Якщо хочеться спати вдень: 4 головні причини та як швидко повернути бадьорість

Дізналися в експерта, чому виникає сонливість вдень: причини, пов'язані зі здоров'ям та ті, що залежать від способу життя. Також розібрали 7 способів підбадьоритися.

Якщо хочеться спати вдень: 4 головні причини та як швидко повернути бадьорість

Денна сонливість – це досить поширена проблема, з якою стикаються пацієнти різного віку, і вона може істотно впливати на повсякденне життя та виконання робочих обов'язків людини. Проблеми з концентрацією уваги, що виникають при цьому, можуть наражати людину на ризик нещасних випадків, наприклад, на виробництві, або за кермом автомобіля. Класифікація причин денної сонливості включає фактори способу життя, хвороби і розлади сну. Чи може бути небезпечною сонливість протягом дня — розглянемо.

Причини

1. Нестача сну

Як неважко здогадатися, однією з найчастіших причин денної сонливості є нестача (депривація) сну, що призводить до денної втоми. Більшість медичних організацій, які займаються проблемами сну, рекомендують дорослим спати близько 7-9 годин на добу (проте індивідуальна норма може бути і більшою, і меншою за цю кількість, але сонливість при цьому не турбує). Недоотриманий годинник сну може «накопичуватися», і багато пацієнтів компенсують це тривалим сном у вихідні дні. Як правило, денна сонливість при нестачі сну відбувається після обіду.

Про те, чи можна спати вдень, є різні думки.

Плюси у денного є:

  • Розслаблення
  • Зняття втоми
  • Підвищення концентрації
  • Поліпшення настрою
  • Підвищення продуктивності

Але ось чим погано спати вдень:

  • Інерція сну. Прокинувшись, можна відчути запаморочення та дезорієнтацію.
  • Проблеми зі сном ночами. Короткий денний сон зазвичай не впливає на якість нічного. Але при денному безсонні може погіршити ці проблеми. Тривалий або частий денний сон може перешкодити нічному.

Щоб отримати максимальну користь від денного відпочинку, дотримуйся цих порад:

  • Роби його коротким. Постарайся подрімати всього 10-20 хвилин. Чим довше ти спиш, тим гірше можеш почуватися після пробудження.
  • Лягай рано вранці. Дрімота після 3 годин дня здатна перешкодити нічному відпочинку.
  • Створи спокійну обстановку. Подріми в тихому, темному місці з комфортною температурою.

2. Неправильна гігієна сну

Якщо хочеться спати вдень: 4 головні причини та як швидко повернути бадьорість

Фактор способу життя, що окремо стоїть, який може сприяти сонливості і млявості вдень — це порушення гігієни сну. Фізіологічно наш мозок перетворюється на стан сну під впливом мелатоніну — гормону, вироблюваного шишковидной залозою мозку. Мелатонін виробляється в темряві, тому наявність стороннього світла спальні може заважати здоровому сну. Використання електронних екранів перед нічним відпочинком, вживання кофеїну чи алкоголю — так само шкідливі, як і сон у незручній (світлій, галасливій, незвичній) обстановці. Лікується цей стан відновленням гігієни сну.

3. Захворювання

Деколи сонливість вдень попереджає про серйозну хворобу (або не дуже серйозну).

Однією з найпоширеніших причин – апное . Це розлад, при якому дихання зупиняється протягом ночі, іноді до 60 разів на годину, тобто щохвилини. Через це людина відчуває мікропробудження, що призводить до поломки структури сну та денної втоми. Ще 10 років тому вважалося, що цей стан властивий огрядним людям, проте сьогодні встановлено, що хворіти можуть зовсім не повні люди.

Щоб розібратися в цій ситуації, необхідно обов'язково пройти процедуру нічного респіраторного моніторування — додому пацієнту видається компактний прилад, який здається до клініки наступного дня. Цей прилад вимірює протягом ночі рух грудної клітки, кисень у крові, рівень хропіння, поворотів тіла та багато інших показників здоров'я. У поодиноких випадках лікар запропонує провести ніч у спеціальному медичному кабінеті, в якому встановлена відеокамера і безліч різних моніторів.

Нарколепсія – ще одне захворювання, яке може спричинити денну сонливість. Це неврологічне розлад, що впливає на здатність мозку регулювати цикли відпочинку та неспання. Люди з нарколепсією можуть відчувати раптові та неконтрольовані напади сну протягом дня, що ускладнює неспання. У Росії цей стан часто не діагностується і погано лікується через те, що в нашій країні не доступні всі препарати, якими лікують нарколепсію у всьому світі. Проте доступне лікування може бути ефективним.

Часто до сонливості призводять анемія та гіпотиреоз . Анемія – це стан, при якому в крові знижується рівень гемоглобіну – білка, що переносить кисень. Внаслідок цього пацієнт не тільки відчуває сонливість, а й зниження працездатності, ламкість нігтів та посилене випадання волосся (не обов'язково всі симптоми одразу). Часто це одна із причин сонливості вдень у жінок.

Гіпотиреоз – це зниження вироблення щитовидної залози гормонів, що забезпечують правильну швидкість обміну речовин. Пацієнта можуть турбувати проблеми з пам'яттю, увагою, засвоєнням нової інформації, набряклість, випадання волосся (а може турбувати лише одна сонливість). Причини сонливості вдень причини у жінок 50 років і більше можуть бути пов'язані з роботою гормонів, наприклад, зменшення вироблення естрогенів.

Тому важливо при проблемах із сонливістю, слабкістю та стомлюваністю звертатися до терапевта або лікаря загальної практики.

4. Синдром неспокійних ніг

Нарешті, кілька специфічних розладів сну можуть викликати денну сонливість — це синдром неспокійних ніг і періодичний розлад руху кінцівок. Ці захворювання можуть змушувати людину часто прокидатися протягом ночі, через відчуття сверблячки, дискомфорту в ногах або кінцівках. Зрозуміло, це вимотує. Емоційні стани, які можуть викликати денну сонливість, включають депресію, тривогу і хронічний біль. На першому візиті лікар зможе виміряти рівень тривоги та депресії, а якщо пацієнта непокоїть хронічний біль — необхідно повідомити про це.

Як позбутися сонливості вдень

Якщо хочеться спати вдень: 4 головні причини та як швидко повернути бадьорість

1. Коли відчуєш сонливість, пройдися

10-хвилинна прогулянка зарядить тебе енергією на наступні дві години. Оскільки під час ходьби посилюється подача кисню.

2. Трохи подріми

Якщо тобі занадто хочеться спати протягом дня, ти можеш трохи подрімати. Але не більше за годину, а краще до 20 хвилин.

Якщо не можеш заснути через роботу, зроби перерву і закрий очі приблизно на 10 хвилин.

3. Висипайся вночі

Середньостатистичній дорослій людині потрібно від 7 до 9 годин сну щоночі. Необхідно підтримувати звичку висипатися вночі, щоб робочий день був продуктивнішим.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua