За своїм бажанням: рейтинг надійності методів контрацепції (усі плюси та мінуси)

Огляд способів контрацепції, які допомагають запобігати небажаній вагітності. Що реально допоможе, але на що не варто розраховувати.

За своїм бажанням: рейтинг надійності методів контрацепції (усі плюси та мінуси)

Що потрібне жінці для щастя? Можливість будувати своє життя так, як вона вважає це за необхідне: створювати сім'ю і заводити дітей, коли вона до цього готова, а не через випадкові обставини. Сучасні методи контрацепції надають їй такий шанс. Як оберігатися від небажаної вагітності? Давайте розберемо різні види контрацептивів.

  • Знижує кількість абортів (для більшості жінок аборт не проходить безвісти).
  • Допомагає регулювати частоту вагітності.
  • Деякі засоби захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
  • Деякі використовуються для профілактичних і лікувальних цілей: роблять місячні менш рясними, позбавляють дисменореї, захищають від запальних захворювань статевої сфери, зменшують ймовірність раку матки і деяких форм раку яєчників, піддають зворотному розвитку гіперпластичні процеси ендометрію, очищають шкіру від вугрів.

Яка буває контрацепція

1. Бар'єрна

Бар'єрних методів контрацепції, що встають на шляху сперматозоїдів, відомо чимало:

  • піхвові діафрагми (куполоподібні пристрої, з гнучким обідком, з латексу);
  • шийкові ковпачки, які гінеколог підбирає за розміром;
  • презервативи (бувають чоловічі та жіночі).

Захисний ефект у бар'єрних засобів середній: ковпачки та діафрагми можуть зміщуватися, презервативи рвуться чи зісковзують. Нерідко заважає психологічний дискомфорт через порушення спонтанності статевого контакту. Тож для регулярного застосування ці пристрої годяться не всім. Розглядай їх як допоміжні засоби, які дозволяють підстрахуватися під час пропуску таблетки або при сексі з випадковим партнером, у якого не спитаєш довідки про відсутність венеричних захворювань.

Не забувай правильно користуватись презервативом. Його роблять із латексу — він досить міцний, але може підвести, якщо ти захоплюєшся мастилами та лубрикантами, що руйнують структуру презервативу. Латексні презервативи розчиняються, коли для кращого ковзання на них наносять дитячий крем, вазелін або олію. Використовуй для зволоження сперміциди на водній основі, що руйнують оболонку сперматозоїдів. В аптеках також можна знайти пластикові (поліуретанові) презервативи. Вони щільніші, ніж латексні, менше схильні до старіння, не бояться жирових мастил.

2. Природна

Перерваний статевий акт

Завдання чоловіка встигнути витягти статевий член до еякуляції. Ефективність методу низька. По-перше, від чоловіка потрібно постійно контролювати себе, щоб не пропустити потрібний момент (яка вже там насолода). По-друге, вже в процесі близькості з члена може виділятися невелика кількість насіннєвої рідини (предеякулят) з активними сперматозоїдами.

Календарний метод

Жінка відстежує менструальний цикл та уникає близькості у дні овуляції (сприятливий для зачаття період). Зазвичай від інтимної близькості слід відмовитись за 7 днів перед овуляцією та 5 днів після неї. Проблема в тому, що точно прорахувати час овуляції не завжди можливо, особливо якщо нерегулярний менструальний цикл.

3. Хімічна

Сперміциди

Це хімічні речовини, що руйнують сперматозоїди. Випускаються у вигляді вагінального крему, аерозолів, піни, свічок, таблеток, які необхідно ввести у піхву за 10-15 хвилин до статевого акту. Сперміциди прості у використанні, але їхня ефективність низька, бажано використовувати такі засоби разом з іншими видами контрацепції, наприклад, презервативом. Сперміциди можуть викликати алергічну реакцію, від інфекцій, що передаються статевим шляхом, захищають частково (не від усіх).

4. Гормональна

За своїм бажанням: рейтинг надійності методів контрацепції (усі плюси та мінуси)

Протизаплідні таблетки

Один із найнадійніших методів контрацепції. Сучасні комбіновані оральні контрацептиви (КОК) містять мікродози гормонів (естрогенів і гестагенів – аналогів прогестерону), які крім надійного захисту від небажаної вагітності мають безліч неконтрацептивних переваг. Наприклад, позбавляють жінку від завзятої вугрової висипки і допомагають позбавитися зайвих кілограмів. Крім того, КОК мають профілактичний ефект щодо багатьох гінекологічних захворювань — зокрема, попереджають розвиток мастопатії, дисменореї та міоми матки, а тих, у кого ця патологія вже виникла, виліковують від неї. Низько- та мікродозовані КОК зменшують ймовірність раку матки та деяких форм раку яєчників, піддають зворотному розвитку поліпи та інші гіперпластичні процеси ендометрію (слизової оболонки матки).

Щоправда, КЗК підходять не всім. Їх не можна застосовувати при гіпертонії, захворюваннях серця та печінки, варикозному розширенні вен, підвищеній згортання крові, цукровому діабеті, а також після 40 років. У цьому випадку зазвичай призначають монокомпонетні оральні контрацептиви, що містять лише гестагени в мінімальній кількості. Побутова їх назва – міні-пили, а фахівці називають ці кошти абревіатурою ЧПОК (чисто прогестинові оральні контрацептиви). Вони не підвищують згортання крові, не надають несприятливого впливу на функцію печінки та жировий обмін, а тому можуть використовуватися у жінок старше 35 років із супутніми серцево-судинними захворюваннями та схильністю до утворення тромбів. Призначають міні-пили і мамам, що годують (на відміну від КОК вони не впливають на склад грудного молока і не погіршують його смак).

Ірина Геннадіївна Шестакова, лікар акушер-гінеколог, канд. мед. наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та репродуктивної медицини факультету безперервної медичної освіти РУДН, наголошує: «Серед лікарів, які здобували освіту у 80-ті або ранні 90-ті роки, існує стійкий міф про те, що для призначення гормональної контрацепції потрібно провести багато дорогих обстежень. Це не так. Щоб прописати жінці гормональний контрацептив потрібна п'ятихвилинна бесіда з лікарем для збирання анамнезу та вимірювання артеріального тиску, оскільки високий тиск – це абсолютне протипоказання. Тому інформація про те, що призначення гормонів — прерогатива приватної медицини, що на це потрібно півтори години, що потрібно складати складні аналізи, це справді міф. Проте лікар має вміти ставити правильні питання (про здоров'я сім'ї, раніше розвиток пацієнтки, становлення менструації), а також виявляти приховані скарги. Ця інформація дозволяє лікарю вибрати той засіб, який підійде пацієнтці. Тільки лікар має потрібні знання і здатний враховувати безліч факторів стану здоров'я, саме тому застосування сучасної контрацепції має обговорюватись виключно у кабінеті гінеколога. Будь-які лікарські препарати, у тому числі оральні контрацептиви, працюватимуть ефективно, тільки якщо вони підібрані фахівцем і використовуються строго за інструкцією».

Ін'єкції та імпланти

Щоб не здригатися щоразу, згадуючи, що знову не прийняла протизаплідну пігулку, попроси гінеколога обговорити питання можливості ввести під шкіру контрацептивний препарат тривалої дії — імплант. Його захисний ефект вистачає до 5 років. Імплант не рекомендується при схильності до тромбозів, цукрового діабету, ожиріння, онкологічних захворювань. Ще варіант – протизаплідні уколи. Їх робить лікар раз на три місяці.

Пластир

Боїшся уколів? Можна скористатися контрацептивним пластиром! Він тонкий, гладкий, маленький. Приклеюють його раз на тиждень на сідницю, живіт, лопатку або зовнішню поверхню плеча (за винятком області молочних залоз). З початку циклу потрібно послідовно змінити три такі пластири, а на 4-му тижні зробити перерву. За ефективністю метод не поступається прийому оральних контрацептивів. Протипоказаний при інфарктах, інсультах, підвищеній згортання крові, онкологічних захворюваннях, а також не рекомендується жінкам, що палять.

Кільце

Піхвове кільце встановлює на 21 день (вводиться як тампон), потім перерва на тиждень та заміна на нове. Гнучке кільце постійно виділяє мікроскопічну дозу гормонів, які запобігають дозріванню, вихід яйцеклітини з яєчників та її запліднення, а отже – настання вагітності. Захисний ефект кільця можна порівняти з дією оральних контрацептивів, не потрібно постійно пам'ятати про прийом чергової таблетки. Як і КОК, протизаплідне кільце захищає та сприяє оздоровленню. А оскільки виділені ним гормони не проходять через травну систему, системний вплив на організм мінімально.

5. Внутрішньоматкова

За своїм бажанням: рейтинг надійності методів контрацепції (усі плюси та мінуси)

Внутрішньоматкова спіраль

Це невеликий пристрій з пластику з міддю, що вводиться в порожнину матки на термін від 3 до 5 років. Довше залишати її там не можна (це все ж таки стороннє тіло), зате через деякий час можна ввести знову. Спіраль діє чисто механічно, заважаючи заплідненій яйцеклітині, прикріпитися до стінки матки. Однак за контрацептивний ефект багатьом жінкам доводиться розплачуватися тривалішими, ряснішими та найболючішими місячними. У спіралей є інші обмеження. Вона не рекомендується жінкам, у яких ще немає дітей, — така спіраль може спровокувати ендометрит та аднексит (запалення матки та придатків), викликати кровотечу та біль у низу живота. А у сорокарічних «звичайні» спіралі не використовують через підвищення ймовірності гіперпластичних процесів (надмірного розростання слизової оболонки – ендометрію) та міоми матки.

Гормонопродукувальна система

Ось чому звичайні спіралі поступово йдуть у минуле: їх витісняють гормонопродукуючі внутрішньоматкові системи. Такі системи поєднують переваги оральних контрацептивів та внутрішньоматкових засобів. У них вбудований невеликий контейнер, що цілодобово протягом 5 років вивільняє мікроскопічну кількість протизаплідного гормону – аналога природного прогестерону. Не треба приймати його щодня, турбуючись через можливу пропуску чергової дози. Гормональна спіраль захищає від вагітності не тільки механічно, але і за рахунок згущення слизу шийки, що перешкоджає просуванню сперматозоїдів. Заодно попереджає передменструальний синдром, запальні захворювання статевої сфери, розростання (гіперплазію) ендометрію, надмірну втрату крові під час місячних (вони припиняться до вилучення спіралі), зменшує прояви дисменореї та ендометріозу, змушує регресувати деякі види міом матки. Вік для цього методу захисту – не завада: він використовується для лікування і як компонент замісної гормональної терапії у жінок, які вступили в клімактеричний період.

Оскільки системний вплив на організм у гормонопродукуючої спіралі практично відсутній, ймовірність побічних ефектів мала. Встановити таку систему можна вже через 6 тижнів після пологів, ризик настання небажаної вагітності практично дорівнює нулю.

6. Хірургічна

Розрізняють для жінок та чоловіків. Обидва способи дуже ефективні (практично 100%), але мають суттєві мінуси та законодавчі обмеження.

Жіноча стерилізація

Внаслідок видалення або перев'язування маткових труб запліднення яйцеклітини та її транспорт у матку стає неможливим. Операція проводиться під загальним наркозом, у стаціонарі. Якщо маткові труби блокувалися кільцями чи затискачами, відновити репродуктивну функцію жінок можна, але дуже складно. Тому операцію не рекомендують жінкам, які у майбутньому хочуть дітей.

Чоловіча стерилізація

Зазвичай використовується вазектомія. Суть операції полягає у створенні непрохідності сім'явивідних проток назавжди або на бажаний для пацієнта термін.

Джерела та література:

1) Невідкладна допомога в акушерстві та гінекології. / В.М. Сєров, І.І. Баранов, О.Г. Пекарєв, А.В. Пирегов, В.Л. Тютюнник, Р.Г. Шмаків. – М.: ГЕОТАР-Медіа, 2017. СеріяБібліотека лікаря-спеціаліста– 240 c.

2) Посібник з амбулаторно-поліклінічної допомоги в акушерстві та гінекології. / За ред. В. Є. Радзінського, 2-ге вид., перероб. та дод. – М.: Геотар-Медіа, 2014., 944 c.

3) Посібник з контрацепції/Под ред. Прилепський Ст Н.. — ISBN 5-98322-192-2.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua