Прищик на десні у дитини: як лікувати, профілактика

З-за вірусів, травм і інфекцій виникають дрібні прищики в роті у дитини. Це досить небезпечне порушення, яке вимагає ретельного огляду та лікування у лікаря. Терапія призначається в залежності від типу захворювання. Самостійне лікування або видалення прищів строго протипоказано. Такі маніпуляції викликають хвороби внутрішніх органів і запалення зубів.

Прыщик на десне у ребенка: как лечить, профилактика

Причини появи

Прищі в ротовій порожнині у дітей виникають із-за відсутності або недостатньої кількості гігієни. Прищ схоплюється з-за погано вимитих овочів та фруктів. Крім цього, батьки не завжди можуть встежити за тим, що потрапляє малюкові в рот. Так, якщо у дитини є порізи на слизовій, то інфекція потрапляє через немиті руки і предмети. Педіатр Е. О. Комаровський уточнюють, що маленькі білі прищики у роті в немовляти часто виникають з-за годування або авітамінозу.

Причинами також стають:

 • запалення коренів зубів;
 • алергія;
 • застуда;
 • герпес;
 • молочниця;
 • стоматит;
 • кіста;
 • перлини Епштейна;
 • вузли Бонна;
 • дисбактеріоз;
 • наслідки після неякісних стоматологічних процедур.
Новоутворення на яснах необхідно лікувати на початковій стадії, щоб не запустити серйозні запальні процеси.

Найчастіше новоутворення нешкідливі і легко лікуються. Але якщо вчасно не почати терапію, то можуть виникнути проблеми з прийомом їжі. А також прищі на яснах можуть спровокувати серйозні запальні захворювання ротової порожнини або внутрішніх органів. Їх також не варто видаляти самостійно, так як після цього з’являються гнійники і нариви.

Різновиди

Жировики у роті

Це білий прищик на десні у дитини, який найчастіше не несе небезпеки для здоров’я малюка. Їх також називають липомами. Вони утворюються з жирових тканин, які щільно прилягають до десні. Можуть розташовуватися поодинці і групами. Не приносять дискомфортних відчуттів, тому висипання виявляють випадково під час візиту до стоматолога. Це доброякісні утворення, але будь-яка спроба видаляти самостійно призводить до тяжкого запалення ясен.

Герпес на десні

Виникає у вигляді прозорих прищиків невеликого розміру. Збудником є вірус герпесу. Освіти з’являються у вигляді групи прищиків, які об’єднуються. Найчастіше такі висипання супроводжуються відчуттям слабкості у дитини і потемнінням ясен. Для видалення потрібне лікування первинного захворювання, тому малюкові прописують противірусні препарати.

Гнійники в роті

Червоне нагноєння у роті може завдати шкоди здоров’ю, тому не варто займатися самолікуванням.

Цей вид висипки небезпечний для здоров’я. Не можна проводити механічне видалення вдома, тому що вміст гнійних прищів при пошкодженні може потрапити в кров і викликати захворювання внутрішніх органів. Тому лікування треба проводити, навіть якщо прищі в роті у дитини не викликають дискомфорту. Зовні виглядають як червоні освіти. Причинами виникнення гнійників стають такі порушення, які вказані в таблиці:

Тип Опис
Періодонтит Розвиваються біля коренів зубів з-за неякісно проведеного пломбування
Гінгівіт З’являється внаслідок відсутності гігієни та накопичення бактерій на десні у грудничка
Пародонтит Білий прищ, який виникає через нестачу чистоти порожнини і зниження імунітету; супроводжується руйнуванням тканин
Пошкодження Інфікування через травми

Кіста і висипання

Має вигляд білих великих прищів, які розвиваються безсимптомно на яснах. При цьому гній прищик не може вийти назовні. Джерелами захворювання стає інфекція. Вона потрапляє в рот після неправильного лікування у стоматолога, порушення цілісності каналу зубів або після карієсу і пульпіту. Такі висипання не проходяться самостійно, тому вимагають серйозного лікування. Якщо батьки не займаються лікуванням такого виду освіти, то це загрожує руйнуванням ясен у новонародженого.

Стоматит у дітей

Ураження ротової порожнини грибковою інфекцією у дитини супроводжується хворобливими відчуттями і свербінням.

Виділяють наступні різновиди:

 • ентеровірусний;
 • герпетичний;
 • кандидозний;
 • катаральний.

Стоматитом називають цілу групу хвороб ротової порожнини. Він може виникати з-за травм, інфекцій або інших хвороб. Так причиною стає ентеровірус, який вражає не тільки ясна, але виникає і на небі, шкірі ніг та рук. Стоматит проявляється у вигляді невеликих утворень прозорого кольору. Рецидив можуть викликати алергію, стреси, нестача вітамінів або хвороби шлунка. Цікаво висловлюється з причин захворювання доктор Комаровський Е. О. (випуск передачі «Школа доктора Комаровського» — «Стоматит у дитини. Як розпізнати і лікувати»). Педіатр каже, що стоматит частіше виникає у дітей чистих і доглянутих, ніж у брудних і голодних. І якщо недуга раз виник, це вказує на схильність. Тому з великою ймовірністю він буде і далі періодично виникати у дитини і в дорослому віці.

Симптоми порушення

Жировики і кіста протікають без симптомів і не викликають неприємних відчуттів. Якщо у дитини з’явився герпес, то він стає млявим, на яснах, язиці і на верхньому небі виникає жовтий наліт. А також можливі біль у м’язах. Гнійний прищ на десні або мовою заважає під час їжі. Симптоми стоматиту залежать від його різновиду. Висока температура тіла і болю в яснах ознаки герпетичного типу. Кандидозний характеризується відчуття сухості і печіння. Крім цього, в роті з’являється наліт білого кольору, за яким ховається висипання. Катаральний супроводжується поганим запахом з рота і підвищеним виділенням слин.

Діагностика

Для діагностування захворювання стоматолога достатньо провести візуальне обстеження.

При появі висипу будь-якого типу варто звернутися до стоматолога за консультацією. Зазвичай для діагностування досить загального огляду дитини. Якщо виникли підозри на кісту, то додатково роблять рентгенографію. Якщо лікар виявив стоматит, то у малюка беруть мазок слизової. Це роблять для того, щоб визначити конкретний тип захворювання.

Як лікувати?

Жировики зазвичай проходять самостійно, але розвиток вимагає постійного спостереження у лікаря.

Герпес лікується за допомогою противірусних ліків і антибактеріальних засобів для ополіскування рота. Крім цього, призначають препарати, які очищають десна від відмерлих частинок. Стоматит лікується протигрибковими або противірусними засобами. Гнійники часто видаляють, щоб вивести вміст прища. Після рот обробляють антисептиками. Кісту треба вирізати з поверхні ясен. Після проводять очищення і обробляють антисептичними препаратами.

Використовують такі засоби:

 • «Камістад»;
 • «Мараславин»;
 • «Листерн».

Профілактика

У боротьбі проти виникнення прищів у роті допомагає гігієна. Щодня треба чистити і обполіскувати зуби двічі в день. Щоб вчасно виявити порушення, треба раз на півроку відвідувати стоматолога. Щоб протистояти вірусам, рекомендується зміцнювати імунітет малюка. Для цього радять вживати більше продуктів з вітаміном С. Таке харчування допомагає зміцнити зуби і ясна. Якщо у дитини з’явилися пупиришки, то лікувати треба під постійним наглядом лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
zmorshki.in.ua