Захворювання нервів щелепно-лицьової зони: що робити у кожному випадку

Ніхто із нас не застрахований від випадкового ушкодження нервів. Воно може бути спричинене різними травмами та іншими втручаннями. Про те, які захворювання існують, чим вони можуть бути небезпечними і як їх лікувати, розповіла стоматолог Вероніка Рижова.

Захворювання нервів щелепно-лицьової зони: що робити у кожному випадку

Травматичне ушкодження нерва

Найстрашніше — травматичне ушкодження нерва. Найчастіше це пошкодження нижнього луночкового нерва – гілочки трійчастого нерва. Воно трапляється при видаленні зубів мудрості. Вони часто лежать на стінці нижнього щелепного каналу, де проходить нерв.

Історія пацієнта №1

У мене зараз є на прийомі пацієнт, у якого зуби мудрості лежать на нижньощелепному каналі. При видаленні зубів вже було заплановано, що ми його лише торкнемося, але не видалимо або пошкодимо. Між двома корінням зуба (у зубів мудрості всього чотири корені) проходив нерв, і, коли ми видалили їх, я відразу попередила помічника, що ми не ліземо ніякими інструментами в луночку. Бо там «біла смужка» — нерв. Він і так зреагує на втручання, тому пацієнту було призначено препарати для його допомоги та підтримки його життєдіяльності. Нерв залишився живим, а таблетки та вітаміни допомагають пацієнтові після операції. У перші два тижні у нього зникла чутливість з правого боку: половина підборіддя та губи, але через місяць його чутливість практично повністю відновлено. Це була очікувана реакція нерва на хірургічне втручання.

Крім видалення зубів мудрості, нерв може пошкоджуватися при переломах.

Історія пацієнта №2

У мене була пацієнтка, якою лікар проштовхнув нерв у нижньощелепний канал. Нерв було пошкоджено, а операція тривала 5 годин. Лікар сказав, що потрібно терпіти ще 6 місяців і лише потім виправляти ситуацію. Проте не можна було терпіти. Я одразу запропонувала їй лікування. Коли пацієнтка приїхала з іншого міста, у неї вже зникла чутливість, у тому числі слизової оболонки, а також виникло оніміння нижньої губи. В даному випадку нерв був пошкоджений, його тривале здавлювання. Відновлення чутливості зайняло 8 місяців. Якщо б вона послухала першого лікаря, то зовсім втратила б чутливість без можливості відновлення.

Історія пацієнта №3

Інший випадок. Мого товариша встановлювали імплантати, потрапили в нерв і залишили там імплант. Він досі живе із відсутністю чутливості. Понад три роки він не повідомляв мені про це. Через стільки часу відновити чутливість було неможливо, оскільки нерв загинув.

Травматичні ушкодження – найстрашніші. До речі, найчастіше зустрічаються саме ятрогенні пошкодження, тобто ті, які зробив лікар. Тому для видалення зубів мудрості, встановлення імплантатів потрібно шукати досвідчених хірургів. І лише після цього займатиметься хірургічними втручаннями.

Неврити

Захворювання нервів щелепно-лицьової зони: що робити у кожному випадку

Захворювання можуть бути спричинені переломами та травмами. А ось лікування невритів – завдання більше для неврологів, ніж для стоматологів. Це захворювання супроводжується сильним больовим синдромом. Ще в давнину проводили алкоголізацію нерва, щоб він помер. Іде біль, і за нею – чутливість.

Хвороби для лікування у неврологів

Іноді трапляються механічні пошкодження нервів, парези та паралічі. Бувають постінсультні стани, коли частина особи не ворушиться, і це вже пошкодження лише на рівні головного мозку. Що лицьовий, що трійчастий нерв, вони відходять від ствола головного мозку.

Після пластичних операцій, роботи в привушній ділянці, теж трапляються ушкодження нервів, але це вже менше відноситься до стоматології.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua