Гіперплазія ендометрію: тривожні симптоми та лікування

За статистикою, у 9% випадків гіперплазія ендометрію стає злоякісним новоутворенням. Нерідко захворювання прогресує і важко піддається лікуванню. Однак позбутися його можна.

Гіперплазія ендометрію: тривожні симптоми та лікування

Гіперплазія ендометрію матки: що це

Незважаючи на вельми високий ризик онкології, гіперплазія ендометрію – це доброякісна патологія порожнини матки. Вона характеризується розростанням залізистих тканин та збільшенням залізисто-стромального співвідношення. У нормальному стані строма в ендометрії у співвідношенні із залізою займає за площею покриття – понад 50%. При захворюванні ці показники змінюються, перше місце встають залози.

Що означає гіперплазія матки? Якщо узагальнено, це захворювання, при якому в порожнині матки відбувається розростання ендометрію. Тканини стають більш щільними, збільшуються обсягом.

Патологію плутають з поліпами шийки матки, але це не те саме. Поліпи – це маленькі, локальні осередкові утворення в порожнині матки, а гіперплазія вражає ендометрій загалом.

У чому причини

Гіперплазія ендометрію: тривожні симптоми та лікування

Ендометрій складається з двох шарів: внутрішній базальний шар та зовнішній функціональний. Другий відповідає за реакцію на зміни гормонального фону під час циклу та відривається разом із менструальною кров'ю. Коли відбувається збій, функціональний ендометрій не виходить із організму природним шляхом і продовжує розростатися. Як наслідок, лікарі діагностують патологічний процес, який може спричинити виникнення атипових (передракових) клітин.

Розвиток захворювання може спровокувати багато чинників. У цьому лікаря який завжди вдається встановити точну причину. Але медичне співтовариство зійшлося на думці, що причиною гіперплазії ендометрію стає порушення у роботі жіночих статевих гормонів – естрогенів.

У першій половині менструального циклу відбувається викид естрогену. Він необхідний імплантації та розвитку ембріона. Якщо після овуляції зачаття не відбувається, клітини ендометрію оновлюються та виходять разом із менструальною кров'ю. У другій фазі циклу активність естрогенів знижується, а прогестерону стає більшим. Порушення цих звичних засад призводить до низки проблем, з якими неможливо впоратися самостійно.

У групі ризику розвитку гіперплазії жінки віком від 35 років та старші. Якщо у когось із близьких родичів було діагностовано патології ендометрію або пухлину матки, ризик захворювання зростає.

Гіперплазія ендометрію: тривожні симптоми та лікування

Гіперплазія матки рідко протікає безсимптомно. Але симптоми виражені негаразд яскраво, як із запальних захворюваннях. Зазвичай жінки скаржаться на рясні кров'янисті виділення зі згустками під час та перед менструацією, відзначають подовження циклу, коли менструація відсутня тривалий час або не настає. Якщо між двома менструаціями пройшло більше 35 днів або менше 21 дня, це привід звернутися до гінеколога.

Хронічне відсутність вагітності – не менш поширена ознака, що вказує на гіперплазію. Зачаття не настає навіть за регулярних статевих актах без засобів контрацепції. Деякі скаржаться на частий головний біль, виділення, що мажуть, не пов'язані з менструацією, збільшення ваги, зниження працездатності, дратівливість.

Насторожитися також можуть змусити такі фактори:

  • коли під час менструації доводиться міняти понад три прокладки на день;
  • якщо під час менопаузи з'являються кров'янисті виділення. Навіть якщо вони незначні, це може свідчити про розвиток онкологічного процесу.

Діагностика

Гіперплазія ендометрію потребує уважного вивчення. Іноді поставити точний діагноз важко через симптоми, які легко сплутати з іншим захворюванням. Вердикт лікаря має бути заснований на анамнезі, вивченні особливостей пацієнтки, а також даних лабораторних та інструментальних досліджень.

Головний етап діагностики – трансвагінальне УЗД. Його проводять на 8-14 день менструального циклу. Гінеколог докладно вивчає структуру, щільність ендометрію, оцінює, наскільки вони відповідають нормі та дню циклу.

Також для постановки діагнозу необхідно виконати такі обстеження.

  • Здати загальний та розгорнутий аналіз крові.
  • Пройти гінекологічний огляд у кріслі за допомогою дзеркала;
  • Зібрати анамнез захворювання. Причому як самої пацієнтки, а й бажано близьких родичів, щоб виключити спадкові патології.
  • Пройти УЗД органів малого тазу. Кожне захворювання малює різну ультразвукову картину. Так можна достовірно виміряти товщину ендометрію, яка змінюється в залежності від менструального циклу або з настанням менопаузи.
  • Здати пайпель-біопсію. За допомогою нехитрої маніпуляції лікар бере невеликий шар внутрішньої стінки матки на аналіз та проводить гістологічне дослідження. Процедура безболісна, не потребує анестезії.
  • Дослідити гормональний фон. Допомагає підібрати пересічну медикаментозну терапію і за необхідності правильне післяопераційне лікування.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua