Видалити не можна залишити: що робити з коренем зуба у різних випадках

Найчастіше ми уявляємо собі видалення зуба як витяг його повністю. Але бувають у житті випадки, коли від зуба з різних причин залишається лише корінь. Чи треба його вилучати, чи його можна залишити, — розповідає стоматолог.

Видалити не можна залишити: що робити з коренем зуба у різних випадках

Видалення кореня проводиться у випадках, коли неможливо повноцінно відновити зуб, тобто повернути його жувальні функції. Показання до видалення кореня визначає стоматолог-хірург за підсумками діагностики та огляду. До таких показань відноситься, наприклад, скол зуба, що глибоко ходить під ясна, карієс кореня, переломи і тріщини. Також видалення кореня проводиться при гнійних запальних процесах, якщо у його верхівки сформувалася дуже велика, не піддаються лікуванню кіста або гранульоми.

Дуже рідко можливий варіант, коли після некоректно проведеного видалення зуба частина його кореня залишилася в кістці. Якщо після процедури видалення зуба ти відчуваєш пульсацію або посмикування в місці операції, якщо у тебе не проходять і лише посилюються біль, набряк та кровотеча, підвищується температура – потрібно терміново звернутися до клініки. Стоматолог проведе рентген-діагностику та з'ясує, чи є в кістці залишок кореня зуба.

До речі, один із найпоширеніших стоматологічних міфів, що існують серед пацієнтів — що корінь зуба може вийти сам, без сторонньої допомоги, треба лише почекати. На жаль, ні — самостійно коріння зубів нікуди не виходить, їх завжди витягує хірург.

У цій статті ви дізнаєтеся:

Може, краще лишити?

Якщо гордо відмовитися від вилучення кореня зуба, то негативні наслідки не забаряться. Такий корінь перетвориться на постійне вогнище інфекції та запалення в порожнині рота, навколо якого ще й накопичуються наліт, бактерії та частинки їжі. Без своєчасних заходів виникне дуже неприємний запах із рота — але це ще дрібниця, порівняно з іншими проблемами.

Невидалений корінь може призвести до хронічного запалення ясен та кісткової тканини, ураження гайморових пазух, якщо корінь розташований у верхній щелепі. Гайморові пазухи – це порожнини, розташовані по обидва боки носа. До дна цих пазух належать коріння зубів у верхній щелепі.

Найнеприємніші наслідки «забутого» кореня – це остеомієліт, небезпечний гнійно-некротичний процес у кістки, абсцеси та флегмона – гостре гнійне запалення, лікувати яке доведеться в умовах стаціонару.

Як видаляють корінь зуба

Видалити не можна залишити: що робити з коренем зуба у різних випадках pixabay.com

Процес майже нічим не відрізняється від видалення зуба. У сучасних стоматологіях він завжди проходить під місцевою анестезією, а якщо пацієнт дуже боїться процедури, ряд клінік пропонує видалення під седацією. Седація — контрольований медикаментозний сон, під час якого пацієнт не відчуває ні страху, ні тривоги. Відповідно, лікування проходить без стресу та неприємних емоцій.

Після анестезії та, при необхідності, седації хірург акуратно витягує корінь зуба спеціальними інструментами – щипцями та елеваторами. Іноді, якщо корінь розколотий (наприклад, після перелому), його вилучають частинами. Завершується процедура накладенням швів на ясна.

Що робити після видалення кореня

Рівно те ж саме, що після видалення зуба цілком слідувати призначенням і рекомендаціям лікаря. Лікар пропише курс лікарських препаратів, до якого входять знеболювальні, антисептики, антигістаміни проти набряку, іноді антибіотики. Дотримання нескладних рекомендацій допоможе уникнути ускладнень – немає кілька годин після операції, не жувати на тій стороні, де був видалений корінь, на деякий час відмовитися від фізичних навантажень, саун, лазень, гарячих ванн. Варто також виключити з раціону кисле, гостре, гірке, гарячі або холодні страви.

Зрозуміло, у сучасній стоматології пацієнта не залишають віч-на-віч із зяючою діркою серед зубного ряду. На місце віддаленого кореня ставиться штучний імплантат титану. Коли можна переходити до відновлення зуба імплантатом – залежить від того, наскільки сильно корінь зуба був зруйнований і як було проведено видалення. Якщо дозволяють умови, то хірург-імплантолог проведе одномоментну імплантацію — одразу за один прийом видалить корінь і встановить імплантат. У разі коли корінь був видалений через гострий біль з імплантацією потрібно буде трохи почекати — поки не заживуть тканини.

Імплантату потрібно в середньому від 3 до 6 місяців, щоб повністю прижитися (залежить від місця встановлення та інших умов). Коли приживлення завершується, то тимчасову коронку на імплантаті змінюють на постійну.

Чи можна зберегти корінь

І все-таки видаляти коріння потрібно не завжди. Корінь можна зберегти за таких умов:

  • він нерухомий,
  • не зруйнований через перелом,
  • не вражений карієсом,
  • канали кореня якісно проліковані
  • він виступає над ясною хоча б на 2-3 мм, при цьому в ньому немає тріщин,
  • у верхівки кореня немає кіст.

У цьому випадку можна використовувати культову вкладку, на яку потім встановлюється коронка, що повністю повертає здатність нормально жувати, і красу посмішки. Коронка також захищає корінь від бактерій та карієсу.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua