Стрижнева мозоль: чим відрізняється від звичайної і як позбутися самотужки

Можливо, ти зустрічалася з нею, але не знала, як вона називається, а якщо і знала, то гадки не мала, що з нею робити, адже вона завдає тільки неприємностей. У нашому огляді – як видалити стрижневу мозоль у лікаря чи вдома (нарахували цілих 7 народних способів).

Стрижнева мозоль: чим відрізняється від звичайної і як позбутися самотужки

Мозолі – взагалі не найприємніша штука. А цей вид ще й найскладніший. Але при цьому найпоширеніший. Як прибрати стрижневий мозоль і що робити, щоб взагалі з нею не зустрічатися — розповідаємо.

Чому з'являється

Стрижнева (вона ж коренева) мозоль – як можна здогадатися з назви, мозоль з коренем, різновид сухий.

Які причини цього типу? Головна – механічний тиск в тому самому місці шкіри – наприклад, вузького носа взуття на палець або тривале використання будь-якого інструменту.

В результаті цей тиск травмує шкіру, її клітини, кератоцини, починають посилено ділитися, щоб захистити її (в ідеалі вони накопичуються поступово і старі встигають відмирати), поступово формується мозоль і той самий стрижень (зовні виглядає як поглиблення).

Можливо, організм і формує таке потовщення як захист, тільки стрижень здатний дійти до нервових закінчень і принести біль.

Найчастіше з'являється стрижневий мозоль на пальці ноги, особливо на великому (з зовнішнього боку або підошовного боку) на мізинці (з боку підошви або збоку); між пальцями.

А на долоні вона є результатом занять (промислових, спортивних і т.д.), що вимагають багаторазового використання певного інвентарю або ручних інструментів, що надають фізичний тиск на ті самі ділянки шкіри.

Фактори ризику

Насамперед, це носіння тісного взуття та туфель на дуже високому підборі, що збільшує тиск на анатомічні структури стопи. Тому, згідно зі статистикою, у порівнянні з чоловіками, мозолі у жінок утворюються вчетверо частіше.

Іншими факторами ризику є:

  • плоскостопість або занадто високе склепіння підошовної дуги;
  • травма та деформація стопи;
  • зайва вага;
  • викривлення хребта;
  • недостатнє кровопостачання кінцівок;
  • атрофія підошовної жирової тканини.

Як виглядає стрижневий мозоль

Стрижнева мозоль: чим відрізняється від звичайної і як позбутися самотужки стрижневий мозоль фото

На вигляд кореневий стрижень, або внутрішня мозоль, являє собою обмежену ділянку округлої форми з потовщеною грубою шкіркою біло-жовтого або сіро-коричневого кольору. Це скупчення ороговілих клітин – корнеоцитів, які поступово товщають. Згодом практично в центрі цієї області утворюється конусоподібний ороговілий корінь, що проникає або вростає глибоко в шари епідермісу, а потім в дерму, викликаючи атрофію тканин. Спочатку, при обмацуванні, він відчувається як тверде зерно, а при подальшому розвитку в центрі плями, що ороговіла, з'являється поглиблення, що нагадує кратер.

Це рогове потовщення шкіри не заразне – на відміну від підошовних бородавок, поява яких спричинена вірусом папіломи людини.

Така мозоль може бути абсолютно безболісною. Однак у міру того, як корінь проникає глибше в шкіру, при натисканні на нього відчувається біль.

Стрижнева мозоль: чим відрізняється від звичайної і як позбутися самотужки

Май на увазі, що з одного разу видалити її навряд чи вийде, а всі спроби підчепити її гострими предметами можуть закінчитися пошкодженням тканин із болем та запаленням.

Необхідна досить тривала обробка. Твоєю обов'язковою щоденною процедурою мають стати гарячі мильно-содові ванни для ніг. А після розпарювання ороговілої шкіри та видалення деяких її ділянок за допомогою звичайної пемзи можна використовувати:

  • пластирі,
  • мазі, креми,
  • народні засоби.

Щоб такий засіб від стрижневої мозолі, як пластир, дало необхідний ефект, він повинен містити саліцилову кислоту або сечовину. Якщо вона не встигла глибоко прорости, дво- чи триразове використання пластиру (він приклеюється мінімум на добу) може полегшити цю проблему.

Стрижнева мозоль: чим відрізняється від звичайної і як позбутися самотужки

Що також стрижнева мозоль, як її лікувати — розібралися. А чи потрібно видаляти корінь у лікаря? Насправді хірургічне лікування — крайній захід, який зараз рідко застосовується. Простішим і комфортнішим є апаратне видалення.

При використанні припікання струмом або електрокоагуляції руйнується рогова тканина на всій глибині кореня, а під струпом, що утворився, відбувається регенерація здорових клітин всіх шарів епідермісу.

Аналогічний результат дає видалення лазером, яке також виконується ін'єкцією анестетика.

Швидко та безболісно видаляють серцевину рідким азотом, заморожуванням або кріодеструкцією.

Деякі скаржаться, що після видалення серцевини залишається отвір, але це тимчасове явище, оскільки за рахунок зростання клітин шарів епідермісу поступово відбувається відновлення пошкоджених тканин.

У педикюрних салонах теж проводиться видалення, але це займає довше часу і може вимагати кількох процедур.

Профілактика

Головне правило появи мозолів (а також натоптишів) – правильне взуття та догляд за ногами. Крім того, рекомендується контролювати свою вагу, використовувати коригуючі ортопедичні устілки та вставки для взуття, які перерозподілятимуть тиск на стопу при ходьбі.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua