Не тільки втома: 3 небезпечні причини постійної сонливості

На деякі звичні симптоми прийнято не зважати — саме минеться. Але чи це так? Розповімо про можливі причини сонливості та способи боротьби з нею.

Не тільки втома: 3 небезпечні причини постійної сонливості

Сонливість – чи є причини турбуватися

Сонливість може бути обумовлена якимись проблемами зі здоров'ям. Але лише один цей симптом не дає права впевнено говорити про наявність хвороби.

Але якщо ти часто і задовго до настання вечора відчуваєш зниження енергійності та бадьорості, варто спантеличитися причинами. Адже регулярне бажання поспати протягом дня може бути ознакою цілого ряду захворювань – від простої перевтоми до серйозних порушень у роботі організму.

Поширені причини сонливості та способи справлятися з цим

1. Недосипання

«Збитий» режим сну та неспання, коли ми встаємо і лягаємо в той самий день, а не в різні, веде за собою неправильне вироблення гормонів — кортизолу, мелатоніну, серотоніну та інших. З огляду на це організм перебуває у стресовому стані, не здатний акумулювати достатню кількість енергії та відновлюватися.

Що робити:

Налагодити свій графік. Необхідно мати 8-годинний сон, бажано вирушати в ліжко о 22-23 вечора, а вставати о 6-7 ранку. Тоді вироблення гормонів нормалізується, з'являються сили та енергія.

2. Хронічний стрес

Це дуже об'ємне поняття, що включає:

  • неправильне харчування:
  • засмучений режим сну;
  • надмірні фізичні та розумові навантаження;
  • емоційні та психологічні переживання;
  • тривале токсичне навантаження;
  • гормональний дисбаланс;
  • інші хронічні проблеми із здоров'ям.

Усе це призводить до появи синдрому втомлених надниркових залоз. Це проявляється у сонливості, низькій працездатності, а також панічних атаках, тривожності, порушеннях сну тощо.

Що робити:

У цьому випадку краще звертатися до фахівця, тут потрібний глобальний комплексний підхід до корекції: відпочинок, зниження емоційного навантаження, харчування та інше.

3. Залізодефіцитна анемія

Не тільки втома: 3 небезпечні причини постійної сонливості

Особливо поширена у жінок, підлітків. Перші не завжди заповнюють щомісячну крововтрату нормальним харчуванням, а другі мають активний період зростання, розвитку. Часто до цієї категорії потрапляють діти, що народилися від анемічної мами.

Що робити:

Для початку потрібна лабораторна діагностика, щоб з'ясувати наявність залізодефіцитної анемії та її рівень. Дивимося показники заліза, феритину, трансферину, загального білка. При виявленні анемії потрібно вдатися до рекомендацій фахівця. Або, як мінімум, приймати препарати заліза, але обов'язково з кофакторами, які допомагають засвоєнню заліза. Також цей мікроелемент краще вживати в хелатній формі, наприклад, бісгліцинат, оскільки звичайне залізо не засвоюється.

Профілактикою стану виступає надходження достатньої кількості білка у кожен прийом їжі. Важливо стежити за якістю його засвоєння.

4. Інсулінорезистентність

Явний її симптом – бажання постійно перекушувати протягом дня, неможливість витримувати перерви між їдою близько 3 годин і більше. Сонливість наздоганяє таких людей найчастіше між 15 та 16 годинами.

Що робити:

Збалансувати раціон, знижуючи споживання вуглеводів та підвищуючи прийом клітковини, білка та корисних жирів. Забезпечити собі 2-3 прийоми їжі без перекушування. Для зниження тяги до солодкого ввести раціон магній і хром.

Якщо з'явилася сонливість, краще відразу шукати її причини: з незначними симптомами легше боротися, ніж із запущеними серйозними захворюваннями.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua