8 речей, які ти не робиш, і тому старієш завчасно

Старіння організму лише на 20-25% залежить від спадкових факторів, а на 50-55% – від способу життя. Є кілька звичок, які допоможуть тобі жити довго і щасливо, але часом ти їх не дотримуєшся.

8 речей, які ти не робиш, і тому старієш завчасно

Дотримуйся здорового збалансованого раціону. Люди, які регулярно вживають напівфабрикати та фастфуд, частіше страждають від хронічних захворювань і живуть менше, ніж ті, хто слідує дієті, в якій удосталь представлені овочі, фрукти, злаки, горіхи, бобові, морепродукти. А ще не переїдай! Зверни увагу: почуття насичення приходить з деяким запізненням. Почекай 15-20 хвилин, перш ніж тягнутися за добавкою.

2 Не їж гранати

Гранат містить особливу молекулу (точніше, її попередника), яка під впливом бактерій кишкового мікробіома перетворюється на уролитин A. Ця сполука стимулює роботу мітохондрій, тим самим уповільнюючи процес старіння. Мітохондрії – це своєрідні міні-електростанції наших клітин, які відповідають за вироблення енергії в організмі, проте з роками гірше справляються зі своїм завданням. Природний уролитин не тільки відкриває друге дихання мітохондрій, але також запобігає втраті м'язової маси та послабленню інших тканин, які проявляються з віком.

3 Не мислиш позитивно

8 речей, які ти не робиш, і тому старієш завчасно

Якщо короткочасний стрес може бути корисним (допомагає пристосовуватися до мінливих умов життя і тримає нас у тонусі), то хронічний стрес виснажує нервову систему, підриває здоров'я та скорочує життя. Одне дослідження показало, що інфаркти та інсульти найчастіше трапляються у тих, у кого спостерігається тривалий стрес.

4 Не вимикаєш світло

Близько 75% населення Землі вночі піддається впливу штучного світла. Це негативно впливає на здоров'я людини і збиває її «внутрішній годинник».

У ході одного експерименту миші протягом 24 тижнів перебували в умовах штучної освітленості. Це призвело до порушення внутрішнього біологічного годинника гризунів і до погіршення цілого ряду показників їх здоров'я, зокрема у них скоротилася м'язова маса, зменшилася міцність кісткової тканини, активізувалися запальні механізми в імунній системі. Тобто з'явилися зміни, які зазвичай спостерігаються в організмі ссавців при природному старінні. Але варто було повернути гризунів до звичного ритму дня і ночі при природному освітленні, і їхній стан незабаром покращав. Медики вважають, що отримані висновки є справедливими і для людини. Так що вимикай нічники ввечері та щільно закривай штори перед сном.

5 Недостатньо рухаєшся

8 речей, які ти не робиш, і тому старієш завчасно

Немає руху — немає життя: у клітинах автоматично включається генетична програма зниження рівня основного обміну, і людина починає слабшати і згасати. Велосипед, ролики, йога, плавання і навіть звичайна ходьба нагадають організму, що ти сповнена сил, а значить, думати про старість ще рано. Головне, щоб фізичне навантаження було регулярним (хоча б 20-30 хвилин на день) і посильним (не потрібно доводити себе до знемоги).

6 Не вчишся танцювати

Будь-яким вправам під силу звернути назад ознаки старіння мозку, але танці у цьому плані найефективніші. У людей, які навіть у похилому віці кружляють у вальсі або майстерно відбивають чечітку, збільшується обсяг гіпокампу – відділу мозку, який відповідає за пам'ять, навчання, координацію. Вчені розділили 26 добровольців на дві групи. Учасники однієї групи займалися танцями (раз на тиждень), а іншої – фітнесом чи ходьбою. Через 1,5 роки дослідники підбили підсумки. Виявилося, що обсяг гіпокампу став більшим у всіх, але у тих, хто займався танцями, збільшилися також зони мозку, відповідальні за утворення нових нейронів. Та й тести на координацію “танцюристи” пройшли краще. Вчені припускають, що такий ефект пов'язаний з тим, що навчання танцям потребує розумової напруги та гарної орієнтації у просторі.

7 Не шукаєш мети в житті

8 речей, які ти не робиш, і тому старієш завчасно

У японців є таке поняття — «Ікай» — це те, що допомагає знаходити задоволення і радість у щоденних справах. Простіше кажучи, це якась мета, що надає сенсу життя, це те, заради чого хочеться вставати вранці і продовжувати рухатися далі! Дослідники з Університету Гельсінкі у Фінляндії виявили: люди, які втрачають сенс життя, помирають раніше, ніж ті, хто має якийсь важливий інтерес (улюблена справа), який приносить їм радість. Людина, яка знайшла свій икигай, менш схильна до депресії і рідше схильна до шкідливих звичок, а значить, у неї є всі шанси прожити довге і щасливе життя.

8 Недостатньо спілкуєшся з іншими людьми

Не втрачай зв'язок із близькими, більше спілкуйся, знайди групу за інтересами. Згуртованість та тісні зв'язки здатні віддалити душевні та фізичні захворювання, а соціальна ізольованість чи відчуження найчастіше скорочують життя. Це припущення підтверджують багато досліджень, у тому числі роботи, присвячені вивченню феномену Розета – жителі цього містечка відрізнялися відмінним здоров'ям багато в чому завдяки тісним соціальним контактам та взаємній підтримці.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua