Як не пропустити хвороби молочної залози: тривожні симптоми та важливі обстеження

Жіночі груди завжди в центрі уваги. Проте багато хто з нас часто замислюється над її формою та розміром, і рідко про здоров'я — тільки коли з'являються проблеми. Як піклуватися про здоров'я грудей, щоб ніколи не стикатися з її захворюваннями (або хоча б звести до мінімуму ризики)?

Як не пропустити хвороби молочної залози: тривожні симптоми та важливі обстеження

Такі цифри можуть злякати, проте слід враховувати, що останніми роками підвищилася виявленість раку на ранніх стадіях, що вплинуло на статистику. Водночас раннє виявлення впливає і результат лікування раку молочної залози — позитивних результатів дедалі більше. І це завдяки появі нових діагностичних можливостей.

УЗД

За останні кілька років цей метод значно покращився, став набагато точнішим та детальнішим. Сканери ультразвукового дослідження дозволяють виявляти новоутворення від 2 мм, тому зазвичай УЗД призначають як метод первинної діагностики. Також УЗД отримав додаткові можливості, що застосовуються у діагностиці РМЗ.

 • Еластографія. Ультразвукова діагностика, що дозволяє оцінити пружність (жорсткість) тканин внутрішніх органів. Така методика допомагає зрозуміти ступінь щільності вузлової освіти та визначити природу освіти (злоякісну, доброякісну). Цей метод дозволяє виявити ділянки молочної залози, які неможливо оцінити за допомогою звичайного огляду.
 • УЗД із контрастною речовиною. У вену вводиться спеціальна речовина, що забарвлює тканини молочних залоз. Також воно концентрується в вузлових утвореннях, що дозволяє визначити їхнє місце розташування.
 • Автоматизоване 3D ультразвукове сканування молочних залоз. За допомогою спеціального сканера лікар може виконати скринінг раку молочної залози. Принцип його роботи схожий на УЗД і зазвичай його застосовують як альтернативу мамографії. Особливість такого сканера полягає в тому, що його використовують для створення 3D-моделі, з якою працює лікар.

Рентгенологічна діагностика

Як не пропустити хвороби молочної залози: тривожні симптоми та важливі обстеження

У цій галузі останнім часом було кілька проривів. Зокрема, з'явилися такі методики, як томосинтез та мамографія із внутрішньовенним контрастуванням.

 • Томосинтез. Це – рентгенологічний метод дослідження. Дослідження дозволяє створити серію (від 30 до 80) знімків, які з кроком 1-5 мм показують товщу молочної залози. Часто томосинтез застосовують додатково до стандартної мамографія. Він дозволяє побудувати точну 3D модель молочної залози, і ці дані допомагають у діагностиці РМЗ.
 • Мамографія з внутрішньовенним контрастуванням. По суті, це та ж комп'ютерна томографія, тільки для молочної залози. За допомогою контрастного матеріалу, що вводиться у вену пацієнтки, лікар виявляє РМЗ.

Біопсія

Описані методи – неінвазивні. Вони допомагають виявити захворювання на ранніх стадіях, визначити злоякісність чи доброякісність освіти. Однак з достовірністю визначити тип пухлини можна лише з використанням біопсії. Існує кілька методів діагностики біоматеріалу в онкології.

 • Рідинна цитологія. Дозволяє визначити тип освіти точніше. Зазвичай лікар обирає цей метод діагностики, коли з якихось причин матеріалу при біопсії мало.
 • Імуногістохімія (ІГХ). Додатковий метод дослідження. Його застосовують тоді, коли по гістології поставити точний діагноз неможливо. Або ж у випадках, коли необхідно уточнити молекулярні параметри пухлини, що може бути клінічно важливим.
 • Ваккумна аспіраційна біопсія/резекція (ВАБ). Унікальність методу полягає в тому, що він є одночасно і діагностичним, і лікувальним. У другому випадку дозволяє видалити через прокол (без розрізу) доброякісні вузлові та кістозні утворення молочних залоз.

Як не пропустити хвороби молочної залози: тривожні симптоми та важливі обстеження

Навіть якщо проблем з грудьми немає, не забувай про самообстеження та профілактичний огляд. Слід розуміти, що будова молочної залози різниться із віком. Фахівці поділяють їх на такі типи:

 • ювенільний;
 • репродуктивний;
 • передменопаузальний;
 • постменопаузальний.

Виходячи з цих типів, фахівці визначили вікові групи, і в кожній процедурі огляду молочної залози та необхідні діагностики різняться.

Для жінок 30+

Основне дослідження у цьому віці – УЗД молочної залози. Лікарі призначають його, тому що в цьому віці молочна залоза складається з щільної залозистої тканини, і її зазвичай є надлишком. УЗД – найбільш інформативний і при цьому безпечний метод діагностики захворювань МР. Він є невгамовним, не несучим променевого навантаження методом. Обмежень для УЗД практично немає, це дослідження можна проходити у будь-якому віці.

Для жінок 40+

Як первинна діагностика в цій групі призначають мамографію. Як додатковий метод призначають УЗД молочних залоз. Ці два методи не замінюють один одного, а доповнюють. За допомогою мамографії фахівець оцінює архітектоніку молочної залози, виявляє мікрокальцинати. А УЗД допомагає розрізняти прості та складні кісти, визначає внутрішньопротокові та вузлові утворення.

Для жінок 50+

Для цієї групи, як і для попередньої, проводиться профілактична мамографія один раз на 2-3 роки. Така частота пояснюється тим, що мамографія – рентгенівський метод діагностики. Зловживати їм не варто, тому для пацієнтів визначають допустиму норму (на рік) для подібних досліджень. Однак і боятися мамографії не треба. Нові технології мамографії дозволяють знизити променеве навантаження на організм у 10 разів. Крім того, цифрові мамографи допомагають при нижчому променевому навантаженні отримувати більше знімків високої якості. УЗД для групи 50+ проводиться щорічно

Існують інші методи дослідження, які призначаються для уточнення діагнозу або визначення типу пухлин. Це КТ, дуктографія, сцинтиграфія, УЗД із еластографією.

Усі перелічені методи діагностики застосовують у роботі з пацієнтами будь-якого віку, лікар під час виборів методу діагностики виходить із показань кожного конкретного випадку.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua