Поліпи шийки матки: причини, симптоми і чи завжди їх потрібно видаляти

Серед гінекологічних патологій близько 10-20% посідає поліпи ендометрію. Приблизно у 15% випадків встановити причину захворювання та дізнатися «ворога в обличчя» не вдається навіть досвідченим лікарям.

Поліпи шийки матки: причини, симптоми і чи завжди їх потрібно видаляти

Поліп шийки матки – це доброякісне розростання тканин із базального шару ендометрію матки. Візуально він схожий на горбки або вузлики на ніжці, локалізоване в порожнині матки, всередині піхви або цервікального каналу. Новоутворення буває поодиноким та множинним, діагностується у жінок різного віку. У групі ризику передусім жінки віком від 30 до 50 років. Однак захворювання зустрічається навіть у юних дівчат та підлітків.

Під впливом гормонів ендометрій у матці перебудовується для прикріплення ембріона. Якщо вагітність не настає, функціональний шар ендометрію відокремлюється та виводиться з організму у вигляді менструації. Після цього нижній базальний шар оновлює ендометрій. Якщо відбувається збій, ендометрій починає оновлюватися самостійно та безконтрольно, через що з'являються поліпи.

У чому причини

Це одна із найзагадковіших патологій, причини якої до кінця не вивчені. Розвиток поліпів у порожнині матки може спровокувати будь-який запальний процес. Найчастіше на розростання тканин впливає гормональний дисбаланс, особливо нестача прогестерону чи надлишок естрогену. Перевести захворювання в інтенсивну фазу можуть травми внаслідок діагностичних вишкрібань, абортів, використання внутрішньоматкових спіралей, хронічних захворювань органів малого тазу.

Рідше причинами стають збої у роботі яєчників, ослаблений імунітет, хвороби щитовидної залози, стреси, депресія, ендоцервіцит, венеричні захворювання, міома матки.

Також до патології варто уважно поставитися жінкам, які рано почали вести статеве життя або регулярно змінюють партнерів. Запобігти появі доброякісних наростів у цьому випадку допоможуть контрацептиви (презервативи).

Чи небезпечний поліп на шийці матки

Поліпи шийки матки: причини, симптоми і чи завжди їх потрібно видаляти

Залежить від його виду. Зазвичай поліпи матки складаються зі слизової та/або сполучної (фіброзної) тканини. Їх прийнято класифікувати за 4 видами:

  • слизові (залізисті): зазвичай зустрічаються у жінок віком до 30 років;
  • фіброзні: зрідка мутують у ракові клітини та діагностуються у жінок старше 40 років;
  • залізисто-фіброзні: мають мішану структуру;
  • аденоматозні (атипові): у 35% випадків мутують у ракові клітини, мають яскраво виражену грибоподібну форму.

Слизові вузлики відносять до найбезпечнішого та найпоширенішого виду новоутворень. У діаметрі вони виростають трохи більше 1,5 див, після видалення вкрай рідко дають себе знати і майже не трансформуються в злоякісні пухлини. Залізисто-фіброзне новоутворення найменші – близько 2,5 мм і характеризується неоднорідною структурою.

А ось фіброзні не можна залишати без діагностики та лікування. Недбале ставлення до захворювання може призвести до появи ракових клітин. З аденоматозними наростами ситуація схожа. Їх відносять до найнебезпечнішого виду через високі ризики розвитку онкології, а також великих розмірів — від 4 см і більше. Після видалення такого поліпа пацієнтам призначають курс хіміотерапії.

Поліпи шийки матки: симптоми

Ранні стадії розвитку поліпів матки часто відбуваються без специфічних симптомів. Проте що більше стає новоутворення, то сильніше воно турбує. Варто негайно звернутися до лікаря з появою кровотечі, не пов'язаної з менструацією. Наприклад, під час статевого акту чи гінекологічного огляду. Також серед ознак патології — кров'яні виділення, болючі відчуття внизу живота, проблеми із зачаттям.

Зазвичай раптовий, ниючий біль у ділянці малого тазу сигналізує про наявність поліпа великих розмірів. Неприємні відчуття виникають через травму наросту. Це стосується і кров'янистих виділень, які з'являються через те, що поліп виріс не в матці, а нижче – в її шиї або за її межами. Такий наріст можна побачити під час пересічного візиту до гінеколога, без додаткової діагностики.

На появу поліпів у жінок у період менопаузи можуть вказувати будь-які виділення – коричневі, білі, рясні та не дуже. Навіть якщо утворення наростів не підтвердиться, ці симптоми можуть говорити про запальний процес репродуктивних органів, що протікає.

Загалом, діагностувати захворювання може лише лікар-гінеколог. Зважаючи на те, що на початковій стадії патологія протікає безсимптомно, профілактичні огляди потрібно проходити щорічно.

Як проходить діагностика

Поліпи шийки матки: причини, симптоми і чи завжди їх потрібно видаляти

У деяких випадках поліпи настільки малі, що навіть досвідченому лікарю складно виявити їх при класичному огляді. Тому, щоб визначити, чи є наріст чи ні, а також його вид, використовується комплексне дослідження. Сукупність методів дозволяє вже під час вивчення хвороби призначити лікування та за необхідності скоригувати. Для діагностики можуть знадобитися такі методи діагностики.

  1. Детальний акушерський та гінекологічний анамнез. З його допомогою лікар зможе отримати повну інформацію про здоров'я пацієнта, можливі захворювання, запальні процеси, менструальний цикл, проблеми із зачаттям.
  2. Огляд у гінекологічному кріслі за допомогою дзеркала. Зазвичай у такий спосіб можна побачити великі поліпи неозброєним оком і одразу призначити терапію.
  3. Гістеросальпінгографія та трансвагінальне УЗД. Це дослідження допомагає визначити, де знаходиться поліп і яких розмірів.
  4. Аспіраційна біопсія ендометрію. Її призначають у випадках, коли поліп неможливо побачити іншими методами. Гінеколог бере мазок із порожнини матки та проводить цитологічне дослідження.
  5. Загальний та розгорнутий аналіз крові, сечі.

Також необхідно пройти ультразвукове дослідження матки, УЗД усіх органів малого тазу (на 5-й день менструального циклу), кольпоскопію – обстеження шийки матки через збільшувальний прилад.

Діагностику краще проводити у різні фази менструального циклу. Наприклад, на УЗД поліпи будуть найкраще видно на 5-й день циклу. А гістероскопія покаже найточніші результати у другій фазі – 5-7 день циклу.

Поліпи можуть рости не тільки з базального шару, а й з функціонального. Поліпи функціонального шару зазвичай виявляються в другу фазу циклу, вони відкидаються під час менструації і не вимагають ніякого лікування (поліпи з базального шару самі не можуть відторгнутися, їх видаляють). Якщо наступного циклу (після менструації) наросту немає, швидше за все, це був поліп функціонального шару, тому і відторгся. Всі інші поліпи, які не функціонального шару, якщо ми їх бачимо на кількох УЗД, бачимо на 5-й день менструального, їх треба видаляти.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua