Несподівані причини погіршення зору (і як пов'язана короткозорість із плоскостопістю)

У світі чимало чинників, сприяють погіршенню зору. Але що якщо набута короткозорість впливає не тільки на нашу здатність бачити?

Несподівані причини погіршення зору (і як пов'язана короткозорість із плоскостопістю)

Сьогодні, за оцінкою Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, на порушення зору страждають понад 2 мільярди жителів Землі.

Разом з тим прихильність до мультидисциплінарного підходу в медицині (розуміння того, що в організмі все взаємопов'язано) часом призводить медиків до цікавих висновків. Так, лікарі-подіатри вважають, що погіршення зору дуже впливає на становище нашого тіла в просторі, поставу, положення голови і шиї, розподіл ваги при ходьбі і, відповідно, ходу, а також на координацію рухів.

Одночасно порушення тіла (слабкість сполучної тканини) можуть призводити до змін роботи очей. Розберемо обидві ситуації докладно і з прикладами.

Три сенсорні системи

Несподівані причини погіршення зору (і як пов'язана короткозорість із плоскостопістю)

Аналізуючи сигнали, що надходять із сітківки, мозок віддає команди всьому опорно-руховому апарату. Ми пригинаємось, якщо на шляху зустрічається гілка дерева, перестрибуємо калюжу, обходимо будь-які інші перешкоди тощо. Але що відбувається, якщо сигнали проходять нечітко?

Якщо вивчати питання детально, то добрий зір вкрай важливий підтримки рівноваги та ефективного переміщення у просторі. У регуляції пози та постурального балансу беруть участь три сенсорні системи організму: зір, вестибулярний апарат та пропріоцепція (сигнали від нервових рецепторів – пропріоцепторів – приходять у головний мозок і дають інформацію про становище у просторі м'язів, суглобів та сухожиль).

Око – один із датчиків відчуття руху. На рівні сітківки зображення розкладається на десятки потоків сигналів, кожен із яких несе інформацію про конкретний аспект видимого світу. У роботі з зорової інформацією використовується значна частина мозкових ресурсів. До третини операційної пам'яті — і це дуже багато! Економія енергії – один із еволюційних принципів існування живих істот. Гарний зір дозволяє передавати в мозок точну інформацію про навколишній світ, що суттєво економить енергію на коригування інформації у порівнянні з сигналами від двох інших сенсорних систем.

Несподівані причини погіршення зору (і як пов'язана короткозорість із плоскостопістю)

Додатковий вал проблем сучасної людини пов'язаний з тим, що вона не просто багато часу проводить, сидячи за монітором, ноутбуком і телевізором… А ще й не контролює позу, в якій проводить більшу частину дня.

Намагаючись краще розглянути предмети, людина з короткозорістю мимоволі витягує шию вперед. Перед екраном він також мружиться і тримає голову в неприродно витягнутому положенні. Невідповідна і некомфортна поза призводить до напруги в шийному відділі хребта та в'ялості шкіри в області платизми (поверхневий шийний м'яз). Косметологи називають наслідки такого положення «текстова» або «індича шия» за характерні провисання в області підборіддя. У запущених випадках не виглядати старше за свої роки допомагає лише пластична хірургія (платизмопластика).

А ортопеди і подіатри наголошують на тому, яке навантаження відчуває хребет при такому неприродному становищі — ніби на нього поставили коромисло з двома повними відрами.

Вчені підрахували, що при нахилі голови вперед на 15 градусів навантаження на шию збільшується майже в 2,5 рази (12 замість 5 кг). А от якщо ти стоїш на зупинці і чекаєш на транспорт, проводячи час у смартфоні, то твоя голова нахилена вже під кутом 60 градусів і це можна порівняти з вагою 27 кг!

Подібний постуральний колапс може закінчитися дегенеративною зміною природного вигину хребта з супутніми, наростаючими як снігова куля, проблемами для всього опорно-рухового апарату. Виникає головний біль напруги. Ідуть зміни по м'язових ланцюгах зверху-вниз — до м'язів нижніх кінцівок, погіршуючи і без того плачевний стан стоп. Нерідко виникає така проблема як hallux valgus («кісточка»).

Проконтролюй, чи не сидиш ти, згорбившись чи витягнувши шию перед монітором? Можливо, ти часто працюєш із таблицями або змушена напружено скролити архіви зображень. У такому разі ти надмірно фокусуєшся в одному положенні. Поєднання напруги очей і поганої постави викликає стрес у всьому організмі і в кращому випадку провокує сильну втому в кінці робочого дня. Втома від м'язового дисбалансу та напруження очей викликає, у тому числі, когнітивну втому. Ось чому постійні перерви в офісній роботі та регулярна розминка просто необхідні!

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua