Чому болить поперек: 7 найчастіших причин

Близько 97% болів у спині викликані механічними неполадками в організмі, і вони швидко минають. Але є й інші потенційні причини, які важливо розпізнати на ранній стадії, оскільки багато хто з них потребує дуже специфічного лікування. Дізнаємося про всіх і розповімо про те, що допоможе від болю в спині та попереку.

Чому болить поперек: 7 найчастіших причин

Наскільки поширений біль у попереку

Двоє з кожних трьох дорослих в якийсь момент страждають від болю в попереку. Це перша за частотою причина відвідин ортопеда. Адже такий симптом відволікає людей від роботи та заважає звичайній повсякденній діяльності, відпочинку. Хорошою новиною є те, що у 9 з 10 пацієнтів з болями в попереку біль гострий, тобто короткочасний і проходить протягом кількох днів або тижнів. Однак є випадки, які відбуваються набагато довше, а деякі вимагають обстеження щодо можливої причини.

Симптоми можуть змінюватись від м'язового болю до стріляючого або колючого, обмеженої гнучкості, діапазону рухів або нездатності стояти прямо.

Біль у попереку: причини

Переважна більшість пацієнтів відчувають біль у спині з механічних причин. Вони напружують м'язи при піднятті тяжкості або скручуванні, страждають від раптового поштовху в автомобільній аварії, зазнають навантаження на кістки і тканини хребта, що призводить до грижі міжхребцевого диска, або від спондильозу (остеоартриту хребта) або потенційно болісної дегенерації. Поширеними причинами болю в попереку є:

 • механічна чи функціональна травма (причина у 97% випадків)
 • запалення
 • перелом
 • інфекція
 • новоутворення (пухлини)
 • спрямований біль (біль з одного місця відчувається в іншому, наприклад, від каменю в нирці болю віддають донизу живота і поперек).

1. Механічний біль

 • М'язова напруга
 • Спондилолістез (зміщення одного тіла хребця щодо іншого).
 • Грижа міжхребцевого диска (диски або подушечки, які діють як амортизатори між хребцями, можуть випинатися в простір, що містить спинний мозок або нервовий корінець, і викликати біль).
 • Остеоартрит (поширена форма артриту, при якій руйнується хрящ, який пом'якшує суглоби, і в суглобі утворюються кісткові шпори, що викликають біль та набряк).
 • Стеноз хребта (викликаний звуженням кісткового каналу та привертає деяких людей до болю, пов'язаного з тиском на спинномозкові нерви або сам спинний мозок).
 • Біль у попереку, що посилюється при сидінні, може вказувати на грижу поперекового диска (одного з дисків у нижній частині спини). Це тому, що певне положення тіла здатне змінити величину тиску, яке зміщений диск може чинити на нерв. У разі рекомендується не сидіти довго одному місці, а періодично вставати. Гострий початок, тобто біль, який виникає раптово, може свідчити про грижу міжхребцевого диска або м'язове перенапруження, на відміну від більш поступового початку болю, що більше відповідає остеоартриту, стенозу хребта або спондилолістезу.

2. Запальний біль

Чому болить поперек: 7 найчастіших причин

Хоча порівняно небагато пацієнтів відчувають біль у попереку через системне запальне захворювання, проблема може тривати все життя і значно погіршувати функцію. На щастя, є можливість вилікувати їх досить швидко.

Серонегативні спондилоартропатії (класичною з яких є анкілозуючий спондилоартрит) є групою запальних захворювань, які починаються в молодому віці і проявляються поступово. Як і інші запальні захворювання суглобів, вони пов'язані з ранковим відчуттям скутості, яке відбувається при фізичному навантаженні. Іноді відбувається зрощування хребців у шийному чи поперековому відділах хребта. Може виникнути складність у глибокому вдиху через втрату рухливості грудної стінки.

Для лікування застосовують препарати, які називаються блокаторами ФНП-альфа.

Також лікування запальних болів у спині включає вправи на розтяжку та зміцнення м'язів. При ураженні грудної стінки важлива фізіотерапія. Відмова від подушок під шию під час сну може допомогти шийному відділу хребта – якщо він зростається – зрости в менш виснажливому положенні. Корисні нестероїдні протизапальні засоби.

Однією із форм спондилоартропатії є синдром реактивного артриту. Це форма артриту, яка виникає у відповідь на інфекцію десь в організмі та несе в собі свій власний набір ознак та симптомів:

 • висипання на шкірі, проблеми зі шлунково-кишковим трактом або сечовипусканням, запалення очей, виразки в роті
 • болі в суглобах, на додаток до болів у спині (тобто болить поперек та ноги, руки)
 • інфекції (сальмонела, шигела, кампілобактер, хламідіоз)

Реактивний артрит лікують аналогічно анкілозуючий спондилоартрит і псоріатичний артрит за допомогою лікарських препаратів. Однак, якщо є інфекція та проходить її лікування, реактивний артрит може продовжуватись. Це пов'язано з тим, що реактивний артрит – це запальна реакція на інфекцію, і запалення може тривати навіть після того, як інфекція пройде.

3. Інфекція

Інфекції хребта зустрічаються нечасто, але вони все ж таки трапляються. Один із симптомів – біль у спині супроводжується лихоманкою та/або ознобом. Інфекції хребта можуть бути викликані цілим рядом збудників, найчастіше бактеріями. Важливо спочатку провести тест на наявність бактерій, а потім лікар випише антибіотики.

4. Переломи

Переломи хребта – це дуже важкі болючі відчуття. Також вони вказують на можливу наявність остеопорозу (захворювання кісток, що характеризується прогресуючою втратою щільності кісткової тканини, що робить кістки крихкими та вразливими для переломів). У людей із тяжким остеопорозом переломи хребта можуть статися без раннього попередження та значної травми – такій людині не обов'язково навіть падати, щоб зламати хребець.

Пацієнти з компресійними переломами хребта відчувають спазми та дуже сильний біль.

У пацієнтів похилого віку з остеопорозом причиною больових відчуттів може бути перелом крижів (кістки між двома тазовими кістками). У цьому стандартний рентген може показати цей перелом. Потрібні КТ чи МРТ.

При частих переломах важливо пройти обстеження на остеопороз. Необхідно дослідження щільності кісткової тканини, якщо немає інших факторів ризику розвитку остеопорозу або не було сильної травми (аварії, наприклад).

При виявленні остеопорозу є безліч методів лікування, включаючи кальцій, вітамін D (для посилення щільності кісток) і ряд ліків, що відпускаються за рецептом (сильних знеболюючих, наприклад). При цьому важливо відновлювати фізичну активність, не затягуючи, тому що організм швидко слабшає і потім буде складніше відновитися.

Чому болить поперек: 7 найчастіших причин

Найпопулярніші методи діагностики: рентген, МРТ, КТ. Все залежить від того, які болі у попереку, що болить і як довго. Якщо відчуття проходять швидко, рентген не потрібен. При сильному болю та причинах, не пов'язаних безпосередньо з хребтом, підійдуть МРТ та КТ.

При підозрі на інфекцію чи пухлину можуть бути призначені аналізи крові.

Лікування

Більшість відчуттів (болі в попереку праворуч або ліворуч) виникають через м'язову напругу і спазму і не вимагають хірургічного втручання. Для лікування болю можна використовувати нестероїдні протизапальні препарати, вони пригнічують запалення, біль та пропасницю, а також препарати для протисудомної дії. При сильному болю у спині можуть призначатися потужні знеболювальні. Епідуральна ін'єкція – це варіант, якщо біль не піддається лікуванню. Але в кожному випадку спочатку лікар повинен з'ясувати, чому болить поперек у жінок чи чоловіків.

Є думка, що потрібно максимально багато лежати. Але численні дослідження показали, що постільний режим тривалістю понад два-три дні марний. Важливо відновити активність якнайшвидше. Фізичні вправи – це ефективний спосіб прискорити відновлення та допомогти зміцнити м'язи спини та черевного преса. Також вони допомагають знизити ризик повернення неприємних відчуттів. Ще дуже важливо вивчити техніку підйому ваги.

Поперекові корсети підходять тільки в тому випадку, якщо вони корисні у робочій обстановці. Звичайне їх використання може послабити основну силу (м'язи хребта та черевного преса) та затримати одужання.

Хірургічне втручання

Оскільки переважна більшість пацієнтів виліковуються від болів у попереку практично без допомоги лікаря, обґрунтування вибору хірургічного втручання має бути переконливим.

Показаннями до операції можуть бути серйозні проблеми з нервами, дисфункція кишечника або сечового міхура і синдром кінського хвоста. Також хірургія потрібна у випадках, коли захворювання не піддається іншим методам лікування

Деякі поширені процедури:

 • Дисектомія – видалення частини міжхребцевої грижі.
 • Спондилодез – кістковий трансплантат, який сприяє зрощуванню хребців разом.
 • Ламінектомія хребта – видалення платівки для створення більшого простору та зменшення подразнення та запалення.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua