Що таке перехресна алергія і як з нею впоратися

Для тих, хто страждає на алергію, пора цвітіння дерев – справжнє випробування. І справа тут не тільки в полінозі, а й у так званій перехресній алергії.

Що таке перехресна алергія і як з нею впоратися

Банани убік

А тепер повернемося до справжніх проявів алергії. Здавалося б, що спільного між арахісом і бананами, адже це абсолютно різні продукти! Від арахісу ти починаєш свербіти і покриваєшся червоними плямами, тому тримайся від земляних горіхів подалі. А до бананів начебто налаштована позитивно. Але раптом і від них тіло починає свербіти, а на шкірі проступає вже знайома кропив'янка. Ти вирішуєш, що алергія у тебе прогресує, але це не так. Просто в бананах присутні компоненти, подібні до тих, що є в арахісі, а також у сої, помідорах, зеленому горошку. Звідси й перехресна алергія.

До речі, вона проявляється не завжди на всі продукти відразу, адже вони, як правило, містять не весь алерген цілком, а тільки його фрагменти. Тому на арахіс ви сильно реагуєте, на банани вже слабше, а помідори можете взагалі їсти, скільки душі завгодно. Але тільки не в сезон полінозу! Навесні та влітку зацвітають рослини, насичуючи повітря алергенним пилком. Імунна система сенсибілізується до неї, тобто стає надчутливою до певних алергенів, і починає активно виробляти проти них антитіла, яких накопичується так багато, що навіть натяк на присутність алергену в продукті провокує потужну реакцію організму: сльози з очей, свербіж у носі, висипання на відкритих ділянках шкіри та ін.

В одній зв'язці

Що таке перехресна алергія і як з нею впоратися

Вчені розробили електронну базу перехресних алергенів, яка допомагає складати індивідуальну дієту. Припустимо, у людини алергія на полуницю. Достатньо ввести це слово у вікно пошуку – і сайт відразу видасть перелік потенційно небезпечних продуктів, що містять споріднені полуниці алергени. Автори проекту продемонстрували можливості цієї системи на прикладі пацієнтки з алергією на креветки. Проаналізувавши структуру креветкових білків, комп'ютер виявив близькі за будовою речовини в устрицях, мідіях, крабах і тарганах, а також кліщах домашнього пилу. Про останніх ніхто з лікарів, які лікували жінку, і не подумав! Отже, їй протипоказані як морські делікатеси, а й контакт із домашнім пилом, що містить продукти життєдіяльності цих комах.

Якщо у тебе алергія на продукти та препарати, виділені кольором, варто утриматися від усього, що згадано поруч.

  • Яблука. Перехрест: фундук, айва, груші, персики, сливи, полиновий чай, березовий сік, фітопрепарати, що містять березовий лист та березові бруньки, використання березових віників у парній та прогулянки серед ліщини навесні.
  • Шампанське. Перехрест: виноградні вина, квас, пиво, кефір, рокфор, камамбер та інші сири з пліснявою, випічка з дріжджового тіста, гриби, антибіотики ряду пеніциліну.
  • Яйця. Перехрест: куряче, перепелине м'ясо та бульйон, майонез, ліки типу інтерферону та лізоциму.
  • Риба. Перехрест: морепродукти: краби, креветки, омари, лангусти, кальмари, мідії, ікра.
  • Полуниця. Перехрест: малина, ожина, смородина, брусниця.
  • Арахіс. Перехрестя: соя, банани, помідори, зелений горошок, вироби з латексу.
  • Банани. Перехрест: продукти із пшениці (можлива реакція на її білок — глютен), ківі, диня, авокадо, фітопрепарати на основі подорожника, вироби з латексу.
  • Слива. Перехрестя: мигдаль, абрикоси, вишня, нектарини, персики, черешня, чорнослив, яблука.
  • Ацетилсаліцилова кислота (АСК, аспірин). Перехрест: малина, ожина, полуниця, чорна смородина, вишня, апельсини, грейпфрути, лимони, виноград, родзинки, персики, сливи та чорнослив, помідори, яблука, мед, картопля (багато природних саліцилатів).
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua