Можливі ускладнення після вітрянки у дітей

Возможные осложнения после ветрянки у детей

Вітряна віспа – дитяче захворювання, що діагностується переважно у дітей 2-10 років. Багато вважають вітрянку нешкідливою хворобою, однак це омана. Досить часто вона призводить до серйозних наслідків, вражаючи внутрішні органи, головний мозок, залишаючи неестетичні сліди на шкірі. Які можуть бути ускладнення після вітрянки у дітей?

Причини ускладнень

Вітряна віспа часто переноситься легко. Однак при несприятливих факторах викликає серйозні ускладнення.

 • Найбільш ймовірна причина розвитку негативних наслідків – ослаблений імунітет. У групі ризику – діти, які страждають хронічними хворобами або нещодавно пройшли вакцинацію.
 • Ускладнення після вітрянки виникають при недотриманні правил особистої гігієни в період активних висипань. Розчісування везикул брудними руками призводить до вторинного бактеріального або вірусного інфікування.
 • Ймовірність розвитку негативних наслідків зростає в залежності від віку дитини. Чим старше хворий, тим вище ризик ускладнень.
 • Складніше вітрянка протікає восени і взимку, а також у дітей, які регулярно відвідують місця з великим скупченням людей (дитячий садок, школу, магазини).

Бактеріальні ускладнення

Вітрянка супроводжується сильним свербінням. В результаті розчісування бульбашок утворюються виразки, через які проникають патогенні мікроорганізми – бактерії. Це викликає розвиток бактеріальних ускладнень.

 • Вторинне ураження шкіри діагностується досить часто. Мікроби і бруд, що потрапляють в ранки, призводять до нагноєння. Патологічний процес супроводжується набряком, почервонінням, хворобливістю в місці ураження. При правильному лікуванні такі ускладнення не представляють небезпеки для життя малюка, але можуть призвести до косметичних дефектів: шрамів, рубців. При відсутності своєчасного лікування виникає ризик некрозу тканин.
 • Велику небезпеку представляє проникнення патогенних мікроорганізмів у кров або лімфатичну систему. Це призводить до системних порушень, викликає захворювання внутрішніх органів. Найбільшої небезпеки піддаються органи, уражені хронічними захворюваннями.
 • Вітрянка призводить до розвитку пневмонії. Хвороба проявляється високою температурою, сильним кашлем з рясним відділенням мокроти. Часто в слизу спостерігаються домішки крові.
 • Малюк із запаленням легенів госпіталізується. В умовах стаціонару він знаходиться під постійним контролем медперсоналу. Це дозволяє запобігти дихальну недостатність, набряк легенів. Для лікування педіатр призначає відхаркувальні засоби, антибактеріальні препарати.
 • Вітрянка в ускладненій формі може призвести до запалення мозку – менінгіту або енцефаліту. Симптомами таких хвороб: висока температура, нудота, блювота, слабкість, судоми, тремор кінцівок. Незважаючи на активний розвиток медицини, смертність від такого ускладнення становить 10%.
 • Небезпечне ускладнення – гангренозна форма вітрянки. Везикули збільшуються в розмірах, а що міститься в них рідина стає каламутною з домішкою гною. Патологія супроводжується високою температурою, яка погано збивається медикаментами. Неправильне або несвоєчасне лікування призводить до некрозу шкіри або сепсису, що може закінчитися летальним результатом.

Найбільш небезпечні ускладнення вітрянки – менінгіт (запалення мозкових оболонок) і енцефаліт (запалення головного мозку).

При появі будь-яких симптомів, не властивих вітряну віспу, необхідно негайно звернутися до педіатра. Лікар призначить лікування, яке мінімізує ризик негативних наслідків.

Вірусні ускладнення

Приєднання вірусної інфекції на вітряну віспу може спровокувати розвиток вірусного енцефаліту та пневмонії. Хвороби протікають не так яскраво, як при бактеріальному ураженні, але також становлять небезпеку для дитини. Крім того, через відсутність яскравої, очевидною симптоматики вкрай складно правильно і своєчасно діагностувати захворювання.

Вірусна інфекція може вражати й інші внутрішні органи:

 • печінка (розвивається гепатит),
 • серце (міокардит),
 • суглоби (артрит, артроз),
 • підшлункову залозу,
 • селезінку,
 • кістковий мозок,
 • нирки.

Інші наслідки

 • Вітрянка у роті призводить до розвитку стоматиту. Це підвищує болючість висипань, заважає нормальному харчуванню. При такому ускладненні у дитини порушується апетит і погіршується психоемоційний стан.
 • При ураженні гортані розвивається ветряночный круп. Патологія супроводжується набряком гортані, що порушує дихання, може призвести до летального результату.
 • Якщо вірус або бактерія зачіпає рогівку, розвивається кон’юнктивіт або кератит. У майбутньому це може призвести до зниження зору або розвитку сліпоти. При ураженні вуха отит діагностується.
 • Часто у дітей діагностується лімфаденіт, або зараження лімфи. Патологічний процес запускає проникнення патогенного організму в расчесанную рану. Хвороба супроводжується високою температурою, запалення лімфатичних вузлів.
 • Поширене наслідок вітрянки – оперізувальний лишай. Після одужання в нервових клітинах залишаються частинки вірусу, які активізуються під впливом негативних факторів. Розбудити його може сильний стрес, переохолодження, зниження імунітету, наявність онкології.

Ускладнені висипання в області статевих органів провокують розвиток вульвіту або флегмони, а в майбутньому можуть призвести до безпліддя.

Оперізувальний герпес не представляє небезпеки для життя. Однак захворювання супроводжується хворобливими відчуттями, сильним дискомфортом. Після нанесення ран можуть залишатися неестетичні сліди на шкірі.

Лікування

При наявності ускладнень після вітрянки лікар повинен точно визначити їх природу і підібрати відповідне лікування.

 • При бактеріальної інфекції призначаються антибіотики та імуностимулюючі препарати.
 • При пневмонії прописуються відхаркувальні засоби, які полегшують відходження мокротиння.
 • Для лікування вірусної інфекції рекомендується прийом противірусних препаратів.

Додатково можуть призначатися дітям наступні лікарські засоби:

 • антигістамінні препарати, дія яких спрямована на зняття свербіння, полегшення перебігу хвороби (Фенистил, Діазолін, Супрастин);
 • жарознижуючі при високій температурі (Нурофен, дитячий Парацетамол, Ібупрофен);
 • препарати для зміцнення імунітету (Віферон, Інтерферон).

Дитині прописується постільний режим. Під час лікування важливо забезпечити йому повноцінне здорове харчування, рясне питво. Крім того, потрібно дотримуватись заходів гігієни, правильно обробляти висип, своєчасно міняти натільну і постільну білизну.

Профілактика

Уникнути ускладнень вітряної віспи дозволить дотримання норм гігієни. Правильний догляд знижує ризик попадання вірусу або бактерії в ранки. Якщо дозволив лікар, регулярно купайте дитину, але після водних процедур уникайте сильного тертя рушником. Достатньо злегка промокнути їм шкіру. Обов’язково стежте за чистотою рук у дитини, запобігайте розчісування везикул.

Знизити ризик розвитку ускладнень дозволить зміцнення імунітету. Для цього давайте дитині питво, багата аскорбіновою кислотою. Рідина прискорить виведення токсинів, а вітамін С допоможе імунній системі боротися із захворюванням.

Вітрянка – захворювання, яке може спровокувати розвиток серйозних ускладнень, небезпечних для здоров’я і життя малюка. Щоб уникнути негативних наслідків, дотримуйтесь заходів профілактики, вчасно звертайтеся до лікаря, виконуйте всі його приписи.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: