Щеплення від вітрянки: переваги вакцинації

Прививка от ветрянки: преимущества вакцинации

Вітряна віспа – це інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним або побутовим шляхом. Діагностується переважно у дітей і часто протікає в легкій формі. Однак іноді хвороба може призвести до серйозних ускладнень. Тому актуальне питання для батьків – профілактика захворювання. Уникнути зараження вітряну віспу або знизити тяжкість її перебігу допоможе вакцинація. Кому показані щеплення від вітрянки і як правильно їх робити?

За і проти вакцинації

Щеплення від вітрянки включена в графік, але проводиться лише за наполяганням батьків або за рекомендацією лікаря. Щоб прийняти правильне рішення про її необхідність, зважте всі плюси і мінуси. Які позитивні сторони вакцинації?

У дитячому віці (2-7 років) вітрянка переноситься досить легко й проходить практично без застосування лікарських препаратів. Однак від ризику розвитку ускладнень не застрахований ніхто. Часто вітряна віспа супроводжується високою температурою, болями в суглобах, дисфункцією внутрішніх органів і іншими симптомами. При цьому тяжкість хвороба посилюється з віком. Своєчасна щеплення дозволить уникнути зараження або забезпечить більш легкий перебіг захворювання.

Вірус варіцелла-зостер, який викликає вітрянку, назавжди залишається в клітинах перехворів. У дорослої це може стати причиною розвитку оперізувального лишаю. Патологія супроводжується рясними висипання на тілі і сильним болем. Щеплення сприяє виробленню антитіл, які перешкоджають зараження і запобігають розвиток відстрочених ускладнень.

Після перенесеної вітряної віспи на ніжній шкірі малюка можуть залишитися шрами і рубці. Хвороба може привести і до більш небезпечних ускладнень: пневмонії, менінгіту, енцефаліту.

Вітрянка під час гестації в 95% випадків призводить до вад розвитку плода. Щеплення при плануванні вагітності вбереже від зараження, а також забезпечить новонародженому імунітет від вітрянки на півроку після народження.

Щеплення від вітрянки попередить ризик появи тяжких ускладнень: пневмонії, енцефаліту, менінгіту.

Вакцинація протягом 72 годин після контакту з хворим допоможе уникнути зараження. Щеплення у дітей забезпечує захист від інфекції в 95% випадків. У підлітків і дорослих гарантує формування стійкого імунітету в 78% випадків.

Проти

Приймаючи рішення про щеплення від вітрянки, враховуйте й аргументи проти неї. Так, діти дошкільного або молодшого шкільного віку досить легко переносять хворобу. Багато батьків вважають за краще, щоб дитина перехворіла в цей період. Це дозволить сформувати стійкий імунітет і уникнути можливих ускладнень.

Інший аргумент проти – вакцина не гарантує стовідсотковий захист від захворювання. Однак у щеплених дітей хвороба протікає легше і швидше.

Свідчення

Щеплення показана дітям та дорослим, які раніше не хворіли на вітрянку. У дитячому віці вона проводиться в 12 або 24 місяці. Педіатри рекомендують колоти вакцину одночасно з препаратами проти кору, краснухи і паротиту. Для створення більш стійкої і надійної захисту, а також продовження строку дії препарату необхідно робити ревакцинацію.

Обов’язкове щеплення від вірусу Varicella Zoster для певних категорій:

 • Працівники дошкільних і шкільних навчальних закладів, медичні працівники. Це обумовлено високим ризиком зараження.
 • Жінки, які планують вагітність. Проводиться за 3 місяці до передбачуваного зачаття.
 • Страждають від імунодефіциту чи онкологічних захворювань.
 • Хворі тяжкими захворюваннями серця, легень, печінки, нирок, а також цукровим діабетом і гіпертонією.
 • Контактують з хворим на вітряну віспу (екстрена вакцинація).

Протипоказання

Щеплення від вітрянки має ряд протипоказань, які обов’язково потрібно враховувати батькам і педіатра. Заборонено її проводити в наступних випадках:

 • Після проведення хіміотерапії або переливання крові.
 • В період загострення хронічних захворювань.
 • При наявності алергії на компоненти препарату.
 • Після недавно перенесеного простудного захворювання або кишкової інфекції. З моменту повного одужання до вакцинації має пройти 3-4 тижні.
 • Дитині вводилися імуноглобуліни або був діагностований менінгіт. В такому випадку робити щеплення можна мінімум через рік.

Протипоказання для дорослих людей – вагітність і період грудного вигодовування.

Використовується вакцина

Для щеплення від вітрянки використовуються два препарату. Їх основу складає ослаблений вірус у вигляді порошку і рідина для приготування розчину. До складу препаратів входять сахароза, желатин, неоміцин (антибіотик), хлорид і глутамат натрію, ЕДТА. Обов’язково потрібно враховувати індивідуальну переносимість дитиною додаткових складових вакцини.

Окавакс – засіб японського виробництва. В одному флаконі знаходиться висушений вірус, в іншому – розчинник (рідина для розчинення порошку).

Варилрикс – бельгійський препарат, який активно використовується з 2008 року. У комплекті йдуть флакон з порошком і шприц, наповнений рідиною для розчинення. Для стовідсоткової імунізації потрібно повторне щеплення через 2,5–3 місяці після першої ін’єкції.

Окавакс і Варилрикс можуть використовуватися для планової чи екстреної вакцинації.

Порядок проведення вакцинації

Ін’єкція від вітрянки показана тільки абсолютно здоровій дитині після попередньої консультації з педіатром. Лікар повинен переконатися у відсутності протипоказань і алергічної реакції, оцінити стан малюка. Зробити щеплення можна у державній або приватній клініці.

Ін’єкція вводиться підшкірно або внутрішньом’язово в ділянку дельтоподібного м’яза плеча або під лопатку. Категорично заборонено внутрішньовенне введення препарату. Вакцина містить ослаблені, але живі клітини вірусу вітряної віспи. Їх попадання в кровотік призведе до миттєвого розвитку інфекції.

Після щеплення важливо протягом декількох днів спостерігати за місцем уколу і самопочуттям дитини. Це дозволить своєчасно виявити побічні ефекти або негативну реакцію на препарат.

Реакція і можливі ускладнення

Щеплення від вітрянки переноситься легко, лише у виняткових випадках викликає негативну реакцію і ускладнення. Часто це обумовлено порушенням роботи імунної системи, неякісним препаратом або наявністю протипоказань, які не були враховані.

Після щеплення у дитини може спостерігатися набряк або почервоніння в області введення ін’єкції. Симптоми проходять самостійно протягом двох діб.

В період від 7 до 21 дня після щеплення можуть виникати загальні ознаки вітрянки. З’являються слабкість, незначне підвищення температури, висипання на тілі, свербіж і збільшення лімфатичних вузлів. Іноді дитина скаржиться на біль у животі та м’язах. Можуть виникати ознаки застуди: нежить або закладеність носа, кашель, осиплість голосу. Як правило, симптоми швидко проходять без стороннього втручання.

У виняткових випадках можлива алергічна реакція на складові компоненти препарату. При появі нетипових симптомів необхідно терміново проконсультуватися з лікарем і вжити належних заходів. Відсутність своєчасної допомоги може призвести до набряку Квінке або анафілактичного шоку.

Якщо не були враховані протипоказання до щеплення від вітрянки, можливі серйозні ускладнення:

 • оперізувальний герпес;
 • енцефаліт;
 • тромбоцитопенія;
 • поразка суглобів;
 • зниження чутливості нервових волокон;
 • ексудативна еритема.

Розвиток серйозних побічних ефектів, їх неадекватна або запізніле лікування можуть привести до летального результату.

Щеплення від вітрянки рекомендована дітям і дорослим, які в дитинстві не хворіли віспою. Вакцинація знижує ризик розвитку захворювання, а також полегшує перебіг хвороби при зараженні. Перед процедурою обов’язкова консультація терапевта або педіатра, який прийме рішення щодо її доцільності.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: