвілі капіляри) говорять про те, що вилізла саме бородавка. На утворення такого типу відсутній шкірний візерунок. Іноді папіломи можуть свербіти. На підошовні шипицы (особливо на мізинці ноги) боляче наступати. Все в сукупності перераховані вище симптоми означають, що в організмі оселився вірус папіломи людини.

Бородавки на долонях

Найчастіше місце, де з’являються нарости на шкірі у дорослих, — кисті рук, долоні і їх тильна сторона. Це пов’язано з тим, що шкіра рук більше схильна до порізів, тріщин і ризик зараження ділянки шкірного покриву долоні вище. За статистикою, на правій руці найчастіше утворюється бородавка вульгарного типу, на лівій руці — ниткоподібних. Нарости на долонях підлягають обов’язковому лікуванню, так як руки часто стикаються з побутовими предметами, що, по-перше, сприяє поширенню вірусу папіломи, а по-друге, може призвести до травмування самої папіломи і потрапляння в кров вторинної інфекції або ж поширення вже існуючого ВПЛ на інші ділянки тіла.

Папіломи на пальцях

Околоногтевые нарости — різновид звичайних папілом, носять доброякісний характер. Із-за незвичайної локалізації (дуже близько до нігтя або під ним) досить складно вилікувати такий вид бородавок. Хворобливих відчуттів вони не приносять, але якщо не вивести наріст біля нігтя, сам ніготь може піддатися руйнуванню, нігтьова пластина истончится. Хвороба швидко поширюється і незабаром може вразити всі нігтьові пластини, включаючи нігті на ногах.

Нарости на ліктях

Бородавка на лікті — доброякісне ущільнення, зустрічається набагато рідше, ніж новоутворення на долонях. На ліктях бородавки виглядають маленькими шорсткими вузликами, колір білий, тілесний, можливі множинні скупчення на внутрішній частині ліктя (згині). 70% таких бородавок проходять самі протягом 3-х років, проте затягувати лікування не стоїть. Потрібно виводити бородавки на ліктях, щоб уникнути травмування, з-за чого з’являється хворобливе відчуття, бородавка може кровоточити і розростатися. У дитини ліктьовий суглоб особливо схильний до травм, тому батькам варто бути уважними та у випадку виникнення папіломи негайно звернутися до лікаря-дерматолога, щоб дізнатися як можна вивести бородавку.

Діагностика

Бородавки на руках: причины и лечение, симптомы
Для підтвердження діагнозу ВПЛ, який провокує зростання бородавок, дерматолог призначає пацієнтові здачу певних аналізів.

Лікування бородавок на руках призначає лікар-дерматолог. При первинному огляді лікар визначає дійсно наріст є бородавкою. Якщо візуально це зробити неможливо і є ризик сплутати новоутворення з родимкою, эпидермальным невусом, проводиться гістологічна діагностика. При підозрі злоякісного характеру наросту потрібно робити біопсію. Щоб поставити точний діагноз і встановити істинні причини зараження, необхідний аналіз крові на ВПЛ і дерматологічний зішкріб.

Як позбутися від наростів на руках?

Починати боротися проти наростів на шкірі потрібно з укріплення імунітету, так як саме імунна система дає слабину при виникненні ВПЛ в організмі, що стає причиною захворювання. Варто почати приймати вітаміни, таблетки з імуномодуляторами у складі, щоб укріпити загальний стан організму і підвищити його опірність хвороботворним інфекцій. Наступним кроком стане один або комбінація з декількох видів лікування: терапія з допомогою коштів, які можна купити в аптеці, лікування народними засобами і/або деструкція наросту.

Медикаментозне лікування

Готові аптечні засоби є хімічними методами місцевого впливу на наріст. Популярні препарати:

Для позбавлення від вірусу бородавок потрібно буде отримати у лікаря рецепт медикаментозної терапії.
 • Саліцилова кислота у вигляді мазі наноситься точково за допомогою ватної палички. Міститься у складі препаратів «Ургокор», «Мозолин», «Гальманін».
 • «Солкодерм» — засіб від бородавок на руках у вигляді розчину, в складі присутні кислоти:
  • оцтова;
  • щавлева;
  • азотна;
  • молочна.
 • «Веррукацид» — розчин фенолу і метакрезола.
 • Подофиллиновая смола 25% в настоянці бензоїну.
 • «Суперчистотел» — це краплі від бородавок на руках, суміш лугів натрію і калію, на даний момент найефективніший засіб від бородавок на думку тих, хто ним користується.
 • «Криофарма» — ліки від бородавок у вигляді спрею, у складі якого диметилэфир + пропан з температурою -57 градусів.
 • «Оксолінова мазь» діє місцево і противовирусно.

Якщо на руці знаходиться безліч папілом, досить вивести найбільшу, тоді дрібні (дочірні) усунуться поступово самі собою.

Лікування народними засобами

Лікування в домашніх умовах проводять, проконсультувавшись з лікарем. Найкраще народне засіб — оцтова кислота. Можна вивести бородавки на шкірі рук з коренем, якщо робити аплікації на уражені ділянки шкіри. Але здорові тканини потрібно захистити від впливу оцтової кислоти, інакше можливий хімічний опік. Інші народні засоби від бородавок:

 • Ріпчаста цибуля допоможе в боротьбі з шкірними наростами. Соком цибулі змазують бородавки на ніч або прикладають компрес з подрібненою цибулею і сіллю.
 • З допомогою чистотілу можна позбутися від неприємного недуги.
 • Ефективне засіб, приготований з лимонної цедри: шкірка 2-х лимонів подрібнюється і в банку заливається склянкою столового оцту. Таким засобом, попередньо настояних протягом тижня, потрібно протирати уражені ділянки шкіри.
 • Бинтування в сукупності з примочками касторової олії дає відмінний результат проти папілом. Готують кашку з харчової соди і касторової олії, натерают ними бородавки і туго бинтують. Пов’язки змінюють двічі на добу, але не знімають надовго, наріст постійно повинен перебувати під тиском бинта.
 • Добре допомагає позбутися від недуги відвар полину: 3 ст. л. сухої трави заливають склянкою крутого окропу і настоюють кілька годин. Таким відваром протирати шкіру з наростами потрібно кілька разів у день.
 • Корисно прикладати до бородавок компреси зі свіжовичавленим соком алое, помідора, ягід горобини, яблук, огірків.
 • Сік картоплі, алое і цибулі змішують 1 до 1 і наносити на нарости на 2 години.
 • Сік часнику позбавить шкіру від вад, потрібно просто натирати їм уражене місце щодня.
 • Можна тримати руки у відварі трави блощичника.
 • При терапії можна використовувати суміш соку чебрецю і козячого жиру, щоб бородавки почали зникати.

Деструктивні методи лікування

Для швидкого і ефективного усунення бородавок з рук рекомендовано пройти хірургічну чи іншу апаратну процедуру.

Якщо бородавки не проходять внаслідок медикаментозного лікування або ж на місці зниклих, ніби нізвідки, беруться нові, це означає, що лікування неефективно, і потрібно деструктивний спосіб, щоб звести бородавку на руці. Серед таких видів лікування:

 • хірургічне;
 • електрокоагуляція;
 • радионож;
 • кріотерапія;
 • лазерна коагуляція.

Хірургічний спосіб

Видалення наростів хірургічним втручанням проводиться виключно в стаціонарі з допомогою спеціальних стерильних медичних інструментів. Шви накладаються, якщо розмір папіломи перевищує 5 мм. Метод не гарантує відсутності повторного виникнення наростів на шкірі, так як ВПЛ все ще може залишатися в крові пацієнта.

Електрокоагуляція

Електрокоагуляція — щодо доступний і швидкий метод позбавлення від «молодих» бородавок на руках.

Электрокоагуляционная процедура передбачає висічення бородавки за допомогою дроту, що знаходиться під високою напругою і нагріта до температури 80 градусів. Спосіб підходить для свіжих бородавок. Якщо на руці з’явився наріст давно, після маніпуляції може залишитися глибокий шрам. Необхідна місцева анестезія. Спосіб гарний своїй швидкістю виконання і відносно невисокою вартістю. На місці видаленої папіломи утворюється спайка, яка гоїться досить швидко, якщо місце обробляти антисептичним засобом.

Радіохвильовий метод

Внаслідок використання приладу радионож (тонкий електрод, що випромінює радіохвилі) на шкірі не залишається ніяких слідів проведення процедури. Після радіохвильової терапії ризик виникнення наросту мінімальний. Попередньо потрібно онкоосмотр. Після операції матеріал наросту відправляється на гістологічну діагностику.

Криоудаление

Терапія передбачає заморожування хворого ділянки тканини рідким азотом. Азот згубно впливає на клітини ущільнення, метод є стерильним і безболісним, рекомендується для терапії у дітей. Деструкція дуже старих ущільнень вимагає 2-3-кратних повторень процедури. Кріотерапія протипоказана:

 • вагітним;
 • при ГРВІ;
 • при наявності будь-яких хвороб в хронічній стадії.

Лазерна методика

Включає в себе використання одного з двох видів лазерів: ербіевого і вуглекислотного. Припікати лазером можна нарости, які стали дуже великими і глибокими. Це оптимальний варіант у співвідношенні «ціна-якість». Тривалість процедури близько 2-х хвилин. Ділянка тіла, що підлягає лазерного впливу, обробляють антисептичним засобом, після чого знеболюють. Променем лазера вирізають патологічне утворення. Місце з скоринкою після обробки бажано заклеїти пластиром хоча б на один день, щоб уникнути попадання води або пилу.

Профілактика зараження

Щоб уникнути потрапляння ВПЛ в кров, слід стежити за гігієною рук, всі рани обробляти негайно, уникати контакту з інфікованими людьми. В спортивних залах і басейнах потрібно ходити в сухий взуття за розміром. Стан імунітету необхідно підтримувати, особливо в холодну пору року, з допомогою вітамінних комплексів, імуностимуляторів, не давати організму переохолодитися. Правильний режим сну і неспання, прогулянки на свіжому повітрі, раціональне харчування допоможе імунітету впоратися з проявами вірусу папіломи людини і не вдаватися до допомоги засоби від бородавки на руках.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: