Види бородавок і сучасні способи їх лікування

Ще в юному віці багатьох з нас переконали, що бородавки – результат звичайних ігор з жабами і жабами. З віком приходить розуміння абсурдності цього переконання, але про всяк випадок цих земноводних ми намагаємося обходити стороною.

Бородавки – невеликі шкірні освіти, які можуть мати форму вузликів або сосочків. Вони мають доброякісний характер. Але пускати їх «життя» на самоплив не варто, оскільки бували випадки їх переростання в злоякісні пухлини. Найчастіше вони не турбують, якщо немає на них ніякого механічного впливу. І чоловіки, і жінки намагаються приховати їх існування, оскільки виглядають такі утворення на шкірі зовсім негарно. Поговоримо про те, чому з’являються бородавки, як вони класифікуються і як можна їх видалити раз і назавжди.

Види бородавок і сучасні способи їх лікування

Причини появи і небезпека зараження

Один з поширених запитань, заразні чи бородавки, має цілком певну відповідь. Майже всі види бородавок мають вірусне походження. Вірусом папіломи заражена велика частина населення.

Доросла людина може бути носієм одночасно декількох видів цього вірусу і навіть не здогадуватися про це.

Тому вірусними бородавками можна заразитися, якщо:

 • безпосередньо контактувати з людиною, у якого подібні ураження шкіри вже є;
 • спільно з зараженим користуватися предметами особистої гігієни та посудом;
 • користуватися не знезараженим за допомогою антисептика інструментом для манікюру і педикюру;
 • ходити босими ногами в басейні, сауні, лазні, де ходять люди, заражені вірусом папіломи;
 • мати статевий зв’язок із зараженим.

Якщо ви вже зрозуміли, що ваші шкірні освіти ніякого відношення не мають до вірусних бородавок або не викликані прямим контактом із зараженим, можна спробувати проаналізувати, звідки беруться бородавки ще. Інші можливі причини:

 • мікротравми і порізи;
 • тісне взуття;
 • зниження імунітету;
 • вікові зміни епідермісу.

Відповівши на питання, заразні чи бородавки, спробуємо розібратися з їх різновидами і способами позбавлення від проблеми.

Різновиди і будова бородавок

Всі знають, як виглядають бородавки. І немає в цьому нічого дивного. Згідно зі статистикою, приблизно 90% населення планети стикається з цією проблемою. У медичному класифікаторі представлені такі види бородавок:

 • Плоскі бородавки нерідко називають юнацькими, оскільки найчастіше вони виникають у дітей і підлітків. Зовні – це плоскі освіти, що виступає на 1-2 мм над поверхнею шкіри. Світло-коричневі або тілесні шкірні освіти з’являються на обличчі, гомілках, кистях рук з тильного боку. Звідки беруться бородавки у дітей і підлітків? Найчастіше в результаті зниження імунітету і мікротравм.
 • Вульгарні бородавки, які ще називають простими або звичайними. З цією проблемою частіше за інших стикається молодь. Це шкірні освіти, які піднімають приблизно на 5 мм вище рівня шкірного покриву. Навколо великий, «материнської» вульгарною бородавки починають з’являтися маленькі, «дочірні». Спочатку вони практично непомітні, так як мають тілесний колір, але в міру розростання темніють і набувають сіруватий або бурий відтінок.
 • Різновидом вульгарною бородавки є підошовна бородавка, яку ще фахівці називають шіпіцу, а в народі просто «курячої жопки». Розташовуючись на підошвах ніг або долонях рук, вони часто заважають ходити або виконувати будь-які дії руками. Щільне шипоподібні освіту при механічному впливі на нього викликає хворобливі відчуття.
 • Ниткоподібні бородавки. Акрохорди, папіломи – інші назви цього виду бородавок. У народі їх називають ще висячими бородавками. Вони являють собою округлі шкірні освіти, які тримаються на тоненькій ніжці, підносячись над поверхнею шкірного покриву. Саме тому вони отримали назву ниткоподібних бородавок. Зустрічаються вони у людей різного віку, але найчастіше у літніх, і локалізуються в області обличчя і шиї, в пахвових западинах, а у жінок ще і під молочними залозами. Висячі шкірні освіти доставляють масу незручностей. Вони чіпляються за одяг, відриваються, кровоточать і іноді при цьому болять.
 • Генітальні бородавки, або загострені кондиломи, локалізуються в області інтимних органів. Зовні вони нагадують розростається кольорову капусту від тілесного до буро-коричневого кольору. Відповідь на питання, як передаються бородавки такого характеру, очевидний, – статевим шляхом.
 • Старечі бородавки. На відміну від інших, цей вид бородавок проявляється в літньому віці, виникає на місці старечих плям і має відмінне від інших походження. Від чого з’являються бородавки у людей похилого віку, якщо вони не носять вірусного характеру? Все дуже просто. Такі шкірні освіти – це себорейна кератома. Під сірими, коричневими або чорними наростами розташовуються сосочкові вирости. Часом з старечих плям на тілі людини виходить одне велике бородавочной освіту.

Будова бородавки має деякі особливості. Ороговілі клітини епідермісу утворюють так звані папілом, або сосочки, в яких є кровоносні судини. Згодом частина сосочків відмирає, в результаті чого з’являється характерний зовнішній вигляд цих утворень, як ніби вкритих растрескавшейся кіркою. У центрі освіти легко розгледіти стрижні з чорними або червоними вкрапленнями. Це і є коріння бородавки, які з часом трохи оголюються.

Коли потрібно звертатися до лікаря

Здебільшого бородавочной освіти не завдають людині особливих занепокоєнь. З відновленням імунної системи вони можуть пройти і самі. Але є випадки, коли похід до лікаря відкладати не можна, а саме:

 • болить бородавка;
 • з’явилися новоутворення в інтимних зонах;
 • коли бородавка почала свербіти;
 • спостерігається кровоточивість шкірних наростів;
 • шкірні новоутворення займають все більшу площу;
 • кордони втрачають чіткість і набувають червоний відтінок;
 • бородавка почорніла.

Гострі кондиломи лікує уролог, венеролог, гінеколог. Щоб вилікувати інші види бородавок, потрібно звернутися до лікаря-дерматолога.

Методи видалення

Бородавочной освіти багато хто намагається лікувати самостійно в домашніх умовах. Однак правильніше все-таки звернутися до лікаря, щоб переконатися в тому, що ви прагнете вилікувати саме вірусні бородавки, а не щось інше, дуже схоже на них. Після діагностування фахівець може призначити терапевтичний курс. Він дозволить уникнути хірургічного втручання.

Однак деякі різновиди бородавочной новоутворень краще видалити іншими способами. Розглянемо основні з них.

 • Видалення хірургічним шляхом. Перед початком процедури проводиться обов’язкова місцева анестезія. Великі шкірні новоутворення видаляють за допомогою скальпеля і відправляють їх у лабораторію на гістологічне обстеження.
 • Кріодеструкція. За допомогою рідкого азоту заморожуються уражені тканини. Шкірні освіти біліють, потім на їх місці з’являється щільний міхур, який згодом висихає і сам відпадає. Цей метод часто застосовують для видалення висячих бородавок.
 • Хімічний спосіб. Його сьогодні використовують досить рідко через хворобливості процедури. На уражене місце впливають кислотою.
 • Видалення за допомогою лазера – на сьогодні найефективніший і безболісний спосіб. За допомогою лазерного променя протягом декількох хвилин уражений епідерміс знімається шар за шаром. Перед початком процедури проводиться місцева анестезія. Переваги цього методу в тому, що після такого видалення немає хворобливих відчуттів, знижується ймовірність підхопити інфекцію, загоєння проходить в короткі терміни.
 • Домашні рецепти. Є безліч рецептів народної медицини, що дозволяють впоратися з цією проблемою.
  Для очищення шкіри використовують сік чистотілу або подрібнену траву, змішану з вазеліном. Багато хто стверджує, що добре очищають шкіру подрібнене листя каланхое, цибуля, вимочений в оцті, терту картоплю і ванни з настою кінського каштана. Допомагають ці способи чи ні, встановлюється тільки шляхом проб і помилок. Така терапія, в будь-якому випадку, займе чимало часу. Є і дуже давні, містичні способи лікування, які і до цього дня використовують люди. Але чи варто сподіватися на магію і чаклунство при наявності сучасних і ефективних методів?


Така важлива профілактика

Знаючи, чому з’являються бородавки, буде нерозумно не дотримуватися елементарних заходів профілактики. Здоровий спосіб життя – основна умова, яке можна доповнити деякими рекомендаціями:

 • Правила особистої гігієни ніхто не відміняв. Завжди мийте руки після громадського транспорту, користуйтеся тільки своїми гігієнічними предметами, посудом, ретельно купайтеся після походу в громадську лазню, сауну, басейн.
 • Дрібні ранки і тріщинки обробляйте перекисом водню, зеленкою, йодом.
 • Обов’язково відразу мийте руки після контакту з людиною, у якого помітили цю проблему.
 • Намагайтеся їсти різноманітну, багату вітамінами, їжу. Ще один варіант – приймайте вітамінні комплекси.
 • Намагайтеся більше відпочивати і не допускати стреси в своє життя.
 • Носіть зручне взуття, бажано з натуральних матеріалів.
 • Оберігайте свої руки від хімічних препаратів і засобів для чищення гумовими рукавичками. Під час домашніх робіт легко отримати мікротравми, через які проникає інфекція.
 • Один статевий партнер – це не просто щастя в особистому житті, це ще й дуже надійний спосіб захистити себе від вірусу папіломи людини.

Вірусні бородавки не тільки доставляють певні незручності. Вони псують нашу зовнішність. Сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть уникнути цієї проблеми.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: