Вітрянка під час вагітності: наслідки, симптоми, лікування

Ветрянка во время беременности: последствия, симптомы, лечение

Вітряна віспа – вірусна інфекція, яка виникає незалежно від статі, частіше у дітей. Хвороба зустрічається у 1 з 1000 вагітних. У 5-6% жінок, які раніше не хворіли на вітрянку, вона може виникнути під час вагітності. Це обумовлено зниженням імунного захисту в період виношування малюка. В результаті організм більш чутливий до вірусів. Вітрянка становить небезпеку для здоров’я вагітної та дитини.

Симптоми

Збудник хвороби – вірус герпесу III типу Varicella Zoster. Він передається від носія інфекції здорового переважно повітряно-крапельним або побутовим шляхом. У вагітної молодше 30 років інкубаційний період триває від кількох днів до 2 тижнів, після 30 років – 21 день.

Зазвичай вітрянка при вагітності протікає в середній або тяжкій формі. Характерні симптоми:

 • погіршення загального самопочуття,
 • слабкість,
 • зниження апетиту,
 • мігрень,
 • болі в животі,
 • підвищення температури.
 • Відзначаються ознаки інтоксикації.

При вагітності вітрянка може приймати атипові форми: геморагічну і гангренозную.

Через 1-2 дні з’являються одиничні елементи висипу. Спочатку вони виглядають як червоні плями. Потім наповнюються прозорою рідиною і зовні схожі на пухирі після укусу комах. Кожен день кількість висипань збільшується. Найбільша поразка шкіри відзначається на 5-7 добу після появи перших пухирців. Період висипань триває 7-9 днів.

Під час вагітності вітрянка може приймати атипові форми: геморагічну і гангренозную.

 1. При геморагічній формі рідина всередині пухирів містить домішки крові, можуть виникати носова кровотеча, кров’янисті відхаркування і блювота.
 2. При гангренозною формою крім висипу на шкірі з’являються сухі скоринки, які в подальшому перетворюються у виразки.

У 30% вагітних з вітрянкою розвивається ускладнення у вигляді герпетичної пневмонії. При відсутності адекватного лікування можливі серйозні наслідки, аж до летального результату.

Можливі наслідки

Вітрянка і вагітність сумісні. Тому лікарі не рекомендують робити аборт. Але все ж інфекція негативно позначається на стані майбутньої матері, а також становить небезпеку для здоров’я і життя плода. Ступінь вираженості ускладнень залежить від індивідуальних особливостей організму вагітної та терміну.

1 триместр

На ранніх термінах відбувається закладка органів і систем майбутньої дитини. Плацента ще не сформована, з-за чого віруси в організмі мами проникають до плоду.

При захворюванні на вітрянку в 1 триместрі вагітності можливі такі наслідки:

 • порушення формування скелету малюка: одностороння атрофія або гіпотрофія кінцівок, зайві пальці, клишоногість;
 • патології розвитку внутрішніх органів і систем, особові каліцтва;
 • незворотні дефекти ЦНС;
 • рубцеві зміни шкіри немовляти;
 • патології, що викликають порушення фізичного та розумового розвитку дитини після народження;
 • внутрішньоутробна загибель, викидень;
 • зараження плода вітрянку.

Всього 5% новонароджених з ветряночным синдромом помирають через кілька днів після народження.

Неонатальна вітрянка розвивається у малюка відразу після народження. Симптоми з’являються протягом перших 10-12 днів життя. Імунітет немовляти не в змозі побороти інфекцію. В результаті в 20-30% випадків дитина помирає через появу некротичних вогнищ на внутрішніх органах. У 20-50% випадків розвиваються серйозні ускладнення.

2 триместр

На початку 2 триместру вагітності ризик негативних наслідків вітрянки для плода знижується до 2%. Плацента остаточно сформувалася, завдяки чому малюк захищений від впливу вірусів, що проникають в організм мами. Навіть важка вітряна віспа не позначається на здоров’ї і тим більше на життя плода.

Під час хвороби імунна система вагітної виробляє спеціальні антитіла до вірусу вітряної віспи, які також передаються дитині. В результаті після народження малюк захищений пасивним імунітетом.

3 триместр

На пізніх термінах вагітності вітрянка не є значущою загрози для плода. Навіть при зараженні на 36-37 тижні організм майбутньої мами встигає виробити антитіла і передати їх дитині. При цьому вагітна повинна перебувати під постійним наглядом.

При зараженні в кінці 3 триместру ймовірність ускладнень вітрянки збільшується. Чим пізніше заразилася майбутня мама, тим вище ризик важкого перебігу хвороби. Наслідки пізнього інфікування – ураження головного мозку і ЦНС, аномалії внутрішніх органів плоду, передача інфекції від матері до дитини під час пологів.

Лікування

Діагностика вітрянки передбачає проведення зовнішнього огляду та серологічного дослідження для визначення в крові антитіл до Varicella Zoster.

Лікування легкого ступеня вітряної віспи при вагітності носить симптоматичний характер. Шкірний висип обробляють антисептичними розчинами: марганцівкою, зеленкою або Фукорцином. Такі засоби надають протизапальну, протисвербіжну та заспокійливу дію. При необхідності призначаються жарознижуючі препарати.

При середній і важкій формі захворювання у 2 і 3 триместрах вагітності рекомендовано використання противірусного препарату Ацикловір. У виняткових випадках ЛЗ може прийматися в 1 триместрі. Можуть призначатися в/в або в/м ін’єкції. Дозування – по 10 мг на 1 кг маси тіла 3 рази на добу. Курс триває 10 днів. Ацикловір дозволений до прийому в період лактації: він не впливає на склад грудного молока.

Незалежно від перебігу вітрянки вагітної показані постільний режим, спеціальна дієта і рясне пиття води без газу, несолодких компотів.

Якщо вагітна заразилася вітрянку за кілька днів до передбачуваних пологів, її поміщають у стаціонар. Першочергове завдання – максимально відстрочити початок пологів. Через 5-6 днів після появи висипки в організмі формуються специфічні антитіла і передаються через пуповину до плоду. В результаті у малюка буде пасивний імунітет до інфекції. Щоб зміцнити захисні сили організму, відразу після пологів дитині і мамі роблять ін’єкцію імуноглобуліну.

Якщо папули з інфікованою рідиною локалізовані на статевих органах вагітної, вирішується питання про кесарів розтин.

Після пологів дитина перебуває під контролем лікаря протягом 2 тижнів. Якщо виникають ознаки інфікування, дитині призначають противірусні засоби з розрахунку 5 мг на 1 кг ваги тіла 3 рази на добу. Прийом можливий у вигляді крапель або внутрішньом’язово.

Профілактика

Якщо ви перехворіли вітрянкою в дитинстві, турбуватися не про що. Заразитися вірусом повторно неможливо: у вас довічний імунітет.

Якщо ви раніше не стикалися з вітряною віспою, слід вжити заходів безпеки ще на етапі планування вагітності. Специфічна профілактика передбачає проведення вакцинації препаратами Окавакс і Варилрикс. Вакцина містить ослаблений вірус герпесу 3 типу, з яким організм легко справляється і виробляє імунітет. У результаті знижується ризик інфекції навіть при прямому контакті з хворим.

Вакцинацію не можна робити під час вагітності. Рекомендований час для щеплення через 3-4 місяці до зачаття.

Якщо ви завагітніли, при цьому раніше не хворіли на вітрянку і не проводили вакцинацію, дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • По можливості уникайте місць, які можуть відвідувати хворі: дитячі садки, поліклініки, громадський транспорт.
 • Ретельно дотримуйтесь правил особистої гігієни.
 • Не контактуйте з носієм інфекції, особами, які страждають застудою або оперізуючий лишай у стадії загострення.
 • Не використовуйте чуже постільна білизна або предмети побуту.
 • Якщо в вдома проживають діти, які не хворіли на вітрянку, зробіть їм щеплення.

Якщо ви контактували з хворим, обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем. Зазвичай протягом 3 діб після ймовірного зараження вітрянкою вагітної вводять імуноглобуліни Варицеллон в/м і Варитект в/в.

Щоб контролювати перебіг вагітності при вітряній віспі, показано УЗД, загальні аналізи крові і сечі. Проводиться амніоцентез – дослідження навколоплідної рідини для виявлення генетичних та хромосомних патологій у розвитку малюка. При необхідності призначається кордоцентез – аналіз пуповинної крові у дитини.

Плануючи вагітність, подбайте про профілактику вітряної віспи. При виникненні інфекції в період виношування дотримуйтеся рекомендацій лікуючого лікаря. Це допоможе зберегти вагітність при вітряній віспі і виносити здорового малюка

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: