Піднігтьові, околоногтевые бородавки: видалення, лікування

Околоногтевая або подногтевая бородавка є проявом папіломавірусу людини. Зовні новоутворення подібно наросту, розташованому неподалік від нігтьової пластини. Бородавка здатна сформирваться на руці або нозі. Як правило, верхній шар новоутворення шорсткий, при цьому бородавка відрізняється сферичної формою. Якщо вчасно не почати терапевтичні процедури, то бородавка на нігті здатна деформувати пластину.

Подногтевые, околоногтевые бородавки: удаление, лечение
Наявність околоногтевой або піднігтьового бородавки приносить дискомфорт і може деформувати нігтьову пластину.

Загальна інформація

Нігтьові бородавки являють собою новоутворення доброякісної природи. Особливу загрозу для здоров’я такі нарости не несуть, але доставляють чимало занепокоєння через косметичного дефекту. Околоногтевые бородавки здатні травмувати шкірний покрив кутикул, розташованих навколо пластини нігтя. Нерідко нарости формуються безпосередньо під нігтем. Стає зрозумілим, чому людина бажає усунути подібне новоутворення, оскільки бородавки виглядають досить неестетично. Нарости в області нігтів практично ніколи не перероджуються в злоякісне утворення.

Основні види

Бородавки близько нігтів підрозділяються на кілька видів, кожен з яких потребує особливого лікування. Нижче в таблиці наведені найбільш поширені види околоногтевых бородавок і характерні особливості:

Вид бородавки Відмітні особливості
1 Вульгарна або звичайна Такий наріст розташовується підноситься над епідермісом. Володіє сірим або жовтим кольором та виділяється грубим верхнім шаром. Від вульгарної бородавки шкіра ушкоджується найбільше, оскільки її коріння вростає в глибокі шари.
2 Плоска, юнацька (ювенільна) Плоске новоутворення формується у дітей підліткового віку. Плоскі бородавки відрізняються гладкою поверхнею. Пофарбовані в сірий колір.
3 Ниткоподібних Ниткоподібних бородавка має ніжку і володіє подовженою формою. Нерідко такі утворення називають висячими бородавками. Володіють м’якою формою і легко піддаються травмування. Пофарбовані в чорний або рожевий колір.
4 Себорейна або стареча Такі новоутворення повільно ростуть і можуть кілька років не змінюватися в розмірі. Нігтьові нарости пофарбовані в темно-коричневий або чорний колір. Поверхню бородавки масляниста і зморщена.
5 Загострена Загострена бородавка вкрай рідко спостерігається в області нігтів, але представляє найбільшу загрозу. Такі новоутворення часто травмуються або відриваються.

Різновиди за місцем локалізації

Всі бородавки, що утворилися на нігтях, поділяються на два види, враховуючи місце локалізації:

 • околоногтевые нарости;
 • піднігтьові новоутворення.

Бородавки, що утворилися під нігтем пальця ноги, можуть тривалий час не помічатися. Якщо вчасно не виявити новоутворення, то незабаром деформується весь ніготь і змінюється її забарвлення. Зовні бородавку можна сплутати з грибковим захворюванням. Новоутворення, що виникли біля нігтя, формуються і прогресують повільно. Спершу видозмінюється поверхню шкіри, розташованої по сусідству з нігтьової пластиною. В деяких місцях може змінитися забарвлення, структура або виникнути лущення. Лише з часом можна розгледіти сформувався відросток.

Основні причини подногтевых і околоногтевых бородавок

Піднігтьові і околоногтевые бородавки формуються лише тоді, коли в людський організм проникає і активізується папіломавірус. Інфікуватися вірусним захворюванням можливо різними шляхами. Папіломавірус поширений повсюдно, особливо часто можна інфікуватися при відвідуванні громадських місць з підвищеною вологістю (лазні, сауни, басейни). Незважаючи на це, не всі і не завжди здатні «підчепити» вірус.

Щоб інфекція проникла в організм, необхідно наявність мікротравм на епідермісі.

Подногтевые, околоногтевые бородавки: удаление, лечение
Причини околоногтевых і подногтевых бородавок — ослаблений імунітет і зараження ВПЛ.

Виділяють такі причини, при яких активізується папіломавірус:

 • слабкі захисні функції імунної системи;
 • часті стреси, депресивні і нервовий стан;
 • хвороби ендокринної системи;
 • зміна клімату;
 • гормональний дисбаланс.

Всі перераховані вище фактори здатні спровокувати активізацію вірусу і подальше виникнення бородавок. При відсутності провокуючих причин вірус тривалий час не проявляється і людина не підозрює про те, що є переносником інфекції. Медики стверджують, що папіломавірус відноситься до невиліковних захворювань, тому при проникненні в організм він там залишається на все життя.

Фактори розвитку

Новоутворення на руках

Вірусні нарости під нігтями на руках формуються в таких випадках:

 • наявність задирок;
 • пошкодження цілісності кутикули при манікюрних процедурах;
 • порізи поруч з нігтем;
 • кусання нігтів на пальцях рук;
 • хімічна травма епітелію через використання побутової хімії.
Подногтевые, околоногтевые бородавки: удаление, лечение
Збільшують ризик зростання бородавки на нігтях — задирки, травми, химожоги пальців.

Бородавки на ногах

Спровокувати патологічний процес в районі ніг здатні такі фактори:

 • наявність потертостей, які є результатом носіння незручного взуття;
 • врослий ніготь на пальці, при якому інфікується поруч розташований епітелій;
 • носіння чужого взуття;
 • часте відвідування басейнів, саун, лазень, при цьому не дотримуючись правил гігієни.

Бородавки в цій області доставляють більше дискомфорту, ніж бородавки на руках. Людина скаржиться на дискомфортні відчуття і больовий синдром. Виникає неможливість носити взуття або спостерігаються труднощі при ходьбі. Нерідко бородавки помічаються у дітей, оскільки вони часто не дотримуються правил гігієни або згризають нігті.

Способи інфікування

Інфікуватися вірусом папілома нескладно. Інфекція передається від інфікованої людини до здорової. Найбільш поширений шлях зараження — статевий акт, в тому числі оральні ласки. Вірус передається при поцілунку. Проникнути в організм інфекція може при наявності мікротравм на слизовій або епідермісі. Інші шляхи зараження папіломавірусом людини:

Подногтевые, околоногтевые бородавки: удаление, лечение
Заразитися нігтьовими бородавками можна навіть при рукостисканні.
 • використання громадських душових;
 • відвідування косметичних салонів, в яких погано дезінфікують інструменти для манікюру;
 • передача вірусу при рукостисканні;
 • самозараження внаслідок травмування шкірного покриву в області нігтя.

Симптоматика

Бородавка під нігтем або біля нього, як правило, не викликає неприємних відчуттів. Людина не скаржиться на свербіж або біль. Хоча такі новоутворення і є безпечними, але при відсутності лікування здатні спровокувати ряд неприємних симптомів:

 • ніготь з часом ставати тонше і деформується;
 • в області нігтя утворюються тріщини, через які в організм потрапляє інфекція різного характеру;
 • травмується значна поверхня шкірного покриву через поширення бородавок. Це призводить до значного косметичного дефекту.
Подногтевые, околоногтевые бородавки: удаление, лечение
Обстежує нігтьові бородавки дерматолог, призначаючи подальші аналізи, апаратне обстеження і терапію.

Діагностика

Як тільки проявилося новоутворення, слід відразу ж звернутися до дерматолога, який проведе обстеження. При важких формах хвороби, рекомендується відвідати терапевта або лікаря-хірурга. Лікар призначає здати аналіз крові, який виявить вірус папіломи людини. При підозрі на злоякісну природу наросту, лікар надсилає невелику ділянку наросту на гістологічне дослідження. Після постановки діагнозу, призначається максимально ефективне лікування.

Терапевтичні методи

Медикаментозне лікування

Якщо наріст тільки з’явився і володіє невеликими параметрами, то призначається лікування з допомогою аптечних засобів. Багато препарати можна придбати в будь-якому аптечному кіоску без рецепта, але все ж рекомендується використовувати засоби за призначенням лікаря. Виділяють такі ефективні медикаментозні засоби, які допомагають усунути бородавки в області нігтів:

 • пластирі «Салипод» та інші;
 • креми і мазі («Крем Альдара», «Віферон»);
 • застосування розчинів «Ферразол», «Колломак»;
 • вживання таблеток «Изопринозин»;
 • нанесення гелів («Панавир»);
 • застосування медичних олівців «Ляпіс».
Подногтевые, околоногтевые бородавки: удаление, лечение
Апаратне видалення нігтьових бородавок відбувається швидко, з мінімальними больовими відчуттями і рубцюванням.

Апаратне видалення

Найбільш ефективне видалення околоногтевых бородавок проводиться за допомогою спеціальної апаратури. Такі терапевтичні процедури проводяться виключно в медичних умовах. Апаратне видалення найбільш безболісне і переважно дозволяє позбутися від бородавки назавжди. Нижче в таблиці наведені найбільш популярні методи видалення бородавок.

Метод видалення Опис процедури
Кріодеструкція Процедура видалення проводиться за допомогою впливу на відросток рідкого азоту низької температури. Такий метод видалення найбільш щадний і не вимагає анестезії. Проводити процедуру не можна дітям молодше 4-х років, жінкам в положенні і пацієнтам з цукровим діабетом.
Лазерна коагуляція Видалення бородавок лазером не передбачає рецидивів, оскільки промінь лазера діє по черзі на всі шари. Перед процедурою застосовують місцеву анестезію, оскільки таке хворобливе видалення. Нерідко після видалення новоутворення формується поглиблення, яке затягується через деякий час.
Електрокоагуляційний метод При видаленні таким шляхом на наріст впливає високочастотний струм, який припікає новоутворення. Процедура болюча, тому застосовується місцева анестезія. Після електрокоагуляції рідко залишаються рубці. Шанси на рецидив вкрай малі.

Хімічне видалення

Можна позбавлятися від бородавок шляхом припікання їх хімічними засобами. Для цього використовують препарати «Веррукацид», «Панавир», «Колломак» та інші. Таку процедуру можна проводити в домашніх умовах, оскільки велика ймовірність пошкодити здорові тканини. Слід звернутися до досвідченого лікаря, який усуне наріст таким чином.

Подногтевые, околоногтевые бородавки: удаление, лечение
До хірургічного висічення нігтьових бородавок вдаються в окремих випадках, коли інші методи терапії виявилися безрезультатними.

Хірургічне висічення

Хірургія при видаленні новоутворення на нігті застосовується в рідкісних випадках, коли всі інші процедури не здатні впоратися з проблемою. Такий метод полягає у висіченні новоутворення скальпелем. Процедура дуже болюча і вимагає багато часу на відновлення. Після видалення на рану накладають шов. Таке видалення часто застосовується при переродженні бородавки в злоякісну пухлину.

Народні засоби

Лікування народними засобами допустимо лише в тих випадках, якщо новоутворення невеликого розміру. При важкому перебігу і пошкодженні великої ділянки покриву такий метод не принесе ніяких результатів. Усунути нарости на нігтях можна за допомогою народних рецептів:

 1. Змащувати новоутворення соком чистотілу. Процедуру повторювати 2 рази на день до почорніння і зникнення наросту.
 2. Протирання новоутворення оцтом. Якщо кислоти наносити на відросток кілька разів в день, то воно з часом зникне.
 3. Застосування касторової, обліпихової або лимонного масла. Можна додати до цих засобів масло чайного дерева.
 4. Використання часнику, а саме його соку. Ліки здатне припікати і знезаражувати наріст. Рекомендується змішати сік часнику з жирним кремом (1:1).
 5. Приготування компресу з лука, попередньо вимоченої в оцті.

Народній медицині відомий такий рецепт, для якого знадобиться борошно і оцет. Обидва компоненти змішують, поки не утвориться рідке тісто. Утворилося засіб наносять на відросток на нігті і чекають, поки суміш застигне. Коли зверху утвориться скоринка, пластир наклеюють та бинтують. Такий компрес накладають щодня перед сном. З часом бородавка зменшиться і зникне.

Профілактика

Основним правилом профілактики є дотримання особистої гігієни, регулярне миття рук. Якщо виникли порізи біля нігтьової пластини, пошкодження кутикули, то слід обробляти рану антисептичним розчином. Батьки повинні стежити за собою і дітьми, щоб не гризти нігті. Слід постійно підтримувати в нормі імунітет. Рекомендується правильно харчуватися, вести здоровий спосіб життя і уникати незахищеного сексу. При відвідуванні громадських лазень і саун слід дотримуватися правил гігієни.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: