Чи можна гріти їжу в пластикових контейнерах в мікрохвильовій печі (і причому тут бісфенол А)

Бісфенол А можна часто зустріти на кухні, у тому числі у пластиковому посуді. Одні фахівці вважають, що ця речовина є небезпечною для здоров'я, інші кажуть, що її концентрація у виробах надто мала, щоб шкодити нам. А що насправді?

Чи можна гріти їжу в пластикових контейнерах в мікрохвильовій печі (і причому тут бісфенол А)

Пластик пластику різниця

Пластики утворюються внаслідок реакції полімеризації мономерів. Кожна молекула бісфенолу А — цегла, з якої полімеризується прозора та тверда стінка пляшки. Реакція вбудовування бісфенольних цеглинок у стінку умовно оборотна. Це означає, що мономер знаходиться в рівновазі з полімером, а полімеризація завжди супроводжується деяким ступенем деполімеризації. Простіше кажучи, полімер трішки «підтає», при цьому виділяючи небезпечний мономер. Швидкість «підтавання» залежить від ступеня пошкодження полімерного покриття, а також температури. Саме тому полікарбонатний пластиковий посуд не рекомендується нагрівати.

Зверни увагу: не всі пластики однаково шкідливі. Бісфенол А міститься тільки в наступних видах пластику:

  • маркованих 7 (07) – полікарбонат (PC), використовується в основному для виготовлення пластмасового посуду та дитячих пляшечок;
  • маркованих 3 (03) – полівінілхлорид (PVC або ПВХ), найчастіше його застосовують для обертання м'ясних та рибних напівфабрикатів та копченостей.

При цьому ПВХ може містити бісфенол А, а може не містити. Це залежить від необхідної стійкості матеріалу до розриву. У ПВХ бісфенол додають для «посилення» (а не як пластифікатор, як нерідко неправильно пишуть в інтернеті), і зазвичай у чималих кількостях. А ось нутрощі консервних банок завжди покриті епоксидною смолою з високим вмістом бісфенолу А. Звичні ж нам пляшки для води, що сминаються, зроблені з більш дешевого низькощільного поліетилену (LDPE) і бісфенол А не містять.

Гранично допустимі концентрації бісфенолу А в питній воді та соках – 0,01 мг/л. Однак коли вчені МОЗ США досліджували сечу репрезентативної вибірки жителів цієї країни, виявилося, що більше 95% населення бісфенол міститься в сечі, оскільки ця речовина виводиться з нею з організму.

Що не так з бісфенолом А

Чи можна гріти їжу в пластикових контейнерах в мікрохвильовій печі (і причому тут бісфенол А)

За своєю структурою бісфенол А схожий на жіночий статевий гормон – естроген. І він так само пов'язує альфа- і бета-рецептори естрогену, порушуючи тим самим роботу ендокринної системи організму. Багато репродуктивні клініки помітили: чим вищий вміст бісфенолу А в сечі, тим нижча здатність жінок до зачаття та виношування ембріона.

Перед тим як залишити організм, бісфенол А, як і багато інших невластивих організму речовини, повинен бути зруйнований ферментами печінки. Жирове переродження печінки, яке так часто супроводжує ожиріння і діабет II типу, помітно знижує здатність організму виводити бісфенол, а значить, робить нас більш чутливими до його токсичності. Але ж у розвинених країнах жирна печінка зустрічається у 20–30% дорослих людей — цифра велика.

Як в епідеміологічних дослідженнях, так і в різних модельних експериментах на тваринах бісфенол А виявив себе з поганого боку. Чим більше його «прокачується» через організм, тим вища ймовірність розвитку ішемічної хвороби серця, захворювання периферичних артерій, гіпертонії, цукрового діабету та хронічної хвороби нирок. А ще ця речовина «допомагає» набору зайвої ваги у дорослих, знижуючи інтенсивність загального метаболізму, і робить внесок в онкологічну захворюваність, причому як у жінок, так і у чоловіків.

З одного боку, керівники країн Європи, Канади, а також багатьох штатів США давно знають, м'яко кажучи, корисні властивості бісфенолу А, оскільки вже заборонили продаж полікарбонатних пляшок для годування дітей спеціальним законом. З іншого боку, EFSA неодноразово випускало роз'яснення, що бісфенолсодержащее внутрішнє покриття ємностей, які контактують з напоями та продуктами харчування, цілком безпечно здоров'ю людини.

Чи можна гріти їжу в пластикових контейнерах в мікрохвильовій печі (і причому тут бісфенол А)

  • По можливості відмовся від консервів. Оскільки виключити споживання продуктів, що перебували в контакті з бісфенолом А, не вийде, варто принаймні знизити, а краще повністю прибрати з раціону продукти із високим вмістом бісфенолу. Це насамперед консерви у банках.
  • Використовуй для мікрохвильової печі спеціальну скляну або керамічну посуд. Немає достатньо даних, щоб робити припущення про небезпеку продуктів, які ми зберігаємо в пластмасових банках та контейнерах. Однак не варто нагрівати їжу прямо в тонкій пластиковій упаковці. Бажано також не розігрівати її у пластиковому контейнері у мікрохвильовій печі. Для цього краще підійдуть скло та кераміка.
  • Своєчасно поведи ревізію гаманця та викидай непотрібні чеки. Якщо ж вони необхідні для підтвердження покупки або на час гарантії товару (хоча багато продавців надають електронні чеки), зберігай їх в окремому гаманці. Справа в тому, що магазинні чеки, надруковані на термопапері, містять до 20 мг (!) Бісфенолу А на грам! При термодруку ця речовина виділяється і потрапляє в чорні літери чека, що легко стираються, який ми беремо рукою, зберігаємо в гаманці або просто кидаємо в пакет з їжею, де він так і липне до тоненької шкірки помідорів і огірків. Можливо, багато хто гордо скажуть: «А я ношу із собою спеціальну баночку зі спиртовим гелем і завжди обробляю руки після магазину!» Не все так просто. Бісфенол А – ліпофільне з'єднання. Санітарні гелі, звичайно, вбивають бактерії, але при цьому посилюють проникнення ліпофільних сполук під шкіру у багато разів.
  • Не залишай пластикові контейнери чи пляшки на спеку. Усі пластики – полімери. Кожен із них складається з мономерів — хімічних ланок, що повторюються у довгих ланцюжках. Коли ми говоримо про матеріали для пластикових пляшок, то будь-який мономер шкідливіший, ніж вироблений із нього полімерний пластик. Пляшки, що легко зминаються рукою, зроблені з менш щільного матеріалу, поліетилентерефталату, схильні до розкладання при високих температурах. Незважаючи на те що термічне розкладання пластикових пляшок починається тільки при високих температурах (відчутно вище 40 ° С), залишати пластикові ємності на сонці і в закритих машинах теж не варто, це іноді призводить до часткового руйнування пластику і проникнення у воду мономерів, що звільнилися. Збираючись на пляж, краще перелити воду в термостатовану ємність, а прихопивши на заправці пару пляшечок води, не забудь забрати рештки додому.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua