Бородавки на геніталіях: причини появи і способи лікування

На якій би ділянці шкіри не з’явилися папіломи, це завжди викликає досаду і невдоволення. Але поява генітальних бородавок заподіює набагато більше занепокоєння, адже вони не тільки вкрай заразні, але можуть бути досить болючими і заподіювати як фізичний, так і психологічний дискомфорт.

Бородавки на геніталіях

Генітальні бородавки, в медицині звані загостреними кондиломами, можуть рости на шкірі навколо анального отвору (анальні бородавки), а також на слизових оболонках статевих органів або ротової порожнини. Вони з’являються в результаті зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ). Ця інфекція досить поширена в світі і найчастіше зовнішніми проявами можуть бути тільки бородавки на статевих органах. Але іноді трапляються випадки, коли, здавалося б, досить невинне захворювання, може призвести до онкологічних ускладнень.

Причини виникнення

Збудником статевих бородавок є вірус папіломи людини певного типу. Сучасна медицина виділяє близько 100 різних видів ВПЛ, але за появу бородавок на інтимних місцях відповідають віруси певного типу.

Зараження в більшості випадків відбувається статевим шляхом, набагато рідше – через побутові предмети.

Тому, якщо у людини виявлено венеричні бородавки, то на час лікування лікарі не рекомендують жити статевим життям, так як навіть при використанні засобів контрацепції може статися зараження.

У процесі статевого акту інфекція від зараженої людини потрапляє на слизові оболонки здорового, і якщо там є ранки або мікротріщини, то вірус потрапляє в клітини шкіри і надалі на цих місцях можуть виникнути папіломи.

Інкубаційний період вірусу триває від декількох тижнів до декількох років. Сильна імунна система придушить інфекцію, і, хоча вірус з організму не зникне, ніяких зовнішніх проявів спостерігатися не буде. Але якщо імунітет ослаблений – на статевих органах з’являться бородавки.

Як можна заразитися?

 • Найбільш поширений шлях зараження – статевий контакт з інфікованим. ВПЛ і викликані ним захворювання – явища широко поширені в усьому світі і серед усіх верств населення. Проте, лише у 1-2% носіїв вірусу виростають шкірні утворення.
 • Рідкісними можна назвати випадки зараження статевими бородавками побутовим шляхом або в медустановах. Але встановити, що саме таким шляхом вірус потрапив в організм дуже проблематично.
 • Генітальні бородавки в деяких випадках спостерігаються навіть у немовлят. Під час пологів вірус від інфікованої матері може потрапити до новонародженого. В результаті у дитини можуть з’явитися новоутворення на статевих органах.

Місця локалізації

Генітальні бородавки з’являються на слизових тканинах статевих органів і в області навколо заднього походу і зазвичай бувають тілесного кольору. Це може бути одне новоутворення розміром від 1 міліметра, або їх скупчення. За формою такі папіломи нагадують гребінь півня або кольорову капусту. Локалізуються аногенітальні бородавки в основному на тих місцях, де на шкірі було пошкодження або мікротравма.

У чоловіків

Аногенітальні бородавки у чоловіків виростають у вигляді новоутворень невеликого розміру тілесного або трохи червонуватого кольору, що розташовуються на пенісі або навколо анального отвору. Існує кілька видів бородавок на статевому члені:

 • гострі кондиломи – найбільш поширений вид бородавок в паху у чоловіків;
 • плоскі бородавки;
 • широкі кондиломи, характерні при зараженні організму сифілісом.

Лікарю достатньо звичайного огляду, щоб визначити вид новоутворень. Виростають такі бородавки в основному на голівці статевого члена, на його крайньої плоті, а також в області ануса. Вони часто завдають істотної дискомфорт, так як можуть викликати свербіж і хворобливі відчуття через натирання білизною і під час статевого контакту.

Зараження, як уже говорилося раніше, відбувається при статевих стосунків з носієм вірусу. І навіть використання презерватива, не дасть гарантій безпеки, адже інфекція може потрапити на поверхні, не захищені контрацептивом. А якщо там є мікропошкодження, то вірус легко проникне в організм.

Після зараження бородавки на статевому члені можуть не проявлятися кілька місяців, а то й років. І зовсім не обов’язково, що вони виникнуть.

Але якщо все ж бородавки на пенісі, або в анальної зоні з’явилися, необхідно, по-перше, призупинити статеве життя, і по-друге, звернутися до лікаря, який призначить лікування.

Діагностувати це захворювання для фахівця – завдання просте, адже для цього достатньо простого огляду. Складність може бути лише в тому випадку, якщо новоутворення на члені або анус поки занадто маленькі, і можуть бути сприйняті як шорсткості на шкірі.

У жінок

Генітальні бородавки у жінок з’являються на малих статевих губах, біля входу в піхві і всередині нього, на шийці матки, в гирлі уретри, а також навколо ануса. Ці новоутворення можуть мати різну форму (підносяться над шкірою або плоскі) і розміри. Через місця свого розташування жінка може не відразу помітити наявність у себе вагінальних бородавок. До того ж вони часто не заподіють ніякого дискомфорту.

Викликати біль і свербіж новоутворення можуть під час статевого акту. Також в тих випадках, коли мають місце бородавки на статевих губах, їх можна пошкодити при голінні. Тому жінці при появі хворобливих дискомфортних відчуттів в області статевих органів слід звернутися до лікаря.

Якщо самостійно виявити з’явилися нарости на статевих губах можливо, то що з’явилися в піхву або на шийці матки папіломи зможе розгледіти тільки лікар на огляді. Виявити генітальні бородавки також можна, якщо здати мазок Папаніколау. І хоча існує дуже маленька ймовірність того, що ці новоутворення можуть переродитися в злоякісні, все ж жінкам слід щорічно здавати такий мазок і регулярно відвідувати гінеколога.

Бородавки на шкірі поблизу анального отвору можуть з’явитися як у жінок, так і у чоловіків. Зазвичай вони мають розмір від 2 міліметрів і бувають поодинокими або множинними. Симптомами таких венеричних бородавок служать свербіж, печіння, тріщини в області заднього проходу і навіть кров’янисті виділення при дефекації. Хоча в основному, якщо випадок не запущений, але ці новоутворення безболісні.

Фактори, які спонукають до захворювання

На жаль, буває так, що утворення на статевих органах можуть сигналізувати про наявність в організмі не тільки ВПЛ, але і інших захворювань, що передаються статевим шляхом. До таких захворювань можна віднести:

 • мікоплазмоз;
 • урогенітальний хламідіоз;
 • бактеріальний вагіноз;
 • цитомегаловірусна інфекція;
 • герпетична інфекція.

В результаті ускладнюється лікування як вірусу папіломи, так і супутнього захворювання. Зростає ймовірність виникнення рецидивів, лікування також займе більш тривалий час.

ВПЛ в принципі повністю вилікує неможливо, можна лише позбутися симптомів. Отже, за певних умов завжди є ймовірність виникнення рецидиву. Такими умовами можуть бути:

 • ослаблення імунітету, наприклад, в результаті перенесених захворювань або нестачі вітамінів;
 • безладні статеві зв’язки і ігнорування використання контрацепції (вона хоч і не дасть повної гарантії захисту, але значно знизить ризик зараження);
 • інші інфекції, що передаються статевим шляхом;
 • гормональні збої в організмі;
 • вагітність;
 • використання внутрішньоматкових контрацептивів;
 • медичне втручання (аборти та ін.);
 • переохолодження.

Можливі онкологічні ускладнення

Коли в організм з ослабленим імунітетом потрапляє вірус, то в більшості випадків це призводить до доброякісних утворень на статевих органах. Далеко не кожен тип ВПЛ, мають високу онкогенні. В основному неприємність полягає тільки в появі бородавок на статевому члені у чоловіків або на інтимних місцях у жінок.

Але є типи вірусу (16 і 18) з високим ступенем онкогенности. Здатність викликати рак у папіломовірусу була виявлена ​​порівняно недавно, раніше вважалося, що ВПЛ не призводять до онкологічних ускладнень.

Найчастіше рак шийки матки, причиною якого можуть послужити статеві бородавки, виявляють у жінок з безладними статевими зв’язками.

У групі ризику знаходяться і ті, хто рано почав жити статевим життям. Крім того у жінок, у яких є генітальні бородавки, і які зловживають цигарками та алкоголем, розвиток вірусу відбувається швидше, і імунна система слабша.

Часто від моменту появи перших папілом до їх виявлення, може пройти досить великий період часу. Особливо це стосується жінок, адже статеві бородавки, наприклад, на шийці матки можуть ніяк себе не проявляти. Виявити їх може тільки лікар або тестування мазка Папаніколау (Пап-тест). Ось чому не можна нехтувати плановими оглядами у гінеколога, особливо тим, хто часто міняє статевих партнерів і ігнорує засоби контрацепції.

Але не варто сильно панікувати і вважати, що ви неодмінно захворієте на рак, якщо виявили у себе венеричні бородавки. Щоб доброякісна пухлина переродилося в злоякісне, має пройти багато часу. І лікар, при регулярному його відвідуванні, своєчасно виявить онкологічне захворювання і запропонує лікування. А рак шийки матки на ранній стадії практично завжди виліковний.

Лікування

На жаль, до теперішнього моменту не існує ліків, здатних позбавити від ВПЛ в організмі. Можливо лише усунути симптоми захворювання – аногенітальні бородавки. Фізично видалити їх можна кількома способами. Крім цього лікарі рекомендують препарати, які уповільнюють процес поширення та розвитку вірусу в організмі.

Взагалі, бородавки на інтимних місцях можуть зникнути і самі, без будь-якого лікування. І хоча вірус папіломи назавжди залишиться в організмі, він може більше ніколи не потурбувати свого носія. Так, у 50% інфікованих, у яких були виявлені статеві бородавки, рецидиву більше не виникало. Однак за статистикою у одного з чотирьох хворих вони з’являються знову протягом перших трьох місяців після видалення.

Лікування для кожного пацієнта, у якого виявили венеричні бородавки, лікар підбирає індивідуально. При цьому враховується загальний стан хворого, наявність або відсутність інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, та інші фактори. Зараз в основному лікарі застосовують комплексне лікування, коли не тільки фізично видаляються папіломи, але і призначаються імуностимулюючі і противірусні препарати.

Методи видалення

 • Кріотерапія, або вплив рідким азотом. Цим методом видаляють бородавки на статевому члені або близько піхви. Застосовується для позбавлення від невеликих наростів. Пацієнту слід уникати статевих контактів до загоєння, поки новоутворення зійдуть.
 • Хірургічне висічення. Під місцевою анестезією аногенітальні бородавки просто зрізають скальпелем. Цей метод не підходить для великих утворень, тому що після видалення можуть залишитися шрами.
 • Електрохірургічний метод. Застосовується у випадках, коли статеві бородавки мають великі розміри. Спеціальним нагрітим приладом під анестезією (місцевої або загальної) видаляються нарости.
 • Лазерна хірургія. Цим методом за допомогою медичного лазера видаляють кондиломи великого розміру, або знаходяться в важко доступних місцях, таких як уретра або всередині ануса.
 • Диатермокоагуляция. Венеричні бородавки припікаються струмом високої частоти за допомогою спеціального апарату.
 • Хімічний метод. Видалення здійснюють азотної або трихлороцтової кислотою, також застосовують ферезол і солкодерм.


Лікарські методи

Зазвичай поряд з видалення кондилом лікар виписує противірусні та імуномодулюючі препарати. Цитотоксичними препаратами служать:

 • подофіллотоксін;
 • подофиллин;
 • 5-фторурацил.

В якості препаратів, що служать для зміцнення імунної системи, використовуються інтерферони, такі як циклоферон або лаферон.

Існує ряд гігієнічних рекомендацій для людини, у якого з’явилися Так, потрібно уникати використання мила і інших засобів з ароматами і ароматизаторами. Після митися геніталії слід добре просушувати рушником, так як волога середовище сприятливе для вірусів, бактерій і грибків. Не слід носити білизну з синтетичних матеріалів, а також потрібно уникати того, щоб воно натирало шкіру. Крім того, нижню білизну потрібно міняти кожні 6 – 8 годин, а прати його слід окремо від решти одягу.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: