Перевіряємо шлунок та кишечник: головні питання, які ти соромилася поставити

Досить часто ми не звертаємо уваги на біль у животі — «болить і мине», говоримо ми самі собі. І це, звісно, неправильно: до здоров’я потрібно ставитися дбайливо: регулярно проходити огляди та за необхідністю виконувати діагностику органів ШКТ — гастро- та/або колоноскопію. І ось тут починається найголовніше: переживання, які ми всі відчуваємо перед цими процедурами, часом виявляються сильнішими, ніж всі розумні докази.

Перевіряємо шлунок та кишечник: головні питання, які ти соромилася поставити

Ми попросили розсіяти страхи та відповісти на найбільш хвилюючі пацієнтів питання лікаря-ендоскопіста Тетяну Горюнову.

Чи обов’язково буде боляче? Ну, неприємно – точно!?

Ще 15-20 років тому склалася думка, що гастроскопія (з її допомогою ми вивчаємо стравохід, шлунок, дванадцятипалу кишку – тобто найближчий до шлунка відділ кишечника) та колоноскопія (допомагає розглянути товстий кишечник) – це боляче і дійсно не дуже приємно. . Але час іде, медицина не стоїть на місці. Постійно удосконалюється обладнання. З’являються нові варіанти проведення дослідження, наприклад, під седацією. Седація – це особливий медикаментозний сон. Пацієнт засинає на півгодини-годину і нічого не відчуває. За годину після пробудження можна їхати додому. Під седацією є можливість виконати по черзі гастро- та колоноскопію (при необхідності).

У мене дуже захворів живіт — чи можу я призначити собі гастроскопію?

Призначенням будь-яких діагностичних процедур повинен займатися лікар – в даному випадку це, швидше за все, буде гастроентеролог. У «СМ-клініці» ми з радістю виконаємо вам діагностику, наприклад, за направленням лікаря з районної поліклініки. Але ставити діагнози самостійно та призначати собі процедури не слід. Ще й тому, що отримані результати обов’язково потрібно показати лікарю. Не займайтеся самолікуванням.

А чи можна обійтися без ендоскопів? Подивитися все якось інакше?

Перевіряємо шлунок та кишечник: головні питання, які ти соромилася поставити

Найбільш інформативними є стандартна гастро- та колоноскопія — оскільки вони допомагають усе подивитися, за необхідності взяти біопсію чи видалити виявлене новоутворення. В даний час застосовується і відеокапсульної ендоскопії, що дозволяє оглянути тонкий або товстий кишечник. Найчастіше її використовують для діагностики захворювань тонкої кишки (цей відділ є сліпою зоною для традиційної ендоскопії), але існують капсули і для діагностики стану товстого кишечника. Ви ковтаєте капсулу, вона рухається вашим стравоходом, потрапляє в шлунок, потім в кишечник, де і починає «працювати». На пояс закріплюється спеціальна антена, що приймає сигнал камери. Дослідження триває 10-12 годин, під час нього рекомендується активно рухатись, щоб камера ніде не застрягла. Камера одноразова, тобто повторно ми її не використовуємо, за це не можна переживати. У відеокапсульної ендоскопії є один недолік – неможливо взяти біопсію для уточнення діагнозу, тому звичайна колоноскопія в даному випадку краща, зате для візуальної діагностики захворювань тонкої кишки це один з найінформативніших способів.

Щоправда, верхні відділи шлунково-кишкового тракту (стравохід, шлунок) камера не дає розглянути як слід. Тому аналогів гастроскопії поки що не придумали.

Скільки тривають «класичні» гастро- та колоноскопія?

У середньому гастроскопія займає від 10 до 30 хвилин, колоноскопія – від 25 до 40 хвилин.

Кажуть, що готуватися до цих процедур О-О-О-О-ДУЖЕ Важко…

У випадку з гастроскопією все просто: потрібно припинити прийом їжі за 8 годин до процедури. Тобто ви повечеряли, поспали, зранку встали і не поспішаючи (без сніданку) їдете до клініки. Пити також небажано.

Щодо колоноскопії — так, підготовка дещо складніша. Перелічу основні правила:

  • За 3-4 дні перейти на дієтичне харчування (безшлакову дієту);
  • Виключити з раціону клітковину, фрукти, овочі, борошняні вироби, злаки, зелень;
  • За 15 годин до колоноскопії припинити їжу;
  • використовувати препарати для очищення кишечника;
  • При запорах приймати проносне, яке призначив лікар.
  • Якщо ви приймаєте препарати для зниження тиску або розріджують кров, обов’язково скажіть про це лікареві, який проводить дослідження;

Є також інші правила, які краще обговорити з фахівцем, який призначив вам дослідження. Це стосується прийому життєво важливих лікарських препаратів і т.д. І пам’ятайте: чим краще ви підготуєтеся, тим швидше пройде процедура і тим якіснішим буде її результат.

Коли варто вперше виконати гастро/колоноскопію?

Перевіряємо шлунок та кишечник: головні питання, які ти соромилася поставити

Основне завдання ендоскопії – так званий онкопошук, адже онкологічні захворювання на ранніх стадіях часто протікають без симптомів. Якщо у вас в роду не було онкологічних захворювань шлунково-кишкового тракту, то, згідно з актуальними рекомендаціями ВООЗ, почати обстежуватися слід у 40 років (далі — за ситуацією). А якщо ні, то вперше має сенс зробити це (за відсутності скарг) вже в 25-30 років. Якщо ж виникли скарги – болі в животі, або з’явилася кров/слиз у калі, та інше – необхідно якнайшвидше звернутися до гастроентеролога, який ухвалить рішення про призначення гастро- та/або колоноскопії, у будь-якому віці, навіть дітям.

А якщо в мене поліп у кишечнику? Зовсім невеликий. Що робити?

Ми рекомендуємо видаляти поліпи на момент виявлення. Навіть якщо вони малі. Чому це зручно? Процедуру колоноскопії не слід повторювати двічі: все робиться відразу. Зберегти поліп означає піддавати себе постійному ризику переродження цього доброякісного новоутворення на злоякісне. Видалити його простіше та безпечніше.

Чи ретельно стерилізуються ендоскопи?

Так, гнучкі ендоскопи в наших клініках проходять триступеневу систему стерилізації і зберігаються у спеціальній антисептичній шафі. За їхню чистоту можна не переживати.

Чи можу я одразу потрапити до лікаря з результатами аналізів «на руках»?

Без проблем. Потрібно лише записатися заздалегідь, щоб лікар був вільний у той момент, коли ви вийдете з кабінету ендоскопії.

Будьте здорові!

Є протипоказання. Необхідна консультація спеціаліста

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua