Бородавки на пальцях рук і ніг: лікування, видалення, причини

Звичайні доброякісні новоутворення на пальцях рук і ніг викликані вірусною інфекцією і називаються бородавками. Зовні бородавки на пальці виглядає як вузлик невеликих розмірів, не болить і не викликає дискомфорту. Поява таких наростів характерно для дітей, вік яких близько 12-ти років. Сверблячка і короста на пальцях іноді означають формування бородавки. Так як ці новоутворення дуже легко передаються при контакті, необхідно негайне лікування. У запущених випадках нарости можуть сильно збільшитися в розмірах і викликати неприємні симптоми.

Бородавки на пальцах рук и ног: лечение, удаление, причины
Якщо бородавка виростає на пальцях ніг і рук — це буде доставляти безліч дискомфорту в повсякденне життя, тому терапія повинна бути максимально швидкою і ефективною.

Види та їх особливості

Види бородавок на пальцях
Види Характеристика
Звичайні Як правило, розміри невеликі — 0,3-10 міліметрів у діаметрі. Поверхня шорстка, суха, форма округла. Звичайна бородавка на великому пальці руки або ноги може з’явитися в будь-якому віці. Іноді виникає одна велика материнська бородавка, а потім навколо неї утворюються маленькі. Забарвлення новоутворень буває різноманітний — рожевий, коричневий, жовтий або кольору шкірного покриву. Не болять.
Плоскі З’являються на ногах і руках у віці до 30-ти років. Мають жовтий відтінок, гладку поверхню. Виступаючи над поверхнею епітелію всього на кілька міліметрів, часто залишаються непоміченими між пальчиками. Папілома утворюється на великому пальці ноги (найчастіше правою), на тильній стороні кистей рук, на згинах. Бувають одиничні і множинні освіти. Симптоматика відсутня. Виникнення часто супроводжується свербінням. З часом шкірні освіти тверднуть.

Причини появи

Нерідко нарости локалізуються в місцях, які найбільш часто піддаються травматизації — навколо великого пальця ноги, на мізинці, через деякий час і на безіменному пальці. Наріст на пальці руки може з’явитися в підлітковому віці.

Бородавки на пальцях ніг або рук виростають з-за вірусу, який «проявляє себе в період хвороб або ослаблення імунітету.

Після довгих медичних досліджень вчені з’ясували, що причини появи бородавок на пальцях рук і на стопі полягають в негативному впливі на організм вірусу папіломи людини. Цим вірусом заражені 90% всього населення планети Земля, а здоровий людський імунітет пригнічує інфекційні прояви. Уражені інфекцією клітини, що вийшли на поверхню шкірного покриву, і створюють наріст. Головною причиною виникнення папілом виступає ослаблена імунна система організму. Фактори, які сприяють ослаблення імунного захисту:

 • нестача вітамінів;
 • постійні стреси;
 • хронічні хвороби;
 • підвищена пітливість;
 • незручна й тісне взуття;
 • відсутність особистої гігієни;
 • відвідування громадських саун, басейнів;
 • мікротріщини і мікротравми;
 • хронічна втома.

Симптоми і ознаки

Частіше діагностуються звичайні бородавки на пальцях ніг. Їх ще називають вульгарними. Зовні новоутворення схоже на конус. Структура щільна, всередині знаходяться затромбированные судини, які проглядаються як чорні точки. Бородавки на пальці руки або ноги мають сіруватий або рожевий відтінок, іноді вони білі. Фізичні симптоми відсутні, якщо наріст не піддається зовнішньому впливу. Як правило, найменш помітні папіломи на безіменному пальці. Люди зазвичай випадково виявляють новоутворення і значення бородавок часто недооцінюється.

Коли вилізла бородавка на пальцях ніг або між ними, а також в області стоп, вона заподіює сильний фізичний дискомфорт під час ходьби. Спрогнозувати перебіг хвороби не видається можливим. Нарости на пальцях ніг і рук можуть самоліквідуватися або вражати всі великі ділянки тіла. Спочатку глянсова поверхня ороговевает, стає шорсткою і твердне. Шкірний візерунок зникає, наріст збільшується і зовні нагадує цвітну капусту. Якщо бородавка виросла навколо нігтя, то може вражати епітеліальні шари під ним, викликаючи деформацію нігтьової пластини. Ніготь ламається і розшаровується. Бородавка на подушечці пальця руки або на його згині приносить великий дискомфорт при натисканні.

Ускладнення

Ускладнення через бородавки на пальцях ніг і рук можуть стати причиною розвитку раку шкіри.

Без своєчасного лікування папіломи, що виникли на пальцях ніг і рук, з часом поширюються по всьому тілу, що викликає сильний естетичний дискомфорт. Самостійне лікування передбачає можливість травматизації і, як наслідок, потрапляння в організм вторинної інфекції. Найбільш серйозне ускладнення — переродження бородавки в злоякісну пухлину. Такий ризик збільшується при відсутності лікування або при самостійних спробах видалити новоутворення. Якщо папілома зростає — це перша ознака її переродження в рак.

Лікування бородавок повинен займатися досвідчений фахівець після проведення лабораторних аналізів та підтвердження діагнозу.

Діагностика бородавки на пальцях рук і ніг

Клінічні ознаки бородавок залежать від місця їх утворення. Первинний діагноз ставить лікар на підставі зовнішніх ознак після візуального огляду новоутворень. Так як зовнішні прояви вірусу папіломи людини мають близько 100 різновидів, схожих між собою, важливу роль у постанові правильного діагнозу грає диференціальна діагностика. Після доктор може призначити додаткове дослідження ураженої ділянки під мікроскопом і провести біопсію тканин.

Як вивести у дорослих і дітей?

Якщо вискочили на пальцях ніг або рук незрозумілі нарости, слід звернутися до лікаря за консультацією. Лікування як дитини, так і дорослого, повинен робити тільки лікар. Постійно виходять нові засоби і препарати для лікування. Часто бородавок невеликих розмірів не приділяється належна увага і вони безперешкодно виростають до великих розмірів. Великі бородавки необхідно видаляти. Найбільш сильні симптоми викликають бородавки на пальці стопи і на великому пальці руки. Бородавка на пальцях ніг (особливо великий палець) більше за інших піддається тертю і тиску взуття під час ходіння. Бородавки між пальцями ніг або на великих пальцях рук також приносять дискомфорт, піддаючись зовнішніх подразнень.

Лікування фармакологічними засобами і препаратами

Медикаментозна терапія бородавки на пальцях ніг і рук проводиться із застосуванням спеціальних мазей, розчинів, таблеток.

Лікування наросту на пальці ноги, а також на подушечках пальців рук часто виконується «Фезеролом». Розчин «Фезерол» від бородавок призначений тільки для місцевого використання. Наносити на новоутворення слід з крайньою обережністю, не допускаючи попадання рідини на здорові ділянки шкірного покриву. Для маленьких бородавок достатньо буде одного нанесення для повного видалення наросту. Перед застосуванням розчину наріст розпарюють в гарячій ванні з милом і зрізають ороговілий шар. Щоб прибрати великі бородавки знадобитися не більше 5-ти процедур.

Склад мазі «Віферон» від бородавок заснований на інтерфероні, тому вважається ефективним засобом у боротьбі з наростами. Ця мазь вийшла на перші місця у використанні за короткий період. Володіє протизапальними і антиоксидантними властивостями. Активно відновлює здорові клітини на ураженій ділянці шкіри і дозволяє швидко позбутися від негативних проявів папіломавірусу.

Хімічні засоби

Звести бородавку на великому пальці ноги або руки можна з використанням отруйних речовин (отрути комах, «Кантаридин»). Такі засоби від бородавок наносять безпосередньо на новоутворення. Пошкоджені тканини відмирають і безболісно видаляються через кілька днів. Самостійне застосування таких засобів категорично протипоказано, так як може припекти або викликати сильні опіки здорової шкіри при неправильному використанні.

При використанні хімічних засобів від бородавки на пальцях ніг або рук слід захистити здорові ділянки шкіри від опіків.

Рідше застосовується обколювання «Блеоміцином» — препаратом, розробленим для боротьби з різними пухлинами. За допомогою таких ін’єкцій внутрішня частина наросту поступово руйнується. Головним мінусом методу вважаються болючі процедури. Медичний препарат «Солкодерм» складається з декількох кислот, які вбивають уражені вірусом клітини. Дозволяє вилікувати новоутворення за короткий період.

Медикаментозні препарати, до складу яких входить саліцилова кислота («Мозолин») поступово вбивають уражені клітини, які треба видаляти за допомогою пемзи.

До складу «Суперчистотела» входить їдкий луг. Препарат має порівняно з іншими засобами низьку вартість і володіє хорошим ефектом, що зробило його найбільш популярним серед інших пропонованих фармацевтичних засобів. Можна вивести бородавки повністю вже на другому застосуванні. Спрей «Криофарма» має замораживающим дією і вбиває змінені тканини, після чого бородавку видаляють.

Імунотерапія

До всіх методів позбавлення від бородавок комплексно призначається імунотерапія. Це необхідно для відновлення імунної системи, так як вірус папіломи людини залишається в організмі назавжди і не піддається остаточному лікування. Здоровий імунітет блокує негативний вплив вірусу на організм і зовнішні прояви відсутні. Одним з методів імунотерапії є нанесення безпосередньо на папілому речовини «Дифенципрона». Виникає алергічний ефект, який допомагає організму у відновленні клітин.

Видалення фахівцями

Методи видалення бородавок
Методи Короткий опис
Електрокоагуляція Відбувається під місцевою анестезією за допомогою спеціального апарату коагулятора. Після операції не залишається шрамів і рубців.
Хірургічне видалення Застосовується у випадках обширного ураження бородавками. Метод болючий, тому хірургічне висічення варто робити під анестезією. Після операції залишається малопомітний рубець.
Видалення бородавок лазером Вважається найбільш ефективним сучасним методом. Не залишає видимих слідів. Процедура видалення займає в середньому близько 2-х хвилин.
Кріодеструкція Виконується із застосуванням рідкого азоту, який наносять на бородавки. На її місці утворюється кірочка, яка з часом самостійно відпадає. Слідів не залишається.

Народні засоби

Існує безліч різних методик, за допомогою яких виводять нарости. Який саме метод лікування вибрати, вирішує лікар, грунтуючись на картині хвороби та індивідуальних особливостей організму пацієнта.

Часто люди проводять лікування народними засобами бородавки на пальцях рук і ніг в домашніх умовах, не вдаючись до допомоги лікаря. Існують народні методи, які роками довели свою ефективність, однак, лікування в домашніх умовах, яке спрямоване на те, щоб випалити наріст, рекомендується проводити під наглядом лікаря. Рецепти деяких засобів, які використовуються в народній медицині:

 • Оцтовий розчин — оцет 6% розводять з водою (2 частини оцту на 1 частину води). В отриманій рідини змочується ватний диск і накладається на наріст. Тампон щільно замотати зверху і залишити компрес на ніч. Процедура повторюється щодня до повного зникнення бородавки на пальці.
 • Свіжий сік чистотілу — популярний народний засіб, яким можна лікувати нарости. Його наносять на новоутворення, уникаючи попадання на здорову шкіру 2 рази в день.
 • Компреси з меленого цибулі або часнику — відмінний засіб проти бородавок. Кашку прикладають до ураженої шкіри і щільно примотують.

Профілактика

Щоб запобігти наріст на пальцях ніг і рук, слід регулярно дотримуватися правил особистої гігієни і захистити себе від контакту з вірусоносієм. Після відвідування вулиці і перед прийомом їжі треба ретельно мити руки з милом. При появі мікротріщин, травм і подряпин на руках і ногах треба їх негайно обробити антисептичним засобом і тримати в чистоті до повного загоєння. Ступні ніг треба оберігати від надмірного потовиділення і перегріву. У випадку якщо з’явилися нарости, зверніться до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: