Норма холестерину у жінок (і чому їм знати її важливіше, ніж чоловікам)

Ми чуємо про нього постійно і вже боїмося їсти деякі продукти, щоб він раптом не підскочив. Чи так він небезпечний, чому про нього особливо важливо знати жінкам? Розповідаємо все про холестерин, його норму (таблиця додається).

Норма холестерину у жінок (і чому їм знати її важливіше, ніж чоловікам)

Про те, що необхідно знати рівень холестерину, щоб тримати під контролем здоров'я серця та судин, багато хто вже чув.

Але не всі знають, що жінки сильніше схильні до ризику високого рівня холестерину, ніж чоловіки. Приблизно у 45 відсотків жінок віком від 20 років загальний рівень холестерину становить 5 ммоль/л і вище, що вважається підвищеним. При цьому тригліцериди, тип жиру в крові, який зазвичай вимірюється разом з холестерином, більш небезпечні для жінок у порівнянні з чоловіками. Справа в тому, що їхній рівень у жінок може досить сильно коливатися після менопаузи і, як правило, підвищується з віком, наражаючи їх на більший ризик серцевих захворювань та інсульту. Знання своєї норми холестерину в крові, його рівня та того, як його контролювати, – це великий крок до того, щоб залишатися здоровим.

Яким може бути холестерин

Холестерин – це воскоподібна речовина, яка міститься в кожній клітині організму. Він або виробляється організмом, або засвоюється з їжею. Організм потребує холестерину для вироблення важливих стероїдних гормонів, таких як естроген, прогестерон та вітаміну D. Він також використовується для вироблення жовчних кислот у печінці; вони поглинають жир під час травлення.

Деяка кількість холестерину необхідна, але поганий холестерин це те, без чого можна (і потрібно) обійтися. Надлишок поганого холестерину в кровотоку може відкладатися в артеріях. Ці відкладення називаються бляшками і призводять до атеросклерозу або затвердіння артерій. Це основна причина серцевих нападів, інсультів та інших судинних проблем.

З чого складається рівень холестерину:

  • Холестерин ЛПНГ: ліпопротеїни низької щільності, він же «поганий», що сприяє утворенню бляшок в артеріях.
  • Ліпопротеїни дуже низької щільності, або ЛПДНЩ — це попередник ЛПНЩ.
  • Холестерин ЛПВЩ: ліпопротеїни високої щільності, «хороший». При оптимальних рівнях (близько 1,4 ммоль/л) вони можуть допомогти організму позбутися ЛПНГ.

Загальний холестерин – це ЛПДНЩ плюс ЛПНЩ плюс ЛПВЩ.

Типи цієї речовини циркулюють по крові, і ось що відбувається: погані частини – ЛПНГ – люблять прилипати до слизової оболонки артерій. Коли він застряг там, він викликає запальну реакцію, і організм починає перетворювати його на наліт. Бляшки в кровоносних судинах роблять їх більш жорсткими та вузькими, обмежуючи приплив крові до життєво важливих органів, таких як мозок та серцевий м'яз, що призводить до високого кров'яного тиску. Крім того, шматочки можуть відколотись і викликати серцевий напад або інсульт.

Таке «нарощування» може розпочатися вже у віці 20 років.

Що таке тригліцериди і чим вони шкідливі

Норма холестерину у жінок (і чому їм знати її важливіше, ніж чоловікам) ShutterStock/Fotodom.ru

На додаток до холестерину важливо також знати про тригліцериди, ще один вид жиру, що міститься в кровотоку. Жінкам слід звернути на це особливу увагу. Високий рівень тригліцеридів спричиняє більший ризик серцевих захворювань у жінок у порівнянні з чоловіками.

Коли ти вживаєш більше калорій, ніж тобі потрібно, твій організм перетворює зайві калорії на тригліцериди, які потім накопичуються у жирових клітинах. Тригліцериди використовуються організмом для отримання енергії, але люди з надлишком тригліцеридів мають більш високий ризик проблем зі здоров'ям, включаючи серцево-судинні захворювання. Вживання великої кількості алкоголю та продуктів, що містять прості вуглеводи (солодкі та крохмалисті продукти), насичені жири та транс-жири, сприяє підвищенню рівня тригліцеридів. Високі рівні можуть бути викликані такими захворюваннями, як діабет, недостатня активність щитовидної залози, ожиріння, синдром полікістозних яєчників або захворювання нирок.

Тригліцериди також циркулюють у кровотоку у вигляді частинок, які можуть сприяти утворенню бляшок. У багатьох людей з високим рівнем тригліцеридів є інші фактори ризику розвитку атеросклерозу, включаючи високий рівень ЛПНЩ або низький рівень ЛПВЩ, або аномальний рівень цукру в крові (глюкози).

Норма холестерину у жінок (і чому їм знати її важливіше, ніж чоловікам) ShutterStock/Fotodom.ru

Звички, яких важливо дотримуватись:

  • Підтримувати нормальну вагу тіла
  • Не палити та обмежити вживання алкоголю.
  • Регулярно займатись фізичною активністю.
  • Дотримуватися дієти, багатої фруктами, овочами, пісним білком і великою кількістю розчинної клітковини.
  • Звести до мінімуму споживання простих вуглеводів та солодких напоїв.
  • Включити до раціону корисні, мононенасичені та поліненасичені жири.

При регулярному вимірі свого рівня та знань про норму відповідно до віку (норми холестерину після 60 відрізняються від норм після 20), а також за допомогою корисних навичок можна максимально зберегти здоров'я свого серця.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua