Генітальні бородавки у жінок, чоловіків: лікування, симптоми

Нарости доброякісного характеру утворюються на різних частинах шкірного покриву. Так, у представників сильної статі генітальні бородавки на члені спостерігаються частіше, ніж на геніталіях жінки. У медицині такі утворення називають, як кондиломи, які пов’язані з інфекціями, що передаються за допомогою статевого акту. Людині необхідно звернути належну увагу на бородавки на статевих органах, оскільки вони здатні завдати великої шкоди здоров’ю людини.

Генитальные бородавки у женщин, мужчин: лечение, симптомы
Генітальні бородавки несуть загрозу здоров’ю, а так само приносять дискомфорт в статеве життя людини.

Основні види

Коли з’явилися бородавки на члені або на малих статевих губах, то слід спершу визначити вид освіти. Так, окремий вид генітальних бородавок буде мати особливу структуру, тому лікування буде значно відрізнятися. Нижче наведені найбільш поширені види генітальних бородавок та їх особливості.

Вид генітальної бородавки Особлива характеристика
Загострена або аногенитальная Володіє нещільної структурою, забарвлена в рожевий, чорний або червонуватий колір. Невелика ніжка розташований у широкого підстави. Відрізняються одиничним чи множинним формуванням. Якщо спостерігається масове скупчення гострокінцевих генітальних бородавок, то вони зовні нагадують цвітну капусту.
Папілярна Мають округлу форму і відрізняються гладкою поверхнею. Папілярні кондиломи не мають ніжки. Такі утворення переважно знаходяться на піднятому положенні щодо шкірного покриву.
Кератотическая Генітальна кондилома такого типу виступає над шкірним покривом. Володіє щільною і потовщеною структурою.
Кондилома Бушке-Левенштейна або гігантська Такі генітальні бородавки діагностуються зрідка. Відрізняються швидким розростанням, в результаті чого пошкоджуються поряд розташовані тканини. Дуже рідко гігантська бородавка може перейти в злоякісну.
Плоска кондилома Статеві бородавки плоского типу мають множинним або одиничним характером. Переважно, такі утворення не доставляють занепокоєння, зрідка виникають сверблячі відчуття і виділення. Частіше спостерігаються внутрішні плоскі кондиломи у жінок, які травмують слизову піхви або шийки матки.

Класифікація по локалізації

Класифікують нарости і за місцем формування. Новоутворення можуть виникати не тільки на статевих органах, але й на поруч розташованих областях: у паху, на лобку. Жіночий організм страждає від новоутворень в таких зонах:

 • в області статевих губ (великих і малих);
 • на вході або внутрішньої частини піхви;
 • у районі шийки матки;
 • навколо заднього проходу;
 • в уретрі.

У чоловіків найчастіше спостерігаються бородавки на пенісі, але зустрічаються і такі місця ураження:

 • зовнішня сторона анального проходу;
 • на внутрішніх частинах уретри;
 • під крайньою плоттю;
 • в районі мошонки.

Механізм зараження і основні причини

Генитальные бородавки у женщин, мужчин: лечение, симптомы
При хворобах, ослабленому імунітеті, контакті з хворим може відбутися зараження вірусом-провокатором генітальних бородавок.

Бородавки виникають в тому випадку, коли в кровотік вторгається вірус папіломи людини. Переважно діагностуються маленькі кондиломи на геніталіях чоловіків і жінок, які належать до низького онкогенного типу. Інфекція передається, як правило, статевим шляхом. Також інфікуватися можна за допомогою одночасного використання здоровою і хворою людиною побутових приладів. Від інфікованої матері вірус може передасться до дитини під час народження. Вірусна інфекція може тривалий час не давати про себе знати і перебувати в латентному періоді. Але коли створюються сприятливі умови, вірус активізується і проявляється особливими ознаками. Причинами прояву генітальних бородавок є:

 • захворювання в тяжкій гострій або хронічній формі;
 • патології функціонування ендокринної системи;
 • гормональні збої і перебудови, які спостерігаються у підлітків і вагітних;
 • тривалий прийом медикаментозних препаратів;
 • нестача вітамінів в організмі;
 • постійні нервові напруги і стресові переживання.

Якщо імунна система сильна, то бородавки на геніталіях можуть не проявлятися протягом кількох років.

Фактори ризику

Генітальні бородавки часто утворюються у тих людей, які вже мають вторинні захворювання, що передаються за допомогою сексуального контакту, а саме:

 • вагіноз бактеріального типу;
 • герпес;
 • цитомегаловирусное інфекційне ураження;
 • мікоплазмоз.
Люди «легкої поведінки» і вагітні більш схильні до захворювання генітальними бородавками.

При супутньому відхилення час лікування збільшується, при цьому є велика ймовірність рецидиву. В такому випадку повністю позбутися від неприємного захворювання практично неможливо. Лікарі підбирають таку терапію, яка визволить хворого від неприємних симптомів. При цьому основними факторами, які сприяють інфекції є:

 • слабка імунна система;
 • часта зміна статевих партнерів;
 • у зоні ризику перебувають вагітні жінки та ті, які використовують внутрішньоматкові контрацептиви;

Основні симптоми

Бородавки у чоловіків на статевому члені

Нерідко у чоловіка утворюються бородавки на статевому члені, які залежно від виду мають особливу симптоматикою і вимагають індивідуального лікування. Переважно зустрічаються білі нарости на голівці члена, при яких чоловік відчуває ряд неприємних симптомів:

 • відчуття печіння;
 • свербіж;
 • утворення невеликих тріщин і травм;
 • хворобливі відчуття в процесі сексуального контакту.

Останній ознака не завжди присутня або може виявлятися через деякий час після інфікування. Коли нарости на статевому члені стали змінювати структуру, колір або гноїтися, то слід негайно звернутися до лікаря. Якщо вчасно не зайнятися лікуванням освіти, то в чоловічому організмі виникне безліч ускладнень, від яких буде складніше позбутися.

Бородавки у жінок-на статевих губах

Генітальні бородавки у жінок провокують біль, свербіж, дискомфорт при статевому акті.

Якщо у жінки вилізла бородавка на статевий губі, то спершу вона буде мати вигляд невеликого горбка, який з часом розростеться до великих розмірів. Тривалий час він може не викликати ніяких неприємних відчуттів і існувати безсимптомно. З часом проявляються такі ознаки:

 • свербіж і печіння на жіночих статевих губах;
 • висип і почервоніння шкірних покривів;
 • хворобливі відчуття, особливо при сексі;
 • неприємний запах з піхви;
 • кровотеча.

Виділення крові спостерігається в тому випадку, якщо бородавки сформувалися в районі піхви або шийки матки. Сформувалися бородавки біля анального проходу супроводжуються болючим актом спорожнення кишечника. Бородавки на статевих губах у жінок потребують своєчасної терапії, оскільки незабаром провокують ускладнення, в тому числі онкологічного характеру.

Можливі ускладнення

При проникненні шкідливого мікроорганізму в кров людини утворюються кондиломи в районі геніталій. Не всі типи вірусів мають високий ризик онкогенності, тому не в кожному випадку новоутворення перероджується у ракове. Якщо в організм проник вірус з високим рівнем онкогенності, тоді слід негайно здатися фахівця, щоб новоутворення не переросло в злоякісне і не виникло безлічі ускладнень.

Серйозне ускладнення може виникнути в тому випадку, коли інфікована жінка знаходиться в положенні. Під час виношування дитини бородавки стають більше і розростаються, що провокує сечові розлади. Під час розродження можуть виникнути серйозні проблеми, оскільки під впливом вірусу шийка матки та стінки піхви стали менш еластичними. Найбільшу небезпеку бородавки в районі геніталій представляють для майбутньої дитини, у якого такі відростки виникають у роті і гортані.

Генитальные бородавки у женщин, мужчин: лечение, симптомы
Первинний огляд генітальних бородавок проводиться у гінеколога або уролога.

Діагностика

При виникненні генітальних бородавок слід негайно звернутися за медичною допомогою і зайнятися лікуванням патології. Але перед цим потрібно пройти комплексну діагностику, яка включає такі процедури:

 • огляд хворого гінекологом або урологом;
 • здача матеріалу на цитологічне обстеження;
 • проведення молекулярно-біологічного тесту;
 • проведення гістологічного аналізу.

Нарости на пенісі чи статевих губах деколи помилково плутають з ознаками сифілісу вторинного типу, тому важливо диференціювати ці два захворювання. Для цього лікарі проводять огляд органів статевої системи за допомогою кольпоскопа. Також застосовують діагностичний метод, при якому шкірні покрови, на яких виникли бородавки, забарвлюють для диференціації захворювань.

Якщо симптоматика не проявилася ще, але людина підозрює інфікування, то можливо виявити захворювання з використанням молекулярно-біологічного способу обстеження, при якому з точністю ідентифікується вірусне ураження. Процедуру проводять з використанням біомаркерів, які вказують на клітинну трансформацію і зміну онкобелков. ПЛР-аналіз також застосовується на ранніх безсимптомних стадіях захворювання. Застосовуючи такий метод, вдається з’ясувати, якого типу вірус і його онкогенне ступінь.

Генитальные бородавки у женщин, мужчин: лечение, симптомы
Препарат «Алдара» часто призначають для лікування генітальних бородавок.

Терапія проти бородавок на статевих органах

Лікування лікарськими методами

Білі нарости на члені і статевих губах невеликих розмірів можна видалити за допомогою медикаментозних засобів. Таку терапію називають «місцевим» лікуванням, оскільки лікарські препарати впливають лише на верхній шар шкіри, яка пошкоджена вірусом. Медикаментозна терапія передбачає такі препарати:

 1. Використання мазі «Кондилин», яку наносять на ушкоджену ділянку двічі в день. Терапія триває 3 дні. Якщо вилікувати захворювання таким чином не вдалося, то слід продовжити щоденне використання мазі або спробувати інший метод.
 2. Застосування крему або мазі «Алдара». Крем слід намазувати рівномірним тонким шаром тричі на тиждень. Терапевтичне лікування триває 3-4 тижні. Необхідно, щоб мазь перебувала на пошкодженій ділянці 6-ть годин і більше, після чого можна змивати.
 3. Трихлороцтову кислоту використовують лише при утвореннях невеликого розміру, які мають жорстку структуру, оскільки таким засобом можна з легкістю ще більше травмувати шкірний покрив. Препарат не слід наносити самостійно, процедуру нанесення кислоти здійснює лікар або медсестра.

Припікання і фізичний вплив

Видалення бородавок фізичним методом або припікання повинен проводити досвідчений фахівець в клініці. Усунення проблеми можливо наступними способами:

Метод видалення Особливості проведення процедури
Кріодеструкція Такий метод передбачає вплив на ушкоджену ділянку шкіри рідкого азоту низької температури. Кондилома заморожується і потім сама відпадає. Кріотерапія ефективна лише в тому разі, коли новоутворення виникло в області статевого члена чи піхви, при цьому має невеликі розміри. Категорично заборонені статеві контакти, поки пацієнт не вилікував захворювання повністю і не зійшли освіти.
Хірургія Хворому січуть кондиломи з використанням скальпеля. Процедура проводиться із застосуванням місцевої анестезії. Якщо є утворення великого розміру, то хірургічним шляхом не можна усувати патологію, оскільки велика ймовірність утворення шрамів.
Електрохірургічне видалення Використовується при бородавках великого розміру. Під час процедури лікар нагріває спеціальний прилад та усуває освіта. При проведенні процедури хворий знаходиться під загальною або місцевою анестезією.
Лазерне лікування На патогенна новоутворення впливає промінь лазера, який видаляє кондилому. Таким чином, можливо прибрати великі бородавки або ті, які локалізуються у важкодоступних місцях (сечовипускальний канал, внутрішня частина анального отвору).
Діатермокоагуляція Процедура полягає в припіканні бородавки, коли на неї впливає високочастотний струм.

Як лікувати бородавки народними засобами?

Лікування бородавок на статевих органах нерідко проводять народними засобами. Перед використанням рецептів з народної медицини слід звернутися за консультацією до лікаря. Використовують такі народні методи припікання бородавок:

 1. Рекомендується обробляти уражену ділянку шкіри яблучним соком. Процедура виконується 5-6 разів на день, при цьому використовується кислий фрукт.
 2. Ефективним є касторове масло, яке наносять на кондилому 2 рази на добу.
 3. Використання суміші, до складу якої входить масло чайного дерева (5 мл) і оливкове масло (5-6 крапель). Лікарський засіб наносять на кондилому на 15 хвилин.
 4. Використання соку чистотілу — ефективний домашній препарат. Сік втирають в пошкоджену шкіру геніталій 3 рази в день.
Генитальные бородавки у женщин, мужчин: лечение, симптомы
Профілактика генітальних бородавок полягає у здоровому способі життя і безпечний секс.

Профілактика

Профілактика патології полягає в першу чергу в застосуванні контрацептических коштів при сексуальному контакті. Не слід вести безладне статеве життя, оскільки це перший джерело інфікування. Якщо виникло генітальне захворювання, не слід чекати поки воно пройде само, а необхідно відразу звертатися до лікаря. Якщо є постійний статевий партнер, то терапію проходять обидва, щоб уникнути виникнення рецидиву.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: