Болісні місячні: у чому причина і як із цим впоратися

Дискомфорт під час місячних відчувають багато жінок. Але деякі «червоні дні календаря» супроводжуються помітним погіршенням загального стану. Як позбутися болю при місячних.

Болісні місячні: у чому причина і як із цим впоратися

В чому проблема

Менструальний цикл є регулярно повторюваним процесом фізіологічних змін у жіночому організмі. Його основна мета – підготовка до потенційного запліднення яйцеклітини та зачаття дитини.

Усі дівчата та жінки почуваються у дні менструацій по-різному. Більшості менструація не завдає жодних проблем. Природні ознаки, що супроводжують менструацію, – чутливість молочних залоз, незначне підвищення температури, невелику затримку рідини в організмі, періодичний біль унизу живота, який не порушує звичний спосіб життя.

Деякі жінки під час менструації відзначають досить сильні ниючі, ріжучі, спазмові болі в нижніх відділах живота, в попереку, а також віддають у стегно або пряму кишку. Є й інші симптоми: болять яєчники перед та під час місячних, а також болять живіт та груди.

Больовий синдром у період критичних днів негативно впливає на різні аспекти життєдіяльності: сімейні відносини, дружбу, роботу, соціальну адаптацію. Біль «приковує до ліжка», працездатність знижується — дівчата змушені пропускати навчання, брати лікарняний на роботі, часом відмовлятись навіть від звичної домашньої активності. Крім того, сильний біль виснажує нервову систему, сприяє розвитку астенічного стану.

Часто дівчата із болючими менструаціями чують фразу від усіх жіночих хвороб — «ось народиш — усе минеться». Так місяць за місяцем вони змушені зазнавати менструального болю, вважаючи, що це нормально. Але пологи не панацея. Болючі місячні — це не норма. Із цим можна боротися.

З'явився сильний біль при місячних — що робити? Насамперед не терпіти, а звернеться до лікаря.

Що таке дисменорея

Болісні місячні: у чому причина і як із цим впоратися

Болючі менструації прийнято називати дисменореєю. Цей стан є порівняно частим порушенням менструальної функції.

Дисменорея поділяється на великі категорії: первинну і вторинну.

  • При первинній дисменореї у жінок, як правило, немає патологічних змін статевих органів. Тобто немає очевидного захворювання, яке могло б стати причиною болю внизу живота при менструації. Діагноз первинної дисменореї є діагнозом виключення, найчастіше встановлюється у підлітків і молодих жінок, що не народжували.
  • При вторинній дисменореї болі внизу живота під час менструації здебільшого пов'язані з певними захворюваннями та станами репродуктивної системи жінки.

За ступенем тяжкості є такі форми дисменореї:

  • легка: короткочасна болючість місячних, що не призводить до втрати працездатності, анальгетики потрібні рідко;
  • середня: незначне зниження працездатності, приєднуються інші симптоми: слабкість, нудота, прискорене сечовипускання, психоемоційна нестабільність; прийом аналгетиків необхідний, дає позитивний ефект;
  • важка: повна втрата працездатності, інтенсивний нестерпний біль унизу живота, попереково-крижової області, часто супроводжується втратою свідомості, блюванням; аналгетики малоефективні.

Чому місячні болючі

Якщо дуже сильно болить живіт за місячних, важливо з'ясувати причину.

Первинна дисменорея зазвичай з'являється у дівчаток у підлітковому віці через 1-3 роки після менархе (першої менструації) з початком овуляції. Біль часто носить переймоподібний характер, але може бути ниючим, смикаючим, розпираючим, іррадіювати в пряму кишку, область придатків, сечовий міхур.

Причина цього остаточно не зрозуміла. Існує теорія потенційного зв'язку первинної дисменореї з високим рівнем простагландинів. Це речовини, які призводять до реакції, схожої на запалення, беруть участь у подразненні больових рецепторів органів малого тазу та скорочення м'язів матки.

Вважається, що посилене виділення простагландинів імовірно від клітин, що руйнуються, під час відторгнення ендометрію викликає гіперскорочення м'язів матки. Це призводить до ішемії, гіпоксії міометрія і в результаті до болю. Має значення вплив гормону прогестерону, під дією якого спостерігається набряк тканин матки, у тому числі м'язового шару, а набряклі тканини можуть також здавлювати нервові рецептори і викликати хворобливі відчуття внизу живота. Нерідко поруч із болем відзначаються системні симптоми — нудота, блювання, діарея, біль голови. Тривога та депресія також тісно пов'язані з менструальним болем.

Вторинна дисменорея обумовлена органічними змінами органів малого таза. На відміну від первинної, вона зазвичай виникає у жінок після 25 років. Про неї також можуть сигналізувати відсутність нудоти, блювання, диспареунія та/або дисхезія (болючі статевий акт та/або акт дефекації), а також інші порушення менструального циклу (рясні менструації, міжменструальні кров'янисті виділення).

Одна з найчастіших причин розвитку вторинної дисменореї – ендометріоз. Ендометріоз – гінекологічне захворювання, при якому за межами матки відбувається розростання тканини, за всіма ознаками дуже схоже на ендометрій – внутрішній шар матки. Клітини ендометріоїдного вогнища, що з'явилися за межами порожнини матки, зазнають тих же циклічних змін, що й ендометрій у матці.

Біль при ендометріозі пояснюється розвитком спазму судин. До того ж ендометріоз характеризується надлишком естрогенів та недоліком прогестерону, а цей дисбаланс викликає посилення збудливості та скоротливості матки, що призводить до больових відчуттів. При цьому менструальна кров з ендометріоїдних вогнищ не має відтоку – вона стає причиною запальних процесів, що також супроводжуються болем.

Болісні місячні: у чому причина і як із цим впоратися

Що робити при хворобливих місячних? Постановка діагнозу починається із збору скарг, а також проведення огляду лікарем для виключення інших захворювань репродуктивної системи.

Серед методів діагностики вторинної дисменореї – забір матеріалу, взятого з шийки матки та піхви, УЗД малого тазу. Міні-інвазивні втручання (гістероскопія чи діагностична лапароскопія) – це додаткові методи обстеження, але не основні.

Не варто забувати і про інші органи малого тазу, адже біль унизу живота може спостерігатися і при захворюваннях сечовивідних шляхів та ШКТ — гострий цистит, хвороба Крона, СРК, дивертикуліт, коліт. Лікарю на прийомі проведе диференціальну діагностику даних захворювань, а за необхідності направить на консультацію до хірурга, гастроентеролога, уролога, невролога, психотерапевта (болючі місячні можуть бути пов'язані з психосоматикою).

Яке лікування

Основні засоби лікування первинної дисменореї – нестероїдні протизапальні препарати та пероральні контрацептиви.

Первинна дисменорея інтерпретується як асептичне запальне захворювання із зниженим антиоксидантним захистом. НПЗЗ можуть позитивно впливати на запальний процес та на рівень антиоксидантного захисту.

КОК (комбіновані оральні контрацептиви) пригнічують овуляцію і, знижуючи товщину ендометрію, зменшують обсяг менструальної крововтрати, синтез простагландинів і, як наслідок, ступінь вираженості болю.

Щодо вторинної дисменореї, вибір терапевтичних засобів визначається характером основного патологічного процесу.

Якщо причина дисменореї інфекційно-запальні процеси, лікується доведеться антибіотиками. Вони підбираються виходячи з чутливості виявленого збудника.

Терапія щодо ендометріозу буває консервативна (прийом гормональних препаратів) або оперативна (видалення вогнищ ендометріозу або видалення ендометріоїдних кіст).

Оперативне втручання може знадобитися при міоматозних вузлах, аномаліях розвитку матки, спайковому процесі в малому тазі. Хірургічні операції здебільшого виконуються на сучасному обладнанні методом лапароскопії. Відновлення після малоінвазивної операції відбувається швидко та без ускладнень.

Акушери-гінекологи мають широкий спектр діагностичних можливостей, що дозволяють правильно встановити діагноз і підібрати терапію для кожної жінки з хворобливими менструаціями.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua