Види лишаю у дітей і його лікування

Лишай у дітей – явище досить поширене, проте, на жаль, далеко не кожен батько знає, що є причиною. У дитинстві, ймовірно, багато хто з нас чули від бабусь: «Не чіпай собаку (кішку), а то підчепити лишай!». Так, дійсно, джерелом зараження позбавляємо у дітей часто можуть бути тварини. Але головна причина появи цього шкірного захворювання – найчастіше грибок і іноді вірус.

Види лишаю у дітей і його лікування

Що являє собою лишай?

Перш за все, відзначимо, що під позбавляємо фахівці мають на увазі цілий спектр шкірних захворювань, які є досить-таки заразними і передаються контактним способом.

До групи ризику тут входять, в першу чергу, люди зі зниженим імунітетом, що знаходяться під впливом стресів або ж страждають будь-якими хронічними захворюваннями.

Причини виникнення

Зооантропофільнимі грибок – часто служить причиною захворювання у людей і тварин. Очевидно, саме від цього позбавляючи у дітей і застерігали наші бабусі, оскільки дитина, найімовірніше, отримує його в результаті спілкування із зараженою собакою або котом.

Проте, існує вид ураження шкіри, який передається виключно від людини до людини. Такий лишай у дітей провокують антропофільние гриби.

Малюк заразитися, навіть якщо в його оточенні немає інфікованих позбавляємо, а просто, копаючись в землі. Тут захворювання може бути викликане так званими геофільнимі грибами.

Оперізуючий і рожевий лишай у дітей викликають віруси. Деякі їх види довго існують в організмі людини, ніяк себе не проявляючи. А ось коли імунна система з тих чи інших причин дає збої, ці підступні «гості» розширюють свої права, доставляючи господарям масу неприємностей.

Види і зовнішні прояви

Лишай являє собою цілу групу уражень шкіри. Залежно від причини і специфічної реакції організму можна спостерігати деякі відмінності у зовнішніх ознаках захворювання.

Стригучий лишай

Мікроспорія або стригучий лишай у дітей – шкірне захворювання, яке найбільш характерно для маленьких любителів домашніх тварин. Як правило, цей вид проявляється саме в юному віці. Найбільш типовий ореол поширення – голова, нерідко буває на обличчі і в області шиї і плечей. В основному, причина появи стригучого позбавляючи у дітей – контакт з хворою твариною або людиною (наприклад, лишай на голові у дитини може виникнути, якщо малюк скористався чужим гребінцем або надів чужу шапочку). Як свідчить негласна статистика, стригучий лишай у дітей в результаті спілкування із зараженою твариною виникає все-таки частіше. Як це виглядає? В даному випадку характерно поява рожевого лущиться і з чіткими контурами плями. Якщо вражена шкіра голови, то волосся на цій ділянці рідкісні і обламані (до 4-5 мм в довжину). Потім з’являється невелика набряклість, скоринки і пухирці по контуру. Луска, що утворюються в центрі, білястого кольору.

Якщо лишай у дітей з’являється на ділянці шкіри без волосся, то пляма частіше блідо-рожеве з чіткими кілька виступаючими над поверхнею шкіри краями. Невелике лущення також є.

Звертаємо вашу увагу, що хвороба проявляється не відразу, і спочатку будь-яких явних її ознак ви не побачите.

Рожевий лишай

Лишай Жибера (так ще називають рожевий лишай у дітей) імовірно має вірусну природу. Для цього захворювання характерна сезонність, оскільки часто він виникає після переохолодження – восени, взимку, навесні. «Улюблені» місця проживання – живіт, спина, плечі, груди, шкірні складки.

При рожевому лишаї у дітей на початковому етапі з’являються невеликі світлі коричневі або ж рожеві цятки невеликого розміру, як правило, сухуваті і трохи шелушащиеся. Надалі (якщо вчасно не було вжито заходів по боротьбі з недугою) проявляється тенденція до розростання вогнищ ураження шкіри і збільшення плям в розмірах до декількох сантиметрів.

Рожевий лишай у дітей неприємний тим, що викликає свербіж. Розчісуючи ж плями, дитина сприяє подальшому поширенню проблеми.

Збудник рожевого лишаю у дітей – грибок виду мікроспорум каніс, який живе на шерсті наших улюблених вихованців. Проявитися може практично в будь-якому місці: на голові та обличчі, руках і ногах і так далі. Загалом, практично по всьому тілу. Зовні являє собою блідо-рожеві плями з окаймляющим валиком більш темного кольору. Характерною ознакою також є лущення. Що втішає в цьому випадку, так це те, що ця форма позбавляючи не супроводжується сильним свербінням. Якщо уражається волосиста область шкіри, то волоски обламуються на відстані 5-8 мм від підстави і рідшають.

Висівковий лишай

Висівкоподібний або кольоровий лишай проявляється у дітей частіше в перехідному віці, що пояснюється більшою частиною зміною гормонального фону. Збудник захворювання цілком може бути присутнім в організмі здорової дитини, однак при підвищеному потовиділенні активізується продукування нитчастих форм грибка, що, головним чином, і є основною причиною захворювання. Найбільш часто починає розвиватися навколо волосяних фолікулів. Окремі цятки з часом збільшуються в розмірах і потім зростаються, утворюючи більші вогнища ураження шкіри.

Як ми вже говорили, цей вид позбавляючи більш властивий підліткам, для яких характерні так звані гормональні «революції» – підвищені пітливість і жирність шкіри, підліткові прищі. Дана форма захворювання неприємна довготривалим перебігом і лікується вона непросто.

Оперізуючий лишай

Оперізуючий лишай також може виникати у дітей. Викликається він вірусом герпесу, який проявляє свою активність в ослабленому організмі при переохолодженні, після стресової ситуації. Втім, найбільш частий варіант герпетичної інфекції в дитячому віці – це всім відома вітрянка.Як лікувати?

Скажемо відразу, що лікування позбавляючи повинна передувати професійна діагностика. Це в будь-якому випадку – компетенція дерматолога, а якщо мова йде про дитину – дитячого дерматолога. Коли вид позбавляючи визначено – можна призначати і лікування.

Чим лікувати лишай у дитини? Для дітей, у яких виявили стригучий лишай, швидше за все, будуть призначені протигрибкові препарати місцевої дії. Лише в рідкісних випадках, коли захворювання протікає важко, можуть піти в хід пероральні антимікотиками і гормональні препарати.

Для того щоб позбутися від рожевого лишаю, може знадобитися часом до 2-х місяців. І спеціального лікування зовсім не потрібно: організм, як правило, справляється сам.

Фахівці в даному випадку попереджають, що використовувати гормональні креми та мазі тут ні в якому разі не можна.

Лишай висівкоподібний, будучи за своєю природою захворюванням грибкового характеру, лікується за допомогою спеціальних протигрибкових препаратів і ультрафіолетового опромінення. Знову-таки тут протипоказані гормональні засоби місцевої дії. В даному випадку добре працюють складні препарати, що надає комплексну дію: молочко Відаля, паста Лассара деякі інші.

Оперізуючий лишай, який має вірусну природу, лікується, відповідно, препаратами противірусної групи, зокрема, протигерпетичними. Це можуть бути ліки як місцевої дії (мазі, креми), так і пероральні, в тому числі, вітаміни і препарати, які зміцнюють імунітет. І знову попередження медиків про недоцільність застосування гормональних кремів і мазей.

Якщо говорити про лікування позбавляючи у дітей в загальному, то варто згадати також про можливе призначення антигістамінних препаратів, якщо дитину мучить свербіж. Ультрафіолетове опромінення і сонячне світло при лишаї також корисні не завжди: часто вони лише погіршують стан шкіри і ускладнюють лікування.

В якості загальних рекомендацій також візьміть до уваги наступне:

  • Під час хвороби слід поменше мочити уражені ділянки водою.
  • Намагайтеся не носити одяг із синтетичних тканин, особливо білизна.
  • Порадьтеся з доктором щодо дієти для малюка: швидше за все вам порекомендують гіпоалергенних харчування.
  • Не слід давати дитині великі фізичні навантаження, відвідування спортивних і танцювальних гуртків на час лікування краще припинити.
  • Не використовуйте гормональними мазями та кремами!
Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua