Перший та останній не пропонувати: на якому поверсі краще жити, розповідають експерти.

“Тільки не перший і не останній поверх” – так говоримо ми при покупці нової квартири. А чи насправді є екологічно нешкідливий поверх?

Перший та останній не пропонувати: на якому поверсі краще жити, розповідають експерти.

Плісневі грибки та патогенні бактерії – серйозна загроза для алергіків та астматиків. Але постраждати можуть навіть здорові люди. Шкідливі мікроорганізми чудово почуваються на перших поверхах старих будинків. Порушується циркуляція повітря, і створюється надмірна вологість через сирі підвали та затіненість деревами.

Звернись до міських служб: ці дерева треба підрізати або вирубати, а щоб не залишитися без зелені, посадити на їхнє місце молоденькі однолітки чи чагарникові рослини — вони ще не скоро виростуть до небезпечного розміру.

Пам’ятай, що у старих будинках грибки та бактерії живуть у бетонних перекриттях. При ремонті їх корисно протруїти антисептиками, а заразом змінити стяжку та штукатурку.

У нових будинках, де є вентиляційна шахта, зазвичай гарна циркуляція повітря. У такій атмосфері грибки та мікроби не гояться. Але якщо хтось із сусідів, роблячи ремонт, раптом вирішить перегородити вентиляцію, то алергікам і астматикам доведеться нелегко.

Зверни увагу: перекривати вентиляцію заборонено, так що шукайте винного і подавайте до суду.

На замітку. У Україні непопулярні перший та останній поверхи. У США квартири вище 10-го поверху помітно зростають у ціні. У країнах ЄС поверхи вище 6-го вважаються непрестижними та неекологічними, тому елітні будинки мають 5–6 поверхів. Зате що вище, то тепліше: коли на 1-му поверсі –20°С, на 16-му — –17°С. Втім, тим, хто не має справжньої зими, цього не зрозуміти.

Нічний світ або денна темрява

Перший та останній не пропонувати: на якому поверсі краще жити, розповідають експерти.

1–4-й поверхи старих будинків, зазвичай, закриті кронами дерев. Недобір денного світла — суттєвий мінус лише для людей похилого віку, які не виходять з дому. Активним і здоровим це не перешкода.

Фахівці взагалі б’ють на сполох: у наших квартирах надто багато… світла, маючи на увазі, що навіть уночі приміщення погано затемнені. Крізь штори проникає світло реклами, вуличних ліхтарів, фар машин. У медицині навіть виник термін: світловий зміг. Він укорочує життя на кілька років, на 40-60% підвищує ризик розвитку коронарної хвороби серця та метаболічного синдрому.

Темрява нам потрібна. Справа в тому, що тільки вночі, у повній темряві, з півночі до 4 ранку синтезується 70% важливого гормону мелатоніну, який регулює циркадні ритми, відповідає за імунітет, знижує рівень стресу та тривожності, захищає від раку. Як вирішити проблему? Повісити на вікна щільні темні штори, під які добре додати ще й жалюзі.

На замітку. 50% населення розвинених країн живе за світлового смогу. Щорічно він збільшується у різних містах на 6–12%. Страждають не лише люди: світловий зміг збиває зі шляху перелітних птахів та заважає орієнтації комах. Один вуличний ліхтар щодня губить 150 метеликів та подібних до них нічних комах.

Шумова завіса

Вуличний шум — один із головних ворогів городянина. Еволюція створювала наше тіло, у тому числі органи слуху, зважаючи на те, що ми мешкатимемо в середовищі тихих звуків середньої частоти: шуму лісу, води, вітру в полі… А натомість — гудки машин, шум натовпу, гучна музика. Від постійного міського гулу виникає звукове навантаження, або так зване шумове забруднення.

За даними ВООЗ, понад 120 млн людей у світі страждають на порушення слуху саме через нього. Згідно з деякими дослідженнями шумове забруднення збільшує ризик інфаркту міокарда приблизно такою самою мірою, як і пасивне куріння. І якщо очі можна заплющити, то від шуму найчастіше немає порятунку навіть у власній спальні!

Як бути? Складені фахівцями-екологами шумові карти показують, що деякі шуми йдуть найкоротшим шляхом, інші — відбитим. Виходьте із реальних умов.

У дворі найгучніші поверхи – з 1-го по 3-й, жителі яких особливо страждають від автомобільної сигналізації, що спрацювала вночі, і занадто галасливих перехожих. Якщо ж вікна виходять на жваву вулицю чи будівництво, то гул чутний навіть тим, хто живе на 5–8 поверхах.

Основна частина шуму проникає у квартиру через вікна. Навіть якщо їх просто щільно закрити, звуків одразу стає помітно менше. Сучасні вікна-склопакети блокують до 80% вуличного шуму. Для підстрахування можна поставити спеціальні протишумні вікна (рами). Вони мають особливу ґратчасту конструкцію, яка відбиває звукову хвилю туди-сюди і тим самим гасить її.

Перший та останній не пропонувати: на якому поверсі краще жити, розповідають експерти.

Є дані, що бетонні стіни направляють електромагнітне випромінювання вгору, тобто чим вищий поверх, тим вищий сукупний фон. У цегляних чи цегляно-монолітних будинках цього ефекту не спостерігається. Що стосується випромінювання від вишок стільникового зв’язку та ЛЕП, то воно поширюється досить рівномірно, трохи слабшаючи на 1-2 поверхах. Втім, не треба забувати, що для людини небезпечний не сигнал із стільникової вежі, а випромінювання самого телефону в момент розмови.

Підвищена радіація може траплятися на перших поверхах, якщо в них порушено перекриття з підвалом. По мікротріщин може підніматися радіоактивний газ радон, який природним чином виділяється із землі. На відкритому повітрі він небезпечний, а ось у підвалі концентрується.

Ще одна поширена проблема міських квартир — забруднення повітря, пов’язане з виділенням шкідливих речовин із меблів та оздоблювальних матеріалів. Особливо небезпечні для людини фенол та формальдегід, які можуть виділяти щойно куплені меблі з ДСП та ламінований паркет (ламінат). Найбільш токсичні такі вироби протягом першого півроку. Однак, за даними досліджень, усі ці небезпеки крізь міжквартирні стіни та перекриття практично не проникають, якщо в них немає тріщин. І з цього погляду поверх нічого не вирішує.

На замітку. Ідеальні поверхи – з 3-го по 6-й у будинку, оточеному з одного боку парком, а з іншого – водоймою. Відстань від ЛЕП має бути 20–50 м залежно від напруги, від автодороги – 200 м, від нічного клубу – не менше 50 м.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua