Прищ на десні над зубом: причини, лікування

Прыщ на десне над зубом: причины, лечение

Прищем на десні над зубом зазвичай називають ущільнення під десенной тканиною. На ділі це утворення може виявитися жировики, гнійників, свищем, кістою. Подальший його розвиток приводить до різних ускладнень. Тому будь-які висипання на слизовій ротової порожнини потребують консультації лікаря.

Види прищів

Найчастіше за прищ над зубом приймають такі утворення на яснах, як гнійник, кіста, жировик, свищ. У кожному випадку підхід до лікування буде відрізнятися.

Гнійник

Гнійник – це новоутворення довільної форми, оточене гиперемированной, набряклою шкірою. Його наповнює рідина жовтого або кремового кольору. Формування гнійного прища супроводжується болем, погіршенням самопочуття, підвищеною температурою. Його причиною може виступати періодонтит, гінгівіт, пародонтит, механічне пошкодження і інфікування тканин ясен.

Прыщ на десне над зубом: причины, лечение

Кіста

Кіста – освіта, що нагадує порожнинної мішечок. Всередині знаходиться ексудат (каламутна рідина, яка виділяється в порожнину при пошкодженні кровоносних і лімфатичних судин). Кіста буває наслідком неправильного лікування пульпіту або карієсу, порушення технології пломбування зубних каналів, перфорації зуба. Вона може тривалий час розвиватися безсимптомно, але не зникає без лікування. При відсутності терапії здатна призвести до руйнування кісткової тканини щелепи.

Прыщ на десне над зубом: причины, лечение

Жировик

Жировик – ліпома, жирова пухлина. Це доброякісне утворення в пухких волокнах сполучної тканини. Виглядає як білий прищ. Зазвичай жировик не викликає болю або дискомфорту. Його нерідко виявляють випадково на прийомі у стоматолога. Жировики можуть бути одиничними або множинними. Якщо він не росте, то не становить небезпеки. Його не можна видаляти самостійно, припікати або видавлювати. Всі ці дії можуть спричинити за собою тяжке ураження тканин ясен.

Прыщ на десне над зубом: причины, лечение

Свищ

Свищ, або фістула, – одне з найпоширеніших ускладнень хронічного періодонтиту. Виникає в результаті ураження верхніх тканин зубів гноєтворними мікробами.

Прыщ на десне над зубом: причины, лечение

У дорослого

Слизова ясен набагато чутливіші шкіри, її пошкодження легко призводить до розвитку різних типів гнійних утворень. У дорослих поява прищів на десні може бути викликано різними обставинами.

Нерідко серед причин фігурують стоматологічні фактори:

 • Несвоєчасне лікування карієсу. Інфекція з каріозної порожнини може вражати корінь зуба і ясна. В результаті гнійні накопичення виходять назовні, викликають появу утворень, схожих на прищі.
 • Неправильне пломбування каріозних порожнин зуба. Якщо канал зуба не повністю заповнений пломбувальним матеріалом, в порожнинах може накопичуватися рідина. Це призводить до нагноєння, формування абсцесів.
 • Поразка зубного каналу під час встановлення пломби. Недосвідчений лікар може пошкодити зубний канал, що викличе формування гнійника.

До локального запалення тканин ясен може призвести порушення правил гігієни ротової порожнини. Неправильне зберігання зубної щітки і пасти теж здатне викликати інфікування слизової порожнини рота.

Прищі на десні небезпечні тим, що можуть розвиватися майже без зовнішніх ознак. А несвоєчасне лікування призводить до втрати зуба та інших ускладнень.

Утворення гнійників сприяють фактори, які послаблюють імунну систему. Ризик підвищений при хронічних захворюваннях, які потребують тривалої терапії сильнодіючими препаратами (цукровому діабеті, злоякісних пухлинах, ревматоїдному артриті).

Причиною прищів можуть послужити:

 • вірусні захворювання (герпес, герпетичний стоматит),
 • алергії,
 • глистні інвазії.

Імунна захист знижується при незбалансованому харчуванні, нікотинової та алкогольної залежності. До іншим негативним чинникам ставляться:

 • погані соціально-побутові, екологічні, кліматичні умови;
 • робота на шкідливому виробництві;
 • порушення правил гігієни у приміщенні.

Гнійник на десні може утворитися через травми слизової. Це нерідко відбувається при вживанні твердої їжі, інтенсивного чищення зубів або використанні занадто жорстких щіток, при необережному застосуванні зубочисток. В такі рани легко потрапляють патогенні бактерії.

У дитини

У дитячому віці утворення прищів на яснах над зубами може бути пов’язано з деякими специфічними факторами.

 • Порушення правил гігієни порожнини рота. Вживання погано вимитих овочів та фруктів, брудні руки в роті і т. д.
 • Прорізування зубів. Після того, як зуб проступить над поверхнею десни, такі новоутворення можуть пройти самі по собі.
 • Молочниця. Захворювання грибкового характеру, пов’язане з порушенням правил гігієни, пересушеним повітрям в приміщенні та іншими шкідливими факторами. Легко піддається лікуванню.
 • Вузлики Бона. Кісти, утворені з залишкових матеріалів слинної залози. Спостерігаються у немовлят. Не завдають дискомфорту, проходять через деякий час.
 • Перлини Ейнштейна. Білі прищики на яснах, що нагадують перли. Виникають і зникають раптово.

При появі будь-яких прищиків на яснах у дитини слід звернутися до дитячого стоматолога.

Діагностика

Тільки кваліфікований лікар може точно визначити вид прищів на десні і причину їх утворення. Іноді досить огляду. Щоб уточнити діагноз, лікар може направити вас на рентгенографію. Якщо обстеження підтвердить стоматит, потрібно виявити тип збудника захворювання і його чутливість до антибіотиків. Для цього знадобиться взяти мазок на аналіз.

Лікування

Лікування прища на десні залежить від його виду.

Жировик. Якщо це жировик, не схильний до змін, потрібно лише регулярно спостерігатися у лікаря. Такі утворення можуть зникнути самі. Але якщо вони змінюють розміри чи форму, їх видаляють хірургічно.

Стоматит. В даному випадку призначаються препарати, спрямовані проти збудника захворювання. У разі герпесу та герпетичного стоматиту застосовуються противірусні та імуномодулюючі засоби (Зовіракс, Ацикловір, Віферон, Іммунал, Інтерферон). При кандидозному стоматиті показано протигрибкові препарати (Кандид, Флуконазол, Пімафуцин, Міконазол).

Хвороботворні бактерії. Гнійні прищі, викликані хвороботворними бактеріями, що вимагатимуть застосування антибіотиків, антисептиків, протизапальних засобів та фізіопроцедур. У деяких випадках показано розтин порожнини гнійника і подальший дренаж.

Метод лікування прища на десні залежить від його виду, причини і ступеня тяжкості захворювання.

Кісти. При кістах проводиться операція, в ході якої десну розрізають, гній видаляють. Якщо новоутворення виникло після неякісного лікування кореневих каналів, рекомендовані лазерне видалення кісти і повторне пломбування. Якщо кіста виникла на місці видаленого зуба, потрібні очищення лунки, дренаж ранки, обробка антисептиком.

Лікування народними засобами

Пара народних рецептів від прищів на десні.

Сольові компреси

У домашніх умовах лікування гнійних прищів можна доповнити сольовими компресами. Для цього ложку солі змішайте з 1/3 ч. л. рослинної олії і 2-3 краплями води. Перемішайте до однорідної консистенції, загорніть суміш в шматок марлі. Прикладіть до нариву на 10-15 хвилин. Повторюйте процедуру 2-3 рази на добу протягом 2-4 днів.

Ялицеве масло

Інше відоме народне засіб – ялицеве масло. Змочіть в ньому ватний тампон і прикладіть до утворення. Повторюйте протягом 5-10 днів. Після компресу слід утриматися від прийому їжі і полоскання рота на 40-50 хвилин. Перед застосуванням будь-якого засобу проконсультуйтеся зі стоматологом.

При правильному харчуванні, хорошому імунітеті та якісну гігієну ротової порожнини прищі на яснах зазвичай не турбують ні дітей, ні дорослих. Регулярне відвідування стоматолога в рази знижує ризик появи подібних проблем. Але якщо все ж вискочив гнійничок, не зволікайте, зверніться до лікаря якомога швидше. Він оцінить стан десни, поставить діагноз і призначить лікування, яке в короткі терміни принесе результат.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: