Делікатна тема: все про неприємні інфекції — міфи, щоправда, аналізи

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), супроводжують людство протягом тисяч років. Не дивно, що про них існує чимало помилок.

Делікатна тема: все про неприємні інфекції — міфи, щоправда, аналізи

Досить у це вірити

Яких тільки історій не наслухається лікар, який спеціалізується на ІПСШ – венеролог чи дерматовенеролог! Ось ТОП-5 найпоширеніших.

Міф. ІПСШ можна заразитися, посидівши на рушник, шезлонгу, бортику басейну, привітавшись за руку з хворим і т.п.

Насправді ІПСШ не передаються жодними побутовими шляхами — сама їх назва вкрай промовиста: потрібен статевий контакт або хоча б зіткнення слизових.

Міф. Гонорея – шлях до імпотенції

Тільки при неправильному лікуванні та (або) запущеній стадії. Втім, там починаються проблеми цікавішої імпотенції: безпліддя, запальні процеси та ін.

Міф. Деякі збудники так мутували, що тепер можуть прогризти собі дорогу і через презерватив!

Ні, на щастя, сюжети боді-хорорів це все ще вигадка – жоден збудник ІПСШ не пробереться крізь якісний презерватив (який треба правильно надягати і використовувати лише 1 раз).

Міф. Хламідіоз невиліковний!

Ні, він просто є одним із найпоширеніших ІПСШ у нашій країні. А так вилікуємо, якщо своєчасно звернутися до лікаря, здати призначені аналізи і слідувати всім призначенням.

Міф. В аптеках можна знайти чудо-таблетку, яка вилікує всі ІПСШ

Це найнебезпечніший міф, жертвами якого стають сотні тисяч людей, які намагаються подолати інфекцію самолікуванням. Зазвичай це призводить до протилежного результату.

У Росії найчастіше виявляють шість ІПСШ

Делікатна тема: все про неприємні інфекції — міфи, щоправда, аналізи

1. Хламідіоз

Займає перше місце. Його викликають бактерії Chlamidia trachomatis. Жінки сприйнятливіші, ніж чоловіки. Інкубаційний період триває від 2 до 4 тижнів. Симптоми у жінок – слизові або слизово-гнійні виділення з неприємним запахом, свербіж, печіння, несильні болі в ділянці статевих органів, посилення кровотеч при місячних. У чоловіків – затяжний уретрит, біль при сечовипусканні, поява гною або виділень у сечі.

2. Трихомоніаз

Його збудником виступають трихомонади. За статистикою ВООЗ, щорічно цією інфекцією заражаються до 170 млн людей у світі. Симптоми у жінок – біль при статевому контакті та сечовипусканні, свербіж, печіння, виділення з рибним запахом. У чоловіків також спостерігається біль та виділення.

3. Гонорея

Ще одна неприємна інфекція. Її збудник – гонококи. Захворювання супроводжується гнійним запаленням слизових оболонок, печінням, частими позивами до сечовипускання (зазвичай хворобливого). При цьому часто гонорея протікає безсимптомно.

4. Мікоплазмоз

Його викликає мікоплазма типу Mycoplasma genitalium. Для захворювання характерні свербіж, печіння, іноді виділення. Без лікування може призвести до серйозних ускладнень, зокрема під час вагітності.

5. Генітальний герпес

При цій інфекції виникають біль, набряклість, печіння, на шкірі формуються бульбашки, наповнені прозорою рідиною. Коли бульбашки лопаються, на місці залишаються виразки.

6. Вірус папіломи людини

ВПЛ поширюється по шкірі та слизових оболонках. У нешкідливому варіанті вірус папіломи людини викликає появу кандилом. Однак штами високого онкогенного ризику можуть спричинити рак шийки матки, пряму кишку, горло.

Як дізнатися ворога в обличчя

Делікатна тема: все про неприємні інфекції — міфи, щоправда, аналізи

Що спільного у всіх цих хвороб? Симптоми – свербіж, печіння, біль, проблеми з сечовипусканням, поява виділень. Щоб поставити діагноз, потрібне діагностичне дослідження. До речі, у деяких пацієнтів спостерігається мікст-інфікування, тобто не одна, а кілька різних інфекцій.

Аналізів на статеві інфекції досить багато. У лабораторії навіть є можливість здавати їх не по одному, а комплексно — по 4, 6 або навіть 10–12 аналізів. Це простіше, ніж приходити кілька разів. Але варто враховувати, що аналізи призначає лікар.

Найчастіше в сучасних лабораторіях наявність збудника визначають виявлення його ДНК в біоматеріалі, яким служить урогенітальний зіскрібок. Так можна виявити Chlamydia trachomatis (вказує на активний хламідіоз), Mycoplasma genitalium (активний мікоплазмоз), Neisseria gonorrhoeae (гонорея), Trichomonas vaginalis (трихомоніаз), Ureaplasma spp (уреаплазмоз), вірус простого 2 .

Перед процедурою обов'язково слід попередити лікаря, якщо жінка вагітна.

Взяття аналізу вимагає спеціальної підготовки:

  • 3 дні утримуватись від статевих контактів;
  • 2 дні не проводити кольпоскопію та вагінальне УЗД, не застосовувати місцево антибіотики та препарати з хлором;
  • у день здачі аналізу не проводити гігієнічні процедури, не користуватися тампонами та серветками;
  • за 2 години до аналізу не відвідувати туалет.

У жінок аналіз не беруть під час місячних та за 5 днів до них. Взяття мазка проводиться у гінекологічному кріслі. Для чоловіків використовує одноразовий зонд, який вводять до уретри.

З результатами аналізів слід повернутися до лікаря. Він призначить лікування, підбере препарати, графік та дозування яких потрібно ретельно дотримуватись. Що стосується профілактики, то найкращий засіб — помірність, хоча, звісно, якісні презервативи та ретельний вибір партнерів теж допоможуть уникнути неприємностей.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua