Як вітрянка передається: шляхи передачі, період, профілактика

Как передается ветрянка: пути передачи, период, профилактика

Вітрянка, або вітряна віспа, – дуже заразне захворювання, яке викликається вірусом герпесу типу варіцелла-зостер. Людина, яка раніше не хворів на вітрянку і не має щеплення, при контакті з хворим заражається з імовірністю 90-100%. Більшість людей встигає перенести хворобу в дитинстві. Коли перше зараження відбувається у дорослого, захворювання переноситься важче. Якщо ви або ваші діти не хворіли на вітрянку, слід знати, як передається вітрянка, які існують шляхи зараження та заходи профілактики.

Шляхи передачі

Вірус вітряної віспи передається від хворого до здорового. Існує три способи передачі вітрянки:

 1. повітряно-крапельний,
 2. контактний,
 3. внутрішньоутробний.

Повітряно-крапельний шлях – найпоширеніший. Вітрянка передається під час чхання і кашлю. При цьому людина може не здогадуватись про те, що він носій збудника.

Контактний шлях – це передача вірусу при зіткненні з вмістом пухирців висипки. Рідина, яка наповнює папули, що містить вірус у високій концентрації. Коли хворий розчісує шкіру, той потрапляє під нігті, поширюється по тілу, передається при рукостисканні.

Найпоширеніший шлях передачі вітрянки – повітряно-крапельний.

Внутрішньоутробний шлях – зараження плода при вагітності від прищепленої матері, яка не хворіла на вітрянку раніше. Первинне інфікування на ранніх термінах гестації може викликати відхилення у розвитку плоду. При зараженні після 12-го тижня розвивається вроджена вітрянка, яку дитина важко переносить.

Де можна заразитися

Вітрянка передається між дітьми в дитячих садах і школах, між дорослими в скупчених колективах. Вона здатна поширюватися від дітей до дорослих і назад.

Вірус вітрянки може передаватися на вулиці. Потрапляючи в зовнішнє середовище при чханні і кашлі, він поширюється з біологічними рідинами на відстань до 20 метрів. Але збудник нестійкий у зовнішньому середовищі, тому їм можна заразитися лише в місцях скупчення людей.

Як не передається вітрянка

Вітрянка не передається через третіх осіб. Достовірні випадки, коли переносником інфекції був здоровий чоловік, не зафіксовані. Якщо інфекція потрапила в організм, це говорить про те, що у вас стався контакт із зараженим.

Вірус вітрянки не передається з одягом, іграшками, постільними приладдям, посудом, якщо пройшло багато часу з тих пір, як хворий контактував з ними. Якщо зняти сорочку з хворого і відразу надіти її пити чай з одного кухля, то з високою ймовірністю можна заразитися.

Період заразності

Після того як вірус потрапляє в організм, він протягом деякого часу розмножується і накопичується в слизових оболонках. Цей період вітрянки називають інкубаційним, він складає від 8 до 21 дня. У дітей стадія в середньому становить 14 днів, у дорослих – 16. Після інкубаційного періоду з’являються перші симптоми. За два дні до їх появи хворий стає заразним для інших.

Період заразності продовжується протягом всієї фази появи висипу. Він закінчується через 3-5 днів після зникнення бульбашок висипки.

Симптоми

Ознаки вітрянки проявляються після закінчення інкубаційного періоду. Початок захворювання зовні нагадує будь-ГРЗ. До перших ознак належать такі:

 • головний біль, біль у горлі, біль у м’язах;
 • втрата апетиту;
 • дратівливість, перепади настрою;
 • збільшення лімфовузлів.

В 1-2 дні після появи перших клінічних ознак виникає висип. Це відбувається, коли вірус з кровотоком потрапляє в поверхневий шар шкіри. Висипання супроводжуються лихоманкою. Ці симптоми взаємопов’язані. При високій температурі (до 39 °С) висип більш рясна. З появою нових плям лихоманка посилюється.

Висипання виникають на всьому тілі. Перші елементи вітрянки зазвичай з’являються на тулубі, потім на кінцівках, потім на обличчі і волосистої частини голови. У дітей висипання може бути у роті. На долонях і стопах висип зустрічається рідко, в основному при важкій формі захворювання.

Как передается ветрянка: пути передачи, период, профилактикаПерші елементи висипу зазвичай з’являються на тулубі, потім на кінцівках, обличчі і волосистої частини голови.

Висип включає три види елементів, які з’являються послідовно: спочатку червоні плями, потім горбки, що нагадують комариний укус (папули), і, нарешті, бульбашки з прозорою рідиною (везикули) з червоним обідком запаленої шкіри. Після дозрівання везикули лопаються. На їх місці утворюються виразки, потім кірочки, які відпадають. Період від утворення плямочки до появи скоринки займає 1-2 дні, повне загоєння – від 2 до 3 тижнів. Висипання зазвичай свербить, інфекція при розчухуванні поширюється. Щоб це запобігти, призначають обробку бульбашок зеленкою і Фукорцином, іноді показані антигістамінні препарати.

Вітряна віспа протікає по-різному. В одних пацієнтів нові елементи висипки перестають виникати через 2 дні, в інших з’являються протягом 9 днів. Зазвичай на 5-8-й день захворювання у пацієнта не залишається свіжих плям.

Відмінність симптомів у дорослих і дітей

У дітей і дорослих вираженість симптомів розрізняється. У ранньому віці вітрянка переноситься відносно легко. Імунна система зрілої людини чинить опір більш активно. Це виявляється у головних болях, ознобі, високої температури, слабкості, запамороченні. У дорослих з’являється висип в останню чергу, погано гоїться. Її супроводжує сильний свербіж, після розчісування залишаються шрами, часто виникають ускладнення.

У дорослих, які перенесли вітрянку в дитинстві, при ослабленні імунної системи може з’явитися вторинна форма хвороби. Її ще називають оперізувальним лишаєм.

Зазвичай діагноз ставиться на підставі характерних симптомів – температури і висипу. Щоб уточнити збудника захворювання, призначається аналіз крові.

Ускладнення

Більшість дітей переносить вітрянку в легкій формі. Важка форма частіше зустрічається у дорослих. Вона супроводжується рядом ускладнень:

 • пневмонія;
 • стоматит;
 • отит;
 • енцефаліт;
 • гепатит;
 • запалення м’язів, суглобів;
 • інфекційні ураження шкіри при розчісуванні бульбашок.

Профілактика

Щоб убезпечити себе, необхідно уникати місць, де можна заразитися вітрянкою: зон масового скупчення людей, лікарень, дитячих садків у період карантину на вітряну віспу. Хворий повинен лікуватися в окремому приміщенні, користуватися індивідуальними предметами побуту, посудом. Оточуючі його люди повинні посилити заходи гігієни, щоб їм не передалося захворювання. Особливо це стосується вагітних жінок.

Дітям від 1 року до 13 років, які раніше не хворіли на вітрянку і не були щеплені від неї, показана вакцинація препаратом Варилрикс або Окавакс. Ці засоби можуть використовуватися для екстреної профілактики протягом 72 годин після контакту із зараженим. Якщо з моменту зараження пройшло більше часу, вакцина може виявитися неефективною. Після своєчасного введення препарату формується стійкий імунітет, який може зберігатися до 20 років. Вакцинація не проводиться при вагітності, але її можна зробити на стадії планування.

Вітрянка – заразне захворювання, яке легко передається повітряно-крапельним, внутрішньоутробним і контактним шляхом. Джерелом зараження може бути тільки хворий. Щоб не захворіти, уникайте місць масового скупчення людей, зміцнювати імунну систему за допомогою правильного харчування і загартування. Але пам’ятайте, що найнадійніший захист від вітряної віспи дає вакцинація.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: