Непереносимість глютена: що таке целіакія і як вона справді проявляється

Напис gluten free на продуктах останнім часом став дуже модним, подібну їжу купують дуже багато, хоча насправді потрібна вона далеко не всім (адже вона часто ще й зовсім не дешева), тільки тим, у кого дійсно непереносимість. Розкажемо, як проявляється алергія на глютен та як її лікувати.

Непереносимість глютена: що таке целіакія і як вона справді проявляється

Целіакія стала досить поширеним захворюванням. Цікаво, що раніше вона вважалася виключно дитячою, але сьогодні вчені виявили, що вона також розвивається у дорослих. Частота народження збільшується внаслідок зростання споживання глютенсодержащих продуктів (ковбасні вироби, консерви, солодощі, соуси, пиво, морозиво), генетичної схильності і в тому числі за рахунок того, що в країнах, що розвиваються, стали краще виявляти це захворювання.

Але при цьому все одно залишається багато недіагностованих випадків, тому ми вирішили розповісти про головні причини та симптоми непереносимості глютена. Дуже важливо збільшувати обізнаність лікарів та пацієнтів, визначати групи ризику, щоб запобігти прогресуванню захворювання, а також розвитку грізних ускладнень.

Що таке целіакія

Це хронічне аутоімунне захворювання, що передається у спадок, при якому уражається тонкий кишечник.

Поразка виникає лише за вживанні продуктів, містять рослинний білок — глютен. При попаданні частинок їжі з глютеном наші захисні антитіла атакують власні клітини організму, що спричиняє запальні процеси в кишечнику. При цьому кишкові ворсинки згладжуються, а потім атрофуються. У зв'язку з цим він більше не може засвоювати поживні речовини (іншими словами, розвивається синдром мальабсорбції).

Непереносимість глютена: симптоми у дорослих та дітей

Непереносимість глютена: що таке целіакія і як вона справді проявляється

Симптоми целіакії можуть бути майже непомітними, так і дуже важкими.

До найпоширеніших відносять:

 • тривала діарея;
 • здуття живота, метеоризм;
 • біль у животі, нудота;
 • зниження ваги;
 • затримка зростання та розвитку (у дітей);
 • залізодефіцитна анемія; дефіцит вітамінів, мікроелементів;
 • загальна слабкість, стомлюваність, дратівливість, депресії;
 • остеопороз;
 • безпліддя, аменорея.

Некласичні ознаки непереносимості глютена

Важливо бути дуже пильним, тому що можуть зустрічатися зовсім нехарактерні на перший погляд симптоми алергії на глютен (клейковину), такі як дерматологічні прояви (герпетиформний дерматит, осередкова алопеція, псоріаз, вітіліго, атопічний дерматит), нейропатія (ураження нервів) , підвищення печінкових ферментів, афтозний стоматит

Як визначити непереносимість глютена: діагностика

Почнемо з того, що сьогодні цю хворобу намагається виявити чи не кожен другий. Особливо ті, хто думає за допомогою відмови від клейковини схуднути. Проте ця хвороба не настільки поширена. Визначити її можна за ознаками. Якщо їх немає, то, можливо, і турбуватися не варто, то дієта тобі не потрібна.

Якщо у тебе чи у когось із твоїх родичів є підозри на розвиток целіакії, потрібно звернутися до лікаря для проведення скринінгу. Ризик її розвитку збільшується у пацієнтів з вже наявними іншими аутоімунними та генетичними порушеннями – аутоімунний тиреоїдит, діабет 1 типу, аутоімунний гепатит, синдром Дауна, синдром Тернера.

Обстеження на целіакію починається з огляду пацієнта та вислуховування скарг. Діагностика патології включає:

 • загальний та біохімічний аналіз крові;
 • копрограма;
 • тест на загальний імуноглобулін А (IgA);
 • серологічний тест на високоспецифічні для целіакії антитіла (до ендомізії, до тканинної трансглутамінази та деамідованих пептидів гліадину);
 • генетичний аналіз на непереносимість глютену;
 • езофагогастродуоденоскопія з біопсією 12-п.к. по Марш.

Поєднання позитивних серологічних тестів зі зміною ворсинок при біопсії кишківника – класичне для діагностики целіакії.

Чим може бути небезпечне захворювання

Непереносимість глютена: що таке целіакія і як вона справді проявляється

Ми з'ясували, як проявляється алергія на глютен. Всі ці ознаки (особливо якщо ти у групі ризику) не варто залишати без уваги.

Без лікування целіакія здатна призвести до великого ряду ускладнень:

 • недостатнє всмоктування поживних речовин, що веде до втрати ваги, анемії, дефіциту мікро- та макронутрієнтів;
 • втрата кальцію, вітаміну D та зниження кісткової щільності, що веде до остеопорозу;
 • безпліддя та невиношування вагітності;
 • непереносимість лактози;
 • злоякісні лімфоми, аденокарцинома тонкого кишечника.

Також не варто займатися самодіагностикою та призначати собі дієту. У майбутньому це ускладнить роботу гастроентерологу у зв'язку з тим, що під час обстеження на целіакію є багато особливостей. Наприклад, аналізи, біопсія можуть дати помилково-негативний результат на тлі дотримання безглютенової дієти.

Способи лікування

Непереносимість глютена: що таке целіакія і як вона справді проявляється

В даний час єдиним методом лікування цього порушення є довічне дотримання дієти безглютенової. Забороняється вживання продуктів або лікарських засобів, що містять пшеницю, жито, ячмінь або їх похідні.

Приблизно 70% хворих відзначають зменшення симптомів, поліпшення самопочуття вже протягом двох тижнів після переходу на безглютенову дієту, а зростання та розвиток у дітей повертаються до нормальних показників.

У крові показник специфічних для целіакії антитіл нормалізується, але відновлення тонкої слизової кишки може зайняти місяці, навіть роки.

Необхідна консультація дієтолога, який добре розуміється на безглютеновій дієті. Вживання клейковини, що триває, у великих або малих кількостях (навмисне або випадкове) – найімовірніша причина відсутності відповіді на лікування. Пацієнти повинні бути проінструктовані не допускати домішок до безглютенової їжі, тобто використовувати окремі кухонні прилади. Важливо вивчати етикетки на продуктах, оскільки більшість напівфабрикатів містить заборонені інгредієнти, і навіть несподіване наявність глютену можливо у лікарських засобах.

На щастя, сьогодні виробляється велика кількість продуктів з маркуванням gluten free (без глютену). Ці продукти продаються на прилавках наших магазинів, а за відсутності їх можна замовити через Інтернет.

Після встановлення діагнозу і суворої прихильності до безглютенової дієти необхідно перевіряти наявність симптомів, як проявляється непереносимість глютена у дорослих або дітей, проводити лабораторні обстеження – загальний аналіз крові, залізо крові, вітамін В12, кальцій, вітамін D. Для визначення кісткової маси проводять денситометрію. Необхідно спостерігатися кожні 3-6 місяців до коригування показників в аналізах, а потім кожні 1-2 роки.

Медикаментозна терапія показана за наявності ускладнень, коли дотримання аглютенової дієти недостатньо. Гастроентеролог підбере найбільш ефективну, індивідуальну схему лікування для пацієнта, порекомендує прийом вітамінних та мінеральних добавок (у таблетках чи ін'єкційно) залежно від особливостей організму, супутніх захворювань.

При своєчасно проведеній діагностиці та лікуванні прогноз захворювання зазвичай сприятливий, а при строгому дотриманні раціону харчування можна досягти багаторічної ремісії. Якщо ти зіткнулася з цим порушенням, то завжди можеш звернутися до різних громадських організацій, які підтримують людей з непереносимістю глютена. Там тобі нададуть не лише інформаційну, а й психологічну підтримку.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua