Біль у шиї: чому виникає, як її прибрати і зробити так, щоб вона не поверталася

Неважливо, болить шия ззаду, збоку, віддає в плече чи ще кудись — це завжди неприємно, тим більше, якщо їй складно поворушити при цьому. Чому так трапляється і як можна запобігти — розуміємось.

Біль у шиї: чому виникає, як її прибрати і зробити так, щоб вона не поверталася

Як влаштована шия

Шия та спина складаються з маленьких кісток, званих хребцями. Вони укладаються одна на одну, утворюючи хребетний стовп. Він підтримує голову та захищає спинний мозок. Це основна структура, яка пов'язує мережу нервів по всьому тілу. Нею по всьому тілу проходять сигнали, посилаючи відчуття, такі як біль у мозок.

Сім верхніх кісток хребетного стовпа утворюють шию, вони називаються шийними хребцями. Кістки з'єднані між собою фасетковими суглобами, які разом із м'язами дозволяють тобі рухати головою у будь-якому напрямку.

Між хребцями знаходяться хрящові диски, які діють як амортизатори та надають хребту гнучкість.

Ось тільки часом щось іде не так.

Симптоми

Біль та скутість

Ти можеш відчувати, як болить шия з лівого боку або з правого, дискомфорт також може поширюватися на плече або верхню частину грудної клітки.

До цього може додатись біль або слабкість у руках.

Можуть початися головний біль напруги, при яких неприємні відчуття можуть віддавати в потилицю, а іноді — і у вухо, чи за оком.

Двигати шиєю може бути боляче, а м'язи можуть відчуватись напруженими, особливо якщо ти довгий час сиділа або спала в одному положенні.

Можна також помітити, що шия повертається не так сильно, як завжди, наприклад, коли ти намагаєшся озирнутися через плече.

Якщо скутість і біль у шиї та плечах з'явилися раптово, можливо, за ніч, і тобі важко піднімати обидві руки над головою, це може бути ознакою стану ревматичної поліміалгією (PMR). Це запальний стан м'язів. Найчастіше зустрічається у людей віком понад 65 років. З такими симптомами рекомендується якнайшвидше звернутися до лікаря.

Оніміння чи поколювання

Біль у шиї: чому виникає, як її прибрати і зробити так, щоб вона не поверталася

Нерв може защемитися, коли м'язи, що оточують його, кістки або тканини чинять занадто сильний тиск. В результаті ти можеш відчути оніміння або поколювання, яке може опускатися на всю руку, іноді до пальців.

Оніміння та поколювання зникнуть, як тільки проблема вирішиться сама собою. Однак, якщо симптоми довго не минають, якщо у тебе кілька днів болить шия та рука, звернися до лікаря; можливо, він призначить препарати, що впливають на защемлений нерв.

Клацаючі та скрегочучі звуки

Ти можеш почути чи відчути клацання чи скрегіт, коли рухаєш головою. Це називається крепітацією, і вона може бути викликана появою бульбашок повітря або переміщенням тканин та кісток одна по одній у суглобі. В інших суглобах так теж часто відбувається, але шуми, що походять від шиї, зазвичай здаються голоснішими, тому що вони відбуваються ближче до твоїх вух. Також часто вони помітніші вночі. Хоча це поширений симптом і може звучати лякаюче, у ньому немає нічого страшного.

Біль у шиї: чому виникає, як її прибрати і зробити так, щоб вона не поверталася

Біль у шиї дуже поширений, і причин його виникнення дуже багато. Найчастіше вона виникає, коли ти занадто довго утримуєш шию в тому самому положенні.

Проте й інші чинники можуть викликати її:

 1. занепокоєння чи стрес, через який ти не надто зручно засинаєш
 2. нещасний випадок, який може призвести до удару хлистів, розтягнення зв'язок або загострення шийного спондильозу, що може статися в міру стирання дисків і суглобів у хребті (він проявляється тим, що болить шия ззаду біля основи черепа).

У багатьох дискомфорт виникає без видимої причини. Це може статися після сидіння на протягу або після незначної травми під час скручування, наприклад, під час роботи на дачній ділянці. Це називається неспецифічним болем. Це найбільш поширений тип, який зазвичай проходить через кілька днів, якщо ти даси собі відпочити і рухатимеш шиєю обережно (але головне – рухати).

Коли слід звернутися до лікаря

Якщо дискомфорт триває більше кількох днів, а ти ще не звернулася до лікаря, точно настав час це зробити.

Також потрібна консультація, якщо:

 • відчуваєш біль, поколювання, оніміння чи слабкість у руках чи ногах
 • з'явився раптовий сильний біль після падіння чи травми
 • є скутість, а також труднощі з підняттям обох рук над головою.
 • є й інші симптоми: температура, озноб, запаморочення, нудота

Біль у шиї: чому виникає, як її прибрати і зробити так, щоб вона не поверталася

 • Прийми знеболювальне
 • Поклади теплий чи холодний компрес
 • Для сну поміняй подушку на низьку та тверду
 • Спробуй зробити вправи на гнучкість (але дуже акуратно)
 • Не одягай шийний комір — краще, щоб твоя шия рухалася (якщо лікар не порадить тобі робити це спеціально).
 • Не роби нічого, що може бути небезпечним через те, що ти не можеш рухати шиєю – наприклад, керування автомобілем або їзда на велосипеді

Профілактика

Щоб біль у спині та шиї виникав якомога рідше, особливо якщо ти до неї схильна, дотримуйся цих правил:

 • Під час сну твоя голова повинна бути на тій самій висоті, що й тіло. Тому вибирай низьку, тверду подушку. Матрац теж має бути твердим.
 • Не спи на животі
 • Не тримай шию в тому самому положенні протягом тривалого часу — наприклад, коли сидиш за столом, роби розминку
 • Регулярно виконуй зарядку для зміцнення м'язів.
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua