Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

Якісне ефірне масло знайти у продажу проблематично, оскільки ринок переповнений синтетичними підробками, а ціна на натуральні олії, що викликають довіру, часто кусається. Вихід є – зробити ефірну олію самої. Це не так складно, як здається, а сам процес дуже цікавий. Швидше читай матеріал, щоб отримати нову навичку.

З чого робити олію

Видобути концентровану речовину можна з будь-якої рослини, яка її містить. А ефірні олії містяться у всіх рослинах, просто у різних концентраціях. Звичайно, в домашніх умовах ти навряд чи зможеш використовувати квіти ванілі, пачулі та інші екзотичні рослини. Найпростіше працювати з наступною сировиною:

Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

Косметична

 • цитруси – апельсин, грейпфрут, лимон, лайм;
 • троянда;
 • гвоздика;
 • лаванда;
 • меліса.

Якщо вирішила добувати олію із квітів, заздалегідь приготувати свіжі пелюстки. Приємне ароматне масло виходить із чайної троянди. З лавандою складніше, тому що тобі попередньо доведеться відокремити суцвіття від стеблинок.

Найпростіше працювати з цитрусами. Ароматна олія робиться з цедри, ефірні речовини містяться в ній у великих кількостях, тому процес досить простий та швидкий. Головне – попередньо зрізати цедру дуже тонкими пелюстками, щоб не зачепити білий шар. Це зручно робити звичайною овочечисткою.

Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

Якщо вирішила працювати з пелюстками, обов'язково сполосни їх водою, але так, щоби не пошкодити. Це досить копіткий процес, враховуючи, що пелюсток знадобиться дуже багато.

Підготувавши сировину, вибирай один із методів приготування та відкриваючи свою алхімічну лабораторію прямо вдома.

Перший спосіб: ароматна настойка

Тобі знадобиться:

 • пелюстки або заздалегідь підготовлена цедра;
 • спирт;
 • скляна банка.

Пропорції не вказані спеціально, тому що діяти доведеться на око. Тобі потрібно заповнити банку підготовленою сировиною майже повністю. Потім залити спиртом так, щоб він повністю покрив усі пелюстки чи цедру. Щільно закрий банку та визнач у темне місце мінімум на місяць. Терміни наполягання залежать від того, наскільки концентровану олію хочеш отримати, і варіюються від 1 до 6 місяців.

Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

Коли потрібний термін мине, дістань банку та проціди через марлю чи сито, щоб отримати чисту ароматну рідину.

Другий спосіб: наполягання на олії

Від попереднього методу відрізняється тільки тим, що замість спирту використовується будь-яка базова рослинна олія без запаху, а наполягати треба не в прохолодному місці, а в теплому. В іншому дій так само: сировина в банку, масло зверху, накрий кришкою і дай спокій на місяць. Потім проціди, відіжми, і насолоджуйся 100% натуральним маслом.

Спосіб третій: віджимання та наполягання

Цей метод допомагає отримати готовий продукт значно швидше, але потребує деяких фізичних зусиль, тому що віджимати цедру чи пелюстки доведеться вручну. Тобі пощастило, якщо в тебе зовсім випадково завалявся гвинтовий прес, який використовується для видобутку олії, але швидше за все такої штуки не маєш, тому доведеться м'яти сировину вручну.

Тобі знадобиться:

 • підготовлена сировина;

Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

 • дерев'яна чи кам'яна ступка;
 • скляна баночка із кришкою;
 • спирт.

Помісти пелюстки або цедру в ступку і добре стелі доти, доки не виступлять краплі олії. Запасися терпінням, процес досить повільний. «Пам'яті» пелюстки або шкірки переклади в скляну банку та залий спиртом. Постав на тиждень у темне прохолодне місце. Потім відкрий кришку, замотаю шийку банки марлею і залиш у темному добре провітрюваному місці доти, поки спирт не випарується. Коли це станеться, ретельно вичави сировину.

Четвертий спосіб: наполягання та заморозка

Тут знову використається спирт. Принцип полягає в тому, що ефірні олії замерзають, а спирт немає, тому чистий продукт легко відокремити від сторонніх домішок шляхом заморожування.

Тож тобі знадобиться багато сировини. Дуже багато, в 4-5 разів більше, ніж у попередніх рецептах, тому що ми збираємося зробити максимально концентровану олію.

Наповни банку пелюстками або цедрою, залий спиртом, накрий кришкою і наполягай 5 днів. Через 5 днів перелий спирт в іншу банку та додай нову порцію сировини. Наполягай ще 5 днів і знову повтори маніпуляцію. Зроби так 4-5 разів і отримаєш максимально концентровану настоянку.

Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

Потім проціди, пелюстки викинь, а спиртову настоянку залиш у темному місці на 3 дні. Якщо все зроблено правильно, через три дні ти помітиш, що рідина розділилася на дві фракції – спирт та олію. Але це ще не все, тепер потрібно відправити цю суміш у морозилку ще на дві доби.

Ось тут і станеться магія: олія замерзне, а спирт ні. Пінцетом або руками в одноразових рукавичках дістань масляну льодяницю, обсуши паперовим рушником, перекладіть у баночку з темного скла та закупорь кришкою. Через пару годин льодяник відтає і ти отримаєш чисту ефірну олію.

П'ятий спосіб: готуй дистилятор

Якщо у тебе є дистилятор, вважай, справа в капелюсі: просто залий у нього воду, помісти пелюстки або цедру, доведи до кипіння і наберись терпіння – процес видобутку олії займе не менше 3-4 годин. Через цей термін у другу ємність дистилятора виділиться чисте масло – перелий його в пляшечку з темного скла та використовуй за призначенням. Загалом дистилятор можна зробити і самостійно, але простіше купити, особливо, якщо ти збираєшся регулярно займатися домашнім видобутком масел або почнеш готувати гідролати.

Простий рецепт олії з кориці

Кориця відмінно наполягає на олії, тому цей рецепт можна вважати найпростішим. Візьми 12-14 паличок кориці, 100 мл олії виноградної кісточки або оливки. Розламай палички на дрібні частини, помісти в банку, залий олією так, щоб вона покрила корицю.

Як зробити ефірну олію вдома своїми руками без спецнавичок

Закрий кришкою та наполягай у теплому місці 45 днів. Щодня ретельно струшуйте ємність. Через встановлений термін проціди через марлю – ось і масло готове. Погодься, наполягати сировину за таким рецептом набагато простіше, ніж працювати з дистилятором.

Олія, приготовлена власноруч, зберігається кілька місяців. Справа в тому, що в суміші все одно залишаються невеликі частинки вихідної сировини, тому термін придатності скорочується. Втім, ти можеш використовувати найбезпечніший консервант – вітамін Е. Додай чверть чайної ложки масляного розчину вітаміну Е в баночку з маслом – так воно зможе зберігатися цілий рік.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua