Хто є переносником вітрянки?

Кто является переносчиком ветрянки?

Вітрянка – хвороба, яка в буквальному сенсі слова переноситься вітром. Це дуже заразне інфекційне захворювання, що викликається вірусом герпесу третього типу. Переносником вітрянки може бути будь заражений, у тому числі той, у кого ще не з’явилися її перші симптоми.

Збудник

Збудник захворювання – вірус варіцелла-зостер, він же герпесвірус людини типу 3. У тих, хто зіткнувся з ним вперше, розвивається вітрянка. А одного разу перехворів повторне зараження викликає оперізуючий лишай.

Варіцелла-зостер – летючий вірус, який передається повітряно-крапельним шляхом і може з потоком повітря долати відстань до 15 метрів. Його спалахи спостерігаються у скупчених колективах. Якщо в групу дитячого саду потрапила дитина з вітрянкою, то збудник швидко переноситься до інших дітей.

Потрапляючи через дихальні шляхи, вірус зміцнюється на клітинах слизових оболонок носа або горла. Потім він проникає в кров і уражає центральну нервову систему. Після успішного лікування не гине, а зберігається в клітинах спинного мозку і провокує рецидиви захворювання.

У людей зі зниженим імунітетом варіцелла-зостер може викликати ускладнені форми захворювання:

 • Офтальмологічний герпес: протікає з ураженням слизових оболонок очей, повік і гілки трійчастого нерва.
 • Синдром Рамсея – Ханта: провокує параліч мімічної мускулатури, а також висипання в ротоглотці і вушних раковинах.
 • Руховий лишай: м’язова слабкість, поразка шиї і плечей.
 • Абортивний герпес: протікає без висипань і болю.
 • Геморагічна форма: діагностується при появі бульбашок з кров’яним вмістом і подальшим утворенням рубців.
 • Бульозна форма: проявляється у вигляді великих герпетичних висипань з нерівними краями.
 • Гангренозний герпес: викликає некроз тканин і утворення рубців.

Вітрянки збудник легко гине під дією ультрафіолету, антисептиків, високих і низьких температур. Він може зберігатися протягом декількох годин при температурі +18 … +25 C° та малоустойчів поза житлових приміщень. Найбільша концентрація вірусу наголошується в рідини, яка утворюється всередині бульбашок висипки. Саме її беруть на аналіз.

Шляхи передачі вірусу

Вітрянка передається тільки від людини до людини. Існує чотири способи передачі вірусу:

 • повітряно-краплинний;
 • контактний;
 • гематогенний;
 • трансплацентарний.

Повітряно-крапельний спосіб – найпоширеніший. Здорова людина може заразитися вітряну віспу після спілкування з носієм вірусу. Для цього не потрібен довгий контакт. При відсутності специфічного імунітету ймовірність зараження становить 90%.

Про контактному способі передачі вітрянки кажуть, коли зараження відбувається після потрапляння на шкіру здорової людини серозної рідини з пухирці-везикули на тілі хворого. Із-за того що висипання сильно сверблять, вірус переходить на тіло, одяг, руки хворого і далі поширюється в колективі.

Гематогенний шлях – це передача вірусу через кров, трансплацентарний – через плаценту. Про ці способи кажуть, коли діагностують внутрішньоутробне інфікування дитини вітрянку.

Ризик зараження вітрянкою через побутові предмети (іграшки, речі, одяг) малоймовірний, оскільки вірус не пристосований до життя у зовнішньому середовищі. Тому дезінфекція особистих речей хворого зазвичай не вимагається.

Переносники

Переносником вітрянки є хворий з останнього дня інкубаційного періоду і до 5-го дня після утворення останнього прищика. Інкубаційний період триває 13-17 днів. Після цього хворий активно виділяє збудника в навколишнє середовище і може заразити здорового.

Батьки дитини, хворого на вітрянку, можуть бути переносниками, якщо тільки раніше не страждали цим захворюванням.

У більшості випадків переносники вітрянки – діти в дошкільних установах. Після захворювання утворюється стійкий специфічний імунітет. Повторне зараження можливе лише при ослабленій імунній системі, наприклад у носіїв ВІЛ-інфекції або у пацієнтів, які проходять променеву або хіміотерапію. Батьки дитини, у якого виявили вітрянку, можуть бути заразними для оточуючих, тільки у разі якщо самі не хворіли віспою раніше.

Вітрянка вважається дитячою хворобою. У дорослих вона зустрічається рідко, зате переноситься важче і має високий ризик ускладнень.

Симптоми

У перші 13-17 днів після контакту із зараженим вітрянка розвивається без зовнішніх проявів. В цей час вірус знаходиться в клітинах епітелію слизових оболонок і активно розмножується там. Коли його концентрація досягає критичної позначки, інфекція масово надходить у кров, спричиняючи клінічну картину захворювання.

Перші ознаки вітрянки – нездужання, головний біль, ломота в м’язах, відсутність апетиту. Якщо вітряна віспа починається гостро, то ці ознаки відзначаються протягом усього пари годин, а за ними різко настає етап висипань. У цей момент хвороба має характерні симптоми:

 • температура +39 °С;
 • слабкість, озноб, біль у суглобах;
 • висип на шкірі і слизових оболонках;
 • нав’язливий свербіж у місцях, де є папули;
 • збільшення лімфовузлів.

У дорослих старше 20 років з’являються висипання на статевих органах, відзначається біль при сечовипусканні.

Висип формується послідовно: спочатку з’являється цятку, потім пляшечку з рідиною. Якщо його розчісувати або здирати скоринки від висипки, залишиться рубець. Коли пухирці розкриваються, виділяється рідина. Вона підсихає при обробці зеленкою. Проти свербіння допомагають антигістамінні засоби, а при температурі призначаються жарознижуючі, аспірин протипоказаний.

У дорослих носіїв вітрянка може починатися з ознак нервового розладу, ветряночного енцефаліту, набряку головного мозку. Вона супроводжується блювотою і нудотою, непереносимість яскравого світла, різких звуків. Також відзначаються слабкість у м’язах, судоми, порушення координації.

Як не заразитися

Основний спосіб профілактики вітрянки – це вакцинація. Якщо ви не перехворіли в дитинстві, то можете зробити щеплення в старшому віці. При плануванні вагітності про це варто подбати за 3 місяці до передбачуваного зачаття.

Крім цього, існують заходи екстреної профілактики. Протягом 72 годин після контакту із зараженим ви можете звернутися в медичний заклад і зробити ін’єкцію імуноглобулінів сироватки. Вони блокують вірус варіцелла-зостер. Якщо минуло більше часу, препарат допоможе перенести вітрянку в легкій формі. Також для екстреної профілактики може призначити прийом Ацикловіру протягом 2 тижнів. Препарат не запобігає захворювання, але знижує його симптоматику і прискорює одужання.

Також слід дотримуватися загальних заходів профілактики. Зміцнюйте імунітет, не відвідуйте колективи, в яких оголошено карантин на вітряну віспу.

Вірус варіцелла-зостер передається від хворого до здорового. Знаючи, хто є переносником вітрянки і як запобігти розвитку захворювання, ви можете вчасно вжити заходів і уникнути неприємних наслідків.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: