Що таке жировик: від чого виникає, що робити, як лікувати

Підшкірна шишка (або жировик) часто стає причиною комплексів у людини. Спробуємо розібратися, що таке жировик? У медицині немає терміна «жировик», кожне підшкірне освіта, залежно від складу, має назву. Якщо підшкірна шишка складається з жирової тканини — ліпома, з рідини — гігрома, підшкірна жирова кіста — атерома. Проте в народі всі такі утворення називають жировиками. Причина появи жировиків — порушення жирового обміну. Лікується частіше хірургічним шляхом.

Что такое жировик: от чего возникает, что делать, как лечить
Природа жировика — нераковая, що виникає із-за дисбалансу ліпідного обміну.

Від чого виникає?

Жировики на тілі являють собою підшкірні утворення різних розмірів, що підносяться над поверхнею шкіри. Вилазять шишки у чоловіків і жінок, рідше у дітей. В основному новоутворення не пов’язані зі шкірою, тому можуть переміщатися. Шкірний покрив, що покриває шишку, не відрізняється за кольором від прилеглих ділянок. З плином часу розмір шишок збільшується і створює дискомфорт для людини в залежності від локалізації. Небезпечний зростання жировиків, який призводить до здавлення нервових закінчень.

Сформуватися жировик може в будь-якому місці, де є підшкірна жирова клітковина. Частіше шишки утворюються на спині, шиї, суглобових згинах, стегнах і руках. Внутрішні ліпоми частіше виявляють випадково при планових оглядах. Велика частина утворень не викликає хворобливих проявів, біль можлива, якщо ліпома знаходиться поблизу нервових закінчень. При цьому свербіж або почервоніння відсутня. Такі утворення не заразні і не становлять небезпеки, але неправильне лікування і недотримання дієти провокує зростання новоутворень.

Види жировиків

Жировики можуть включати тканини інших систем організму, крім ліпідної.
 • ліпома — підшкірні ущільнення, що складається з жирової тканини;
 • атерома — кіста, яка формується в сальних залозах через утрудненого відтоку залози;
 • гігрома — підшкірне скупчення рідини;
 • суглобові вузлики — ревматоїдні освіти;
 • фіброма — доброякісна пухлина, розташована під епідермісом і складається із сполучної тканини.

Що таке атерома?

Атерома — жирове кістозне утворення, розташоване в сальної залозі. Формування атероми пов’язано із зупинкою або труднощами у відтоку секрету. Виділення, накопичуючись в каналі залози, створюють порожнину, яка з надходженням рідини збільшується. Крім секрету, в порожнині скупчуються частинки жирової тканини і відмерлі клітини шкіри. В результаті закупорки формується 3 види атером:

 • епідермальна;
 • тріхілеммальна;
 • множинна стеацистома.

Атерома — ущільнення округлої форми, всередині якого розташована капсула, наповнена щільної білої або жовтої масою. Стінки атероми продукують кератин, який ущільнює освіта. Зустрічаються атероми однаково у чоловіків і жінок (у 5% населення). Рідко вилазить у людей до 40 років. В основному у людини утворюється лише одна атерома на тілі.

Що робити, якщо з’явилася ліпома?

Якщо утворилася ліпома, потрібно подбати про її сходження.

Ліпома — доброякісна пухлина, що складається з підшкірної жирової клітковини. Ліпома — це жировик, в прямому сенсі слова. Розміри ліпом від сантиметра до 20 см і навіть більше. Може з’явитися як одна ліпома, так і безліч. Багато жировиків на тілі називається ліпоматоз. Натискання на ліпому рідко викликає больові відчуття. Біль можлива у разі локалізації жировика поблизу нервових закінчень, частіше при натисканні хворий відчуває дискомфорт.

Так як ліпома не пов’язана з шкірою, вона переміщується. З часом, при відсутності терапії та лікувальної дієти, розмір може збільшуватися до критичного. У рідкісних випадках перетворюється в злоякісне утворення. Переходом в злоякісне протягом відрізняється розлита ліпома, бо вона не має капсулою і досягає гігантських розмірів. Місця локалізації такої форми — шия і потилиця. Трапляються такі ускладнення в 2-3% випадків виникнення ліпом.

Як утворюються гігроми?

Гігрома — пухлина округлої форми, тверда на дотик, нездатна до переміщення, так як пов’язана з суглобом. Частіше гігроми бувають маленьких розмірів до 3-х сантиметрів і формуються на суглобових згинах. Більшість людей не відчуває дискомфорт через гігроми, а оперативне втручання рекомендується, коли новоутворення починає заважати роботі суглоба і викликати естетичне відчуття дискомфорту.

Причини виникнення жировиків до кінця не вивчені. З’являються гігроми з-за фізичних перевантажень і травм суглобів. Виглядає жировик як маленьке набряклі утворення розміром з горошину, структура щільна. Іноді утворення на час зникає, це пов’язано з тим, що рідина гігроми перетікає в порожнину суглоба, через час шишки виходять знову. Часте місце локалізації — зап’ястя.

Что такое жировик: от чего возникает, что делать, как лечить
Появі жировик може сприяти проблеми зі здоров’ям, генетика, вплив зовнішніх факторів.

Причини появи

Тип

новоутворення

Причини появи
Ліпома
 • спадковість;
 • порушення жирового обміну;
 • гормональні перебудови;
 • різке збільшення ваги;
 • неправильне харчування;
 • шкідливі звички;
 • скупчення шлаків в організмі.
Гігрома
 • як наслідок хронічного запалення суглобових сумок;
 • гіпергідроз;
 • постійна навантаження на суглоби;
 • травматизація суглобів;
 • постійний тиск на суглоб, з-за тісного взуття або щільно надітого протеза.
Атерома
 • закупорка каналу, що виводить сальні залози;
 • надлишок тестостерону в організмі;
 • як ускладнення після карбункула або фурункульоз;
 • порушення обміну речовин;
 • травмування сальної залози;
 • гормональні перебудови;
 • нездоровий спосіб життя;
 • надлишкове виділення сального секрету.
Что такое жировик: от чего возникает, что делать, как лечить
Частіше жировики ростуть біля голови, на руках, ногах, грудях.

Часта локалізація

Частіше жировики виникають на ділянках тіла з невеликим підшкірним жировим шаром. Ліпоми формуються на кінцівках, голові, в області молочних залоз, на спині, шиї і на інших ділянках. У 5% випадків утворюються кілька шишок. Ліпоми формуються і на внутрішніх органах — на підшлунковій залозі, печінці та нирках і серці. Зростання таких формувань провокує дисфункцію органу. Атерома в більшості випадків з’являється в областях концентрації великої кількості сальних залоз на обличчі, в області пахви, на волосистій частині голови, на нозі і в області статевих органів. Локалізація гигром:

 • зап’ястя;
 • пальці на руках і ногах;
 • променевозап’ястний суглоб;
 • коліно;
 • підколінна западина;
 • мозок;
 • голеностоп.

У чому небезпека і шкода патології?

Головна небезпека появи жировика — перехід пухлини в злоякісне утворення. Це відбувається у 2-3% випадків. Медично злоякісне протягом називається ліпосаркома. Також небезпека полягає в тому, що коли шишки ростуть, вони зрушують і здавлюють кровоносні судини й внутрішні органи. З-за цього відбувається порушення нормального кровотоку. Локалізація новоутворень на обличчі стає причиною розвитку комплексів неповноцінності і призводить до стресових станів і депресій.

Что такое жировик: от чего возникает, что делать, как лечить
Будь жировиків — потенційно небезпечну ділянку, де може розвинутися велике нагноєння.

У разі атероми, тривалий перебіг патології призводить до нагноєння, внаслідок чого формується підшкірне запалення, яке може потрапити в кровотік або лимфоток і викликати порушення загального стану людини. Підшкірне запалення викликає різкий підйом температури тіла. Зростання гігроми перешкоджає нормальному згинання—розгинання суглоба. Травмування гігроми провокує появу запалення і можливе приєднання бактеріальної інфекції.

Симптоми та діагностика

Тип Симптоми і ознаки
Гігрома Збільшення гігроми викликає ниючі болі в області локалізації. Якщо піддаються здавлення нервові закінчення, то терпне шкіра, а суглоб втрачає чутливість, утворюється венозний застій.
Атерома Формування пухлини круглої форми, рухливо і відрізняється чіткими кордонами. У центрі освіти є вивідний канал, а вміст всередині пухлини білого кольору.
Ліпома Виглядає ліпома як рухомий вузол розміром до 15 см і більше, який повільно збільшується.

Виявлення на шкірі шишок однозначно вимагає звернення за медичною допомогою. Діагностика жировиків відбувається на основі візуального огляду освіти і навколишньої шкіри. Якщо у лікаря виникли підозри про злоякісному перебігу, проводиться процедура біопсії, при якій береться шматочок освіти і піддається микроскопическому дослідження. Біопсія дає зрозуміти, злоякісне освіта.

Что такое жировик: от чего возникает, что делать, как лечить
Для лікування жировиків допустимо використовувати медикаменти, народні засоби або вдаватися до допомоги лікарів.

Лікування жировиків

Тому існують різні види жировиків, то існують різні методики лікування, залежно від перебігу і ступеня захворювання. Головне, що потрібно зробити перед лікуванням — виявити і усунути причини утворення жировиків. Найчастіше лікування великої освіти проводять шляхом хірургічного втручання, хоча такий варіант не виключає рецидивного появи.

У лікарні

 • Лазерне видалення. Метод допомагає лікувати жировик маленьких розмірів. Процедура не залишає слідів.
 • Введення ліків безпосередньо в шишку. У разі, коли жировик менше 3 см, у нього вприскують препарат, який протягом місяця розсмоктує ущільнення.
 • Ліпосакція жировиків. Вводять спеціальну голку безпосередньо в шишку і висмоктують вміст. Процедура займає мало часу, але буває, що рідина виходить не повністю.
 • Хірургічне втручання. Метод видалення жировик від 4 сантиметрів.

Хірургічний метод

Операція з видалення жировика проводиться у разі, якщо новоутворення більше 3-х см і при появі симптомів інфікування. Процедура проводиться частіше під загальним наркозом. Лікар за допомогою розрізу розкриває шишку і стежить, щоб звідти вийшов весь жир або вода, а в разі атероми, повністю витягує кісту, після чого накладає шви. Можлива поява рубця після операції.

Як лікувати медикаментами?

 • Мазь «Вишневського» — найбільш доступний засіб від жировиків. Компреси з мазі роблять на ніч протягом 3-5 днів. Підходить для позбавлення від маленьких утворень.
 • «Лідокаїн» або «Новокаїн» використовують при сильних болях.
 • «Дипроспан» — засіб, за допомогою голки вводять в тіло жировика і протягом 2-3 тижнів шишка розсмоктується.

Що робити вдома, коли скочив жировик?

 • Компрес з використанням свіжих листя колізії (запашної). Листя закріплюють за допомогою бинта на 12 годин на шишці, повторюють до досягнення ефекту.
 • Кашка з запеченого цибулі і господарського мила 72%. Мило і цибулю подрібнюються на тертці і змішують. Компрес на ніч наносять на рану.
 • Часник, пропущений через чеснокодавку, змішують з оливковою або рослинним маслом, і отриману суміш втирають в жировик.

Лікування жировиків в домашніх умовах проводять після консультації з лікарем-дерматологом. Як правило, будинки лікують ущільнення, розмір яких менше 3 див. Якщо виліз великий жировик, який доставляє дискомфорт і больові відчуття, краще лікувати його під контролем лікарів. Появу підшкірних шишок — привід переглянути харчування і віддати перевагу здоровій їжі. Дієта — один із способів профілактики жировиків.

загрузка...
Like this post? Please share to your friends:
zmorshki.in.ua