Усміхайся сміливіше: розвінчуємо 10 міфів, що живуть, про імплантацію зубів

Імплантація зубів – сучасний, довговічний та фізіологічно правильний варіант заміни видалених зубів. Але є багато нюансів. Розповідає експерт.

Усміхайся сміливіше: розвінчуємо 10 міфів, що живуть, про імплантацію зубів

1 Міф: у жінок імпланти приживаються гірше

У жінок справді є особливості, пов'язані зі зміною гормонального тла. Так, імплантацію не слід проводити під час менструації. А після вагітності, пологів чи грудного вигодовування має пройти щонайменше 3-4 місяці. Організму треба відновитись.

Перед імплантацією пацієнти проходять комплексний чек-ап стану здоров'я. Будь-яка людина може мати обмеження до проведення імплантації зубів — за аналізами видно, які ще потрібні обстеження, які можуть виникнути ускладнення, чи можна проводити операцію прямо зараз, чи варто відкласти і пропити препарати для поповнення дефіцитів, нормалізації гормонального фону. Важливо підбирати імпланти індивідуально для пацієнта, виходячи зі стану кістки та здоров'я. Так, жінкам під час менопаузи чи після пологів краще підійдуть імпланти з активними покриттями — вони ефективніші за умов порушення обмінних процесів і навіть прискорюють зростання клітин кісткової тканини.

2 Міф: зуби за 1 день – це обман

Під цим формулюванням мається на увазі група методів, які офіційно називаються “імплантацією з негайним навантаженням”. Вважається, що ставити протези на імплантах відразу – це небезпечно, адже вони не встигли прижитися, тобто стати з кісткою єдиним цілим. Але за фактом такі методи існують понад 25 років, перевірені та досліджені. Правда, є частка лукавства – за 1 день все лікування не проведуть, але полегшену коронку або навіть повний протез на всю щелепу поставити можна відразу. Посмішка буде відновлена, і новими зубами можна жувати. Але треба розумно підходити до вибору моделей імплантів — не всі призначені для встановлення протеза відразу.

3 Міф: хірургу-імплантолога з великим стажем завжди можна довіряти

Ні стаж, ні вік нічого не говорять про те, як саме лікар провів роки роботи — у щоденних операціях, освоєнні нових методик чи з чашкою чаю у порожньому кабінеті. Часто молоді фахівці активніше використовують сучасні технології, знають, що таке штучний інтелект та нейромережа. Звісно, на чолі завжди стоїть лікар. Але цифрові програми значно скорочують ризик помилок та підвищують точність лікування.

4 Міф: штучний інтелект та цифрові технології — витягування грошей

Усміхайся сміливіше: розвінчуємо 10 міфів, що живуть, про імплантацію зубів

Коли штучний інтелект допомагає лікарю досягти ідеального результату, гріх ігнорувати сучасні технології. Та й не коштують вони настільки дорого, щоб відмовлятися від їхнього використання.

Сучасний мінімум для планування операції – комп'ютерна томографія (КТ). КТ – це об'ємний знімок, на якому кістку та зуби видно з усіх боків. Інші технології його доповнюють. У результаті лікар отримує точного віртуального «двійника» пацієнта, який усміхається та каже. На такій моделі видно всі анатомічні особливості. Можна продумати вибір імплантів, точне місце їх встановлення, прорахувати навантаження та створити модель майбутнього протезу. Лікарю зрозуміло, яке рішення буде найкращим. А ти застрахована від ускладнень.

5 Міф: немає сенсу переплачувати за бренд імпланту

Імпланти лише зовні здаються однаковими. Насправді все складніше. Їх має підбирати лікар після оцінки ситуації. Наприклад, якщо кістки мало – потрібні короткі чи вузькі моделі. Запалені ясна — поверхня імпланту має бути стійкою до бактерій. Якщо є гормональні зміни і порушені обмінні процеси в організмі (як при цукровому діабеті), варто віддати перевагу імплантам, які мають лікувальну поверхню, яка буквально притягуватиме клітини кістки до себе і тим самим покращуватиме процес приживлення. На такі нюанси розраховані моделі провідних брендів – вони розроблені спеціально для складних ситуацій. А їх спрощені дешеві копії в агресивних умовах просто відкинуться.

6 Міф: головне – вкластися в добрий протез

Будь-яка конструкція має основу: біля будинку — фундамент, біля столу — ніжки. Якщо основа слабка або пошкоджена, все, що зверху, зруйнується. Так само з імплантацією. Коронка важлива – вона формує твою посмішку. І сучасні матеріали, діоксид цирконію або кераміка дозволяють попрацювати з кольором так, щоб штучний зуб був як справжній. Проте протез можна легко змінити. А якщо зламаються імпланти, є ризик, що повторно їх поставити не вийде.

7 Міф: імпланти – це складно, боляче та дорого. Зубний міст краще

Зубний міст – альтернатива імплантам. Але не найвдаліша. Щоб його поставити, доведеться видалити нерв і сильно обточити два зуби. Саме вони стануть опорою мосту. Всю тяжку роботу ці зуби візьмуть на себе. А кістку та ясна в центрі просядуть без навантаження. У щілини під протезом забиватиметься їжа, вона загниватиме, запалення перейде на опорні зуби, зрештою їх доведеться видалити. Зубний міст служить не більше 5-7 років.

Імплант встановлюється місце віддаленого кореня зуба. Коронка ставиться згори. Сусідні зуби не залучаються до цього процесу і зберігаються живими. Спочатку таке лікування вийде дорожче, ніж встановлення моста. Але в перспективі вкладення окупляться, адже імплант служить необмежено довго, а коронка не менше 15-20 років.

8 Міф: за штучними зубами можна не доглядати

Усміхайся сміливіше: розвінчуємо 10 міфів, що живуть, про імплантацію зубів

Протези та імпланти не болять. Але вони оточені живими тканинами, які запалюються під час атаки бактерій. Інфекція зруйнує кістку, і імплантат відторгнеться. Тому уважний догляд є обов'язковим — чищення зубів 2 рази на день, видалення залишків їжі після їжі. Щонайменше 1 раз на рік рекомендовано ходити до стоматолога на професійну гігієну.

9 Міф: при встановленні декількох імплантів обов'язково потрібен наркоз

Насправді достатньо місцевої анестезії, тобто звичайних уколів знеболювальних, навіть якщо операція триватиме 2-3 години. Хвилюючим пацієнтам на додаток можна провести седацію ксеноном – подихати безпечним газом, який заспокоює та розслаблює. А альтернатива наркозу, що щадить, — легка внутрішньовенна седація для лікування уві сні (на відміну від наркозу, використовується всього один препарат, а не «коктейль» з декількох, після яких важче проходить відновлення). Це вихід, якщо на місцеві анестетики алергія або панічно боїшся лікарів.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua