Можна захворіти вітрянкою другий раз? Симптоми

Можно ли заболеть ветрянкой второй раз? Симптомы

Вітряна віспа – поширене вірусне захворювання, яке зустрічається незалежно від статевої приналежності. Частіше хворіють діти 2-10 років, рідше – дорослі старше 25 років. В більшості випадків людина, одного разу переніс вітрянку, має стійкий довічний імунітет. Вкрай рідко інфекція проявляється повторно. Коли можна захворіти вітрянкою другий раз?

Причини повторного захворювання

Збудник хвороби – вірус герпесу varicella zoster, що передається повітряно-крапельним шляхом. Після первинного зараження він залишається в організмі довічно. Знаходиться в пасивному стані: не викликає симптомів вітрянки і здатний заразити іншу людину. Імунна система виробляє специфічні антитіла, що перешкоджають повторному інфікуванню. Всякий раз, коли організм стикається з збудником, активізується вироблення імуноглобулінів, які пригнічують вірус.

При зниженні місцевого імунітету може проявлятися локальне слабовыраженное висипання. Якщо захисні функції організму сильно ослаблені, можливий рецидив вітрянки.

Зазвичай другий раз інфекція діагностується у дорослих, які перехворіли вітрянкою в ранньому дитинстві. Ймовірність повторного зараження у дітей нижче. Все ж у деяких після первинної вітрянки імунна система ослаблена, в результаті вони стають сприйнятливі до збудника. Дитина стикається з вірусом в дитячому садку, школі.

Ризик захворіти вітрянкою другий раз підвищують наступні фактори:

 • хронічні захворювання;
 • імунодефіцити (ВІЛ, СНІД);
 • онкологія;
 • хіміотерапія або тривалий прийом гормональних препаратів, антибіотиків;
 • сильне нервове потрясіння, систематичні стреси;
 • різка зміна клімату.

Імовірність зараження збільшується при постійному контакті з носієм вірусу.

Нерідко за повторну вітрянку помилково приймають ентеровірусну інфекцію або висип, спричинену іншими штамами вірусу герпесу.

Симптоми

Інкубаційний період при захворюванні на вітрянку вдруге менш тривалий у порівнянні з первинним інфікуванням, яке триває 1-3 тижні.

Характерні симптоми:

 • різке погіршення самопочуття,
 • головний біль,
 • підвищення температури,
 • зниження апетиту.

Через 1-2 дні після прояву перших ознак вітрянки формуються множинні пухирці з рідиною всередині. Вони формуються поступово: одні лопаються, залишаючи виразки, інші утворюються тільки. Виразки підсихають, покриваються кірками і гояться.

Інкубаційний період при повторному захворюванні вітрянку менш тривалий, ніж при первинному інфікуванні.

В залежності від стану імунної захисту хвороба протікає в легкій, середній або тяжкій формі. Зазвичай повне одужання відзначається через 3 тижні.

Рідко повторна вітрянка протікає безсимптомно або без одного з характерних ознак, наприклад без температури або свербежу. Можливий варіант хвороби з висипкою, яка не відрізняється від звичайних прищів. Нерідко висипання локалізуються на малопомітних ділянках: у волосистій частині голови, на слизових оболонках.

У дорослих

Повторна вітрянка у дорослих протікає важче, ніж у дітей.

Збудник інфекції може рецидивувати у формі оперізувального лишаю, який переноситься важче. Висипання з’являються на обмеженій ділянці тіла, розташовуючись у вигляді ланцюжка. Часто висип зачіпає одну половину тіла: від спини до грудей, на руці або нозі. Пухирі дрібні, з кров’яним або гнійним вмістом, супроводжуються сверблячкою, болем, поколюванням, печінням. Через 10-14 днів елементи висипу покриваються кіркою. У міру загоєння струп відпадає, на його місці можуть залишатися рубці. При неправильному лікуванні оперізувальний лишай приймає хронічну форму.

У дорослих хворих можливі:

 • світло – і звукобоязнь,
 • порушення координації,
 • нудота,
 • блювота,
 • приєднання бактеріальної інфекції з подальшим нагноєнням висипань.

У дітей

Ознаки повторного зараження можуть зустрічатися у дітей 12-18 років, які перехворіли вітрянкою в перші місяці життя. Вдруге захворювання протікає з більш вираженими симптомами, чим у перший.

Відзначається значне підвищення температури аж до +40 проС. Висип часто локалізується на долонях, ступнях та слизових оболонок, що супроводжується сильним запаленням. Висипання повільніше загоюються.

Можливі ускладнення

Повторне прояв вітрянки може спровокувати серйозні наслідки:

 • запалення порожнини рота: гінгівіт, паротит, стоматит, ларингіт;
 • порушення роботи сечовивідної системи: гломерулонефрит, пієлонефрит;
 • пневмонія, отит;
 • артрит, енцефаліт;
 • параліч лицьового нерва.

При недотриманні правил гігієни під час хвороби висока ймовірність приєднання бактеріальної інфекції. Якщо висип локалізується навколо очей і слизових, можлива втрата або часткове порушення зору.

Якщо вторинне зараження вітрянкою відбувається в літньому віці, може розвинутися постгерпетична невралгія. Цей стан супроводжується больовим синдромом навіть після зникнення висипки.

При тяжкому перебігу захворювання можливий перехід в геморагічну форму. В результаті спостерігаються підшкірні крововиливи, носова кровотеча і кровохаркання.

При активації вірусу вітряної віспи в період виношування малюка існує ризик внутрішньоутробного інфікування плода. Це небезпечно викиднем, завмиранням вагітності або патологіями розвитку.

Щоб уникнути ускладнень, при появі перших симптомів хвороби негайно звертайтеся до лікаря.

Лікування

При повторному захворюванні вітрянку хворий знову стає носієм вірусу може заражати інших. Щоб не поширювати інфекцію, дотримуйтеся карантин.

Лікування покликане знизити активність вірусу, купірувати симптоми і забезпечити профілактику бактеріального зараження вогнищ інфекції.

Для подавлення збудника вітрянки приймаються противірусні лікарські засоби: Ацикловір, Герпевір. Можливий прийом в таблетках або капсулах. Препарати безпечні, можуть призначатися при вагітності і дітям.

Можно ли заболеть ветрянкой второй раз? Симптомы

Щоб нормалізувати температуру і попередити гіпертермію, приймайте Парацетамол. Препарат знімає запалення та жар.

Для зниження вираженості симптомів застосовуйте місцеві антигістамінні засоби: Супрастин, Тавегіл, Діазолін. Вони надають протисвербіжну, протинабрякову та заспокійливу дію. При гострих больових відчуттях використовуйте глюкокортикоїдні мазі.

Обробляйте елементи висипу вітрянки зеленкою або Фукорцином. Щоб попередити подразнення і приєднання вторинної інфекції, не розчісуйте висипання. Перед процедурою дезінфікувати руки антисептичним розчином. Протягом перших 3 днів після появи бульбашок не приймайте душ. Потім можна купатися в помірно теплій воді, не використовуючи мочалку. Тривалість водних процедур – до 10 хвилин.

Щоб знизити ризик рубцювання шкіри, змащуйте тіло дитячим або іншим гіпоалергенним пом’якшувальною кремом. Прискорити одужання допоможуть постільний режим, рясне пиття і правильний раціон. Вживайте велику кількість молочних продуктів.

Профілактика

Специфічна профілактика вітрянки передбачає проведення вакцинації. Щеплення роблять дітям 9-12 років і дорослим, особливо жінкам, які планують вагітність. У період виношування вакцинація протипоказана.

Незалежно від того, чи хворіли ви на вітрянку в дитинстві чи ні, дотримуйтесь правил особистої гігієни. Забезпечте повноцінний догляд шкірі: використовуйте якісні мазі і креми, носіть помірно облягаючий одяг з натуральних тканин.

Щоб поліпшити роботу імунної системи, висипайтеся, правильно харчуйтеся, гуляйте на свіжому повітрі. Вживайте їжу, багату вітамінами і мінералами. Щоб не захворіти вітрянкою другий раз, дотримуйтеся правил особистої гігієни, уникати контактів з хворими.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: