Вегетосудинна дистонія (ВСД): чому лікарі заперечують її як хворобу і чи можна її позбутися назавжди

Цей стан викликає чи не найжвавіші суперечки як у лікарів, так і у потенційних клієнтів. Розберемося з експертом, чи існує насправді вегетосудинна дистонія, симптоми якої у жінок, чоловіків та дітей так активно описують у Мережі.

Вегетосудинна дистонія (ВСД): чому лікарі заперечують її як хворобу і чи можна її позбутися назавжди

Вегетосудинна дистонія: що це за хвороба

Це застаріла та невизнана у всьому світі теорія захворювання, яка існує на території пострадянського простору. Вважається, що цей стан обумовлений неправильним функціонуванням вегетативної (автономної) нервової системи, яка в нашому тілі контролює мимовільні функції, такі як серцебиття, кров'яний тиск, травлення та дихання та інше.

Вегетосудинна дистонія у дітей та дорослих: симптоми

Відповідно до цієї теорії, у ВСД багато симптомів. Ознаки вегетосудинної дистонії включають:

  • Запаморочення або хитка ходи
  • Непритомність або непритомність
  • Головні болі
  • Болі у грудній клітці
  • Прискорене серцебиття
  • Втома
  • Тривогу чи навіть напади паніки
  • Пітливість
  • Почуття нудоти чи навіть блювота
  • Порушення стільця та болі в животі

Навіть самі прихильники теорії визнають, що причина вегетосудинної дистонії не ясна, і при цьому кожен із них може «лікувати» цей стан по-своєму. У хід йдуть препарати, користь яких також не доведено на міжнародному рівні.

Чи існує вегетосудинна дистонія: чому ця теорія застаріла

Вегетосудинна дистонія (ВСД): чому лікарі заперечують її як хворобу і чи можна її позбутися назавжди

Є кілька пояснень.

1. «Діагностична смітник»

Це феномен, при якому лікар, який не знає, що робити з пацієнтом, звалює усі симптоми в одну купу. Б'ється серце? ВСД. Болить біля пупка перед іспитом? ВСД! Пітливість уночі? І це також воно. Для пояснення кожного з симптомів необхідно виконати складну розумову роботу, в ході якої висуваються гіпотези, які потім спростовуються.

Сьогодні діагноз ВСД говорить про поверхневий погляд лікаря на стан пацієнта, і інші пункти це також підтверджують.

2. Відсутність визнання на міжнародному рівні

Наша країна зараз працює в системі Міжнародної класифікації хвороб 10 перегляду (МКБ-10), перехід на яку відбувся в 1988 році, і зараз готується перейти на 11 версію цієї класифікації. Так от, у цьому класифікаторі немає такого діагнозу. Тому якщо людина, якій у нас поставили діагноз ВСД, звернеться, скажімо, до лікаря в Китаї чи Іспанії, ці лікарі не зрозуміють, про що йдеться (навіть не зможуть відповісти на запитання «вегетосудинна дистонія: що це простими словами»). Можливо, це якась змова? Або свідчення відсталості цих країн, адже як відомо, наші лікарі не гірші у світі. Але все набагато тривіальніше — для концепції ВСД є більш логічні та прості пояснення, які приймає весь світ.

Вегетосудинна дистонія (ВСД): чому лікарі заперечують її як хворобу і чи можна її позбутися назавжди

І все ж питання, що робити, якщо в тебе вегетосудинна дистонія, в мережі дуже популярне.

В цілому, її можна позбутися за секунду, прийнявши ілюзорний характер цього стану. Проте технічно замість примарної концепції у пацієнта залишаться страждання — і в цьому криється важлива річ. Багато хто (навіть лікарі) думає, що страждання таких пацієнтів — це вигадана річ, але насправді вони реальні (симптоми вегетосудинної дистонії у чоловіків і жінок все одно виявляються).

Для початку пацієнту буде необхідно звернутися до хорошого, думаючого терапевта або лікаря загальної практики, який повинен підтвердити або спростувати тілесну (соматичну) природу скарг. При цьому важливо, щоб пошук був елегантним, оскільки це збереже час та гроші пацієнта. У тому випадку, якщо буде підтверджена соматична причина захворювання, буде запропоновано спосіб її лікування, цим же лікарем або лікарем-фахівцем. Якщо ж буде підтверджено (наприклад, за допомогою опитувальників чи психологічного тестування) психологічна природа хвороби – пацієнту буде запропоновано розглянути це на прийомі психіатра. Ключове слово тут розглянути. Психіатр не чекатиме пацієнта зі шприцом чи смирительной сорочкою, його завдання знайти захворювання — і, якщо воно підтверджено, знайти шляхи його лікування, найчастіше препаратами чи когнітивно-поведінковою терапією, яка швидко і за короткий термін дозволяє позбутися деструктивних шаблонів поведінки. У випадку, якщо психіатр скаже пацієнтові «це не моє» — доведеться ще раз подумати. Загалом, пацієнтам, яким лікарі ставили діагноз «ВСД», слід набратися терпіння, воно майже завжди нагороджується перемогою над стражданням.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua