Ліпоєва кислота – користь чи шкода для здоров’я жінки

Ліпоєва кислота виглядає як світло-жовтий порошок, на смак гірка. Це з’єднання сірки з жирною кислотою виробляється в людському організмі, але все частіше лікарі рекомендують її додатковий прийом. Добавка надає енергії, допомагає схуднути, відновлює здоров’я внутрішніх органів, сприяє омолодженню і практично нешкідлива. Вона варта того, щоб придивитися уважніше, розібратися в яких випадках її можна приймати з максимальною користю для себе. Чому саме ліпоєва кислота, для чого потрібна жінкам така терапія, в яких випадках її слід уникати, і як правильно вибрати препарат, розповімо в цій статті.

Властивості

Ліпоєва кислота задіяна в обміні речовин, за способом впливу на процеси, що протікають в організмі, її найпростіше порівняти з вітамінами з В-групи. Допомагає регулювати в організмі процеси обміну вуглеводів і жирів, полегшує навантаження на печінку і покращує її роботу, виводить з організму продукти розпаду, токсини і шлаки. За це властивість використовується при важких отруєннях для швидкого виведення небезпечних речовин. Бере участь в холестериновому обміні, допомагає худнути завдяки ліпотропні властивості.

Ліпоєва кислота (ще називана Альфа-ліпоєвої або тіоктової, вітаміном N, липамидом) є внутрішнім антиоксидантом, що зв’язує непотрібні вільні радикали. Липамид знижує кількість глюкози в крові і підвищує запаси глікогену.

Всередині клітин організму вона впливає на ферментативні реакції, сприяє підвищенню отриманої енергії.

Речовина контролює розпад амінокислот, сприяючи ефективному засвоєнню всіх необхідних речовин і виводить з організму непотрібні залишки.

Липамид зберігає здоров’я ДНК-структур, зберігає молодість і функції організму.

Ця кислота утворюється в людському організмі, активно бере участь в процесах обміну речовин. З віком її вироблення зменшується.

Ліпоєва кислота

Форма випуску, склад

Ліпоєвої кислоти не можна вважати БАДом, які безконтрольно продаються в приватних лавках здоров’я. Це антиоксидантний препарат загальнозміцнюючої дії.

Втім, Бадів на основі ліпоєвої кислоти випускається досить багато, у тому числі імпортних. Ціни на них коливаються в залежності від кількісного вмісту в мг від 200 до 900 грн.

В аптеках ліпоєвої кислоти продають в таблетках (12, 25 мг), в капсулах 300 мг або в розчинах для ін’єкцій. Для прикладу, 50 таблеток 25 мг можна купити за 30 грн, не переплачуючи за необхідне ліки в красивій упаковці з дорогою доставкою.

Показання до застосування

Ліпоєвої кислоти рекомендую жінкам у наступних випадках:

 1. Як один з компонентів у комплексі терапії атеросклерозу.
 2. Діабет.
 3. Важкі отруєння, пов’язані з ураженням печінки: отруєння лісовими грибами, важкими металами, передозування лікарських препаратів.
 4. При ураженні печінки: хронічний та вірусні гепатити, цироз.
 5. Хронічне запалення підшлункової залози.
 6. Серцева недостатність.

Дорослі жінки у віці до 35 років споживають 25-50 мг кислоти за добу, у період вагітності, грудного вигодовування витрата піднімається до 75 мг. Дівчаткам до 15 років достатньо від 12 до 25 мг. Це кількість здоровий організм виробляє самостійно, і додаткових добавках не потребує.

Спосіб прийому: таблетку або капсулу приймають натще на голодний шлунок і запивають великою кількістю чистої води. Чай, сік, молочні продукти нейтралізують її дію. Їсти можна через годину після прийому.

Ліпоєва кислота для жінок після 50

Потреба в кислоті значно підвищується з віком. З 40 до 50 років настає виснаження антиоксидантної системи і з’являється потреба боротьби з вільними радикалами, що призводять до старіння та загального зношення організму. Щоденна доза для профілактики 60-100 мг на добу.

З віком накопичується кількість захворювань внутрішніх органів, зношуються нирки, серцево-судинна система і інші важливі системи. В цих умовах ліпоєва кислота витрачається з великою швидкістю, що веде до необхідності додаткового прийому.

Окислювальний стрес, проживання у великих містах, нездорове харчування, схильність до фастфуду і нездоровим напоїв так само вимагають додаткової дози ліпоєвої кислоти. Денна норма може складати 200-300 мг.

У ситуації важких физнагрузок в меню вводять від 100 до 600 мг за добу.

Добові норми 300-600 мг використовують в терапії таких вікових захворювань, як хвороба Альцгеймера, діабет, нейропатія, захворювання печінки.

Кислоту вводять у склад комплексів, що полегшують перебіг менопаузи. У цей період починається втрата кісткової маси, добавка підвищує мінеральну щільність кісток. На думку фахівців, всім віковим пацієнтам, які добре переносять, потрібно додати її в раціон для боротьби з вільними радикалами і в якості профілактики.

Західні неврологи рекомендують у зрілому віці пити до 600 мг на добу для профілактики старечих проблем з мозком і корекції накопичилися в організмі вікових змін.

Ліпоєва кислота

При безплідді у жінок

При безплідді у жінок ліпоєва кислота допоможе парі зачати здорову дитину. У чоловіків вона покращує якість сперми, що важливо для більш впевненого зачаття та розвитку ембріона. В даний час все більше гінекологів включають препарат схеми прийому вітамінів на час планування і підготовки організму до вагітності. Ліпоєва кислота покращує дію інших препаратів, очищає організм від токсинів, зменшує хронічні запалення.

Важливо: в періоді настала вагітності для плода небезпечна анемія, і лікарі намагаються зберігати і піднімати рівень заліза в організмі майбутньої матері. Прийом альфа-ліпоєвої кислоти знижує рівень заліза, тому на час вагітності від неї бажано відмовитися. Для загального поліпшення стану організму курс пропивають на етапі планування, під час вагітності прийом можливий тільки в разі необхідності за призначенням лікаря.

Застосування від зморшок

Антиоксидантні властивості можуть проявитися повною мірою, коли постає питання про боротьбу з видимими ознаками віку. Властивості кислоти набагато перевершують такі визнані антиоксидантів, як вітаміни-косметологи Е, С.

Збагачення косметичних складів ліпоєвої кислотою зменшує пігментацію, прибирає темні кола під очима, позбавляє від дрібних мімічних зморшок, розгладжує поверхню, робить шкіру більш щільною, а відтінок рівним і природним.

Ліпоєва кислота при схудненні

Всупереч тому, що препарат не вважається засобом для зниження ваги, найчастіше його використовують саме під час схуднення.

Вважають, що завдяки прийому добавки відбувається зниження апетиту, вирівнюється настрій, швидше згоряє жировий запас і зменшується тяга до солодощів.

Міфи і правда про альфа-ліпоєвої кислоти:

 1. Зниження апетиту. Речовина нормалізує вміст цукру в крові. Завдяки цій дії апетит знижується і переносити час дієти стає значно комфортніше.
 2. Нормалізація вуглеводного обміну. Завдяки інтенсивному спалювання запасів процес схуднення прискорюється, підвищується тонус, відчувається приплив енергії для подальшої активності.
 3. Ліпотропних ефект. Завдяки виведенню токсинів і поліпшення функцій печінки поліпшується самопочуття.

Можна зробити висновок: самостійно кислота не змусить організм схуднути. Але якщо включити процес схуднення, вибравши відповідну дієту і підключивши спортивні навантаження, альфа-ліпоєва кислота стане комфортним і приємним доповненням.

Її приймають 25 мг перед або відразу після спортивних навантажень а так само після прийому їжі. Максимум день — 100 мг, час прийому 3 тижні.

Вміст у продуктах харчування

Зміст ліпоєвої кислоти в продуктах дуже маленьке. Для того, щоб збалансувати раціон і трохи збагатити його таким важливим для поліпшення здоров’я речовиною, можна включити в меню наступні продукти:

 • дріжджі пивні;
 • рис нешліфований, бурий, дикий;
 • зелені овочі: брокколі, шпинат або брюссельську капусту;
 • горошок;
 • помідори;
 • субпродукти: печінка, нирки.

Протипоказання і побічні ефекти

 1. Індивідуальна чутливість або непереносимість.
 2. Дошкільний вік.
 3. Підвищена кислотність, підозра або виявлена виразка, гастрит.
 4. Дефіцит заліза.
 5. Алергічна реакція.

Дуже важливо: в процесі прийому альфа-ліпоєвої кислоти доведеться відмінити прийом будь-якого алкоголю навіть лікарських форм.

У випадках перевищення норми прийому (10000 мг в один прийом або поєднання з алкоголем) можуть з’явитися такі симптоми: судоми, сильна печія і біль у животі, порушується згортання крові, можлива гіпоглікемічна кома.

Антидоту для ліпоєвої кислоти не існує, у випадках передозування полегшують стан і стежать за симптомами, роблять промивання шлунка, викликають блювання, дають активоване вугілля.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

 • Цисплатин: знижується ефективність цисплатину.
 • Інсулін та гіпоглікемічні засоби: дія інсуліну, як і коштів від гіпоглікемії, посилюється.
 • Карнітин: дія карнітину посилюється.
 • Етанол: дія кислоти послаблюється або зникає.
 • Повна несумісність: етанол, розчини Рінгера, декстроза.

Важливо: кислота виводить з людського організму магній і залізо, бажано доповнити свій раціон необхідними добавками тим, хто страждає від анемії або потребує добавки магнію для стабільної серцевої діяльності.

Можливі аналоги

В аптеках можна знайти аналоги звичного препарату з назвою “Ліпоєва кислота” у вигляді таблеткок, капсул і розчинів для ін’єкцій. У їх складі те ж саме речовина, розрізняються тільки оформлення, ступінь очищення і дозування і ціна.

Знайти інший препарат з такими ж властивостями неможливо, так як це ендогенне речовина, що виробляється самим організмом.

Популярні аналоги:

 • берлітіон;
 • октолипен;
 • тиогамма;
 • тиоктацид;
 • нейролипон;
 • тиолепта;
 • еспа-ліпон;

Сучасна хімічна промисловість виробляє два аналога добавки з дзеркальною молекулою, праву і ліву. У назві або описі препаратів присутні латинські букви L або R “Правий” варіант дорожче, але повністю ідентичний речовини, яка виробляється самим людським організмом. Вибираючи такий препарат, потрібно знижувати рекомендовані дозування вдвічі, так як він легко засвоюється.

“Ліва” версія діє слабше, гірше засвоюється і майже не впливає на чутливість клітин до інсуліну.

У разі альфа-ліпоєвої кислоти препарат здається дуже доброзичливим і природним для людського організму, але самоназначений слід уникати. Консультація з лікуючим лікарем допоможе прийняти правильне рішення, вибрати необхідне дозування і відповідну форму прийому.

Наталия Ніколайчук
zmorshki.in.ua