Як підвищити імунітет (і чому носіння шапки тут взагалі ні до чого)

Як підвищити імунітет дорослому? І чи можна його взагалі підвищувати? Хтось вважає, що його підривають холоди, а хтось — що вони взагалі з ним ніяк не пов'язані. Розберемося разом із експертом.

Як підвищити імунітет (і чому носіння шапки тут взагалі ні до чого)

Як підвищити імунітет людини — це питання актуальне завжди. Наша імунна система робить велику роботу із захисту організму від хвороботворних мікроорганізмів. Але іноді її робота зазнає невдачі: мікроб успішно проникає всередину та викликає у нас захворювання. Чи можна втрутитися у цей процес та зміцнити свою імунну систему? Чи допоможе тут харчування? Чи потрібні певні вітаміни чи препарати? А може, допоможуть зміни в способі життя? Розглянемо всі методи.

Що зробити, щоб зміцнити свою імунну систему

Ідея підвищити імунітет організму до простудних захворювань приваблива, але можливість зробити це насправді не така проста з кількох причин.

З наукової точки зору немає такого поняття, як “підвищений імунітет”. Насправді нам не потрібно, щоби наша імунна система постійно зміцнювалася. Справа в тому, що вона містить багато типів клітин, які реагують на мікроби. Ця вроджена імунна відповідь виникає, коли вірус проникає крізь захисні сили нашого організму, такі як шкіра, дихальні шляхи та слизові оболонки, і приводить його до стану підвищеної готовності до атаки. Якби ці імунні реакції можна було «підсилювати», коли нам заманеться, наше тіло знаходилося б у стані постійної атаки, і ми почали б постійно відчувати нездужання. Наприклад, такі проблеми, як астма, екзема, харчова алергія — все це симптоми гіперактивної імунної системи, а не «слабкої».

Хоча багато продуктів стверджують, що вони «підвищують» імунітет, що стало поширеною маркетинговою фразою, з наукового погляду ця концепція має мало сенсу. Наша імунна система складається з клітин, таких як лейкоцити та білі кров'яні тільця. На даний момент вчені навіть не знають, яке поєднання клітин є оптимальною кількістю для того, щоб система працювала якнайкраще.

Наступного разу, коли ти прочитаєш, що той чи інший вітамін допомагає «зміцнити» імунну систему, знай, що насправді він просто сприяє підтримці її балансу. Наприклад, відомо, що вітамін С підтримує її, допомагаючи клітинним функціям вродженої та адаптивної імунної системи. Інакше кажучи, знаходження балансу, а чи не посилення.

Але це не означає, що впливу на імунітет немає. Дослідники активно вивчають, як підвищити імунітет організму: вплив дієти, фізичних вправ, віку, психологічного стресу та інших факторів на імунну відповідь.

Як пов'язані вік та імунітет

З віком імунна система слабшає — це головна причина, через яку люди старше 70 років найбільш схильні до ризику захворювань та інфекцій, а ми чуємо від літніх рідних скарги: «Часто хворію, як підвищити імунітет». Однак так відбувається не у всіх. Є ще хороша новина — є способи повернути назад імунологічний годинник. Погіршення здоров'я нашої імунної системи починається під час статевого дозрівання, може бути прискорено чинниками життя. Наприклад, люди, які курять, страждають на ожиріння або ведуть малорухливий спосіб життя, з більшою ймовірністю мають імунну систему, яка «старша» за їхні біологічні роки.

Одна з причин її старіння пов'язана з тим фактом, що з віком деякі з імунних клітин починають погано поводитися. Один їх клас називається нейтрофілами, найбільш поширеним типом білих кров'яних тілець, які забезпечують першу лінію захисту організму від інфекції, атакуючи клітини-порушники, поглинаючи їх. Однак літні нейтрофіли гірше відстежують «загарбників», при цьому часто помиляються.

Як зміцнити імунітет людині: 6 способів

Як підвищити імунітет (і чому носіння шапки тут взагалі ні до чого)

1. Повноцінний здоровий сон

Уві сні наш організм відпочиває та відновлюється. При порушеннях сну (безсонні, короткому сні, частих пробудженнях) організм не встигає повноцінно відпочити й відновити сили, у результаті нервова система перебуває у постійному напрузі. При дефіциті сну порушуються працездатність, емоційний стан, порушуються пам'ять, розумові здібності, навіть може знижуватись імунний захист організму. При тривалому порушенні сну знижується функціональна активність імунокомпетентних клітин, зменшується їхня здатність до регенерації. А стан нормального сну сприяє зниженню рівня секреції прозапальних цитокінів. Тому замість того, щоб шукати в Мережі поради, «що пити для підвищення імунітету дорослим», краще не нехтуй повноцінним здоровим сном!

2. Фізична активність

Це може бути щоденна зарядка, відвідування басейну чи групових занять, навіть 10000 кроків на день — вже вагомий внесок (а можна навіть менше — експерти зараз розглядають нову кількість необхідних кроків на добу)! При фізичному навантаженні тренується серцевий м'яз, підтримується тонус судин, покращується кровопостачання тканин, клітин, в результаті вони отримують більше кисню та поживних речовин, що сприяє їхньому кращому функціонуванню. А також відбувається збільшення кількості лейкоцитів (клітин імунної системи) у крові, імуноглобулінів, а також інших факторів захисту.

3. Різноманітне харчування

З їжею ми отримуємо не лише поживні речовини, а й необхідні організму вітаміни, мінерали та клітковину. Остання є особливо важливою для нормальної роботи імунної системи. У нас в організмі клітковину розщеплюють бактерії кишківника. Це співдружні нам організми, які перешкоджають розмноженню патогенних бактерій та надають колосальний вплив на імунітет. Тому годуйте мікрофлору свого кишечника правильно!

Як підвищити імунітет (і чому носіння шапки тут взагалі ні до чого)

Напевно, кожна мама казала: «Надягни шапку, а то застудишся!» Чи права вона? Насправді не зовсім.

Вплив помірних низьких температур не збільшує сприйнятливість до інфекції. Є дві причини, через які зима – це «сезон застуд та грипу». Взимку люди проводять більше часу в приміщенні, у тіснішому контакті з іншими людьми, які можуть передавати свої мікроби. Крім того, вірус грипу довше залишається в повітрі, коли повітря холодне, при цьому менш вологе.

Але дослідники, як і раніше, вивчають це питання разом з тим, як зміцнити імунітет, щоб не хворіти. Деякі експерименти з мишами показали, що вплив холоду може навіть знизити здатність справлятися з інфекцією. Але як щодо людей? Вчені проводили експерименти, у ході яких добровольців ненадовго занурювали у холодну воду чи які проводили короткі періоди часу роздягненими за мінусових температур. Результати були неоднозначними. Наприклад, дослідники задокументували збільшення кількості інфекцій верхніх дихальних шляхів у спортсменів-лижників, які активно тренуються на холоді, але чи викликані ці інфекції холодом чи іншими факторами, такими як інтенсивні фізичні вправи чи сухість повітря, невідомо.

Група канадських дослідників дійшла висновку, що не потрібно турбуватися про помірну дію холоду — вона не згубна на імунну систему людини.

Тож чи варто кутатися, коли на вулиці холодно? Відповідь “так”, якщо тобі самій некомфортно або якщо ти збираєшся знаходитися на відкритому повітрі протягом тривалого часу, коли існують ризики таких проблем, як обмороження або гіпотермія. В інших випадках про імунітет можна не перейматися.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua