«Діти теж будуть хворі?»: 7 найтупіших питань щодо ВІЛ

ВІЛ-інфекція живе з нами з 1981 року, однак, незважаючи на більш ніж сорокарічну історію «спільного проживання», суспільство так і не навчилося делікатно ставитись до людей із ВІЛ. Щодня вони знову і знову відповідають різною мірою безтактні питання про вірус.

«Діти теж будуть хворі?»: 7 найтупіших питань щодо ВІЛ

1 Як ти інфікувався, ти ж ведеш нормальний спосіб життя?

Час перестати пов'язувати ВІЛ з аморальною поведінкою. Більшість жінок одержують ВІЛ від свого постійного партнера. І справа навіть не в його невірності. Багато хто просто не знає свій ВІЛ-статус. Я рекомендую, починаючи нові відносини, разом складати тест на ВІЛ, особливо якщо ти не плануєш користуватися презервативом.

Не забувай, що в нашій країні тисячі дітей отримали ВІЛ при народженні від мами. Ці діти вже виросли та стали молодими людьми. Зараз, коли є ефективна антиретровірусна терапія, цього можна було б уникнути. Але і з ВІЛ сьогодні люди живуть повноцінним життям – багатьом підліткам призначаються препарати з однієї таблетки на день, що дуже зручно в цьому віці, коли з одного боку потрібно дотримуватися графіку прийому, а з іншого не пропустити все цікаве і важливе, що відбувається навколо.

Безумовно, існують категорії людей, які, як і раніше, інфікуються при вживанні наркотиків, але на сьогоднішній день наявність ВІЛ-інфекції не означає приналежність до будь-якої групи ризику. І питати у людини про те, як у неї з'явився ВІЛ так само непристойно, як цікавитись: «Коли народиш? Годинники тикають».

2 З заразними не можна спілкуватися з одного посуду?

Потрібно розібратися, хто тут ще заразний. ВІЛ-інфекція – не ковід. Через посуд та при чханні не передається. Я вважаю, що людству неймовірно пощастило з тим, що ВІЛ досить нестійкий вірус. Його передача обмежена лише кількома шляхами: статевим, через кров та від матері до дитини. При цьому, якщо постійно приймати антиретровірусну терапію, то вірусне навантаження падає до невизначеного, тобто така людина не може передати вірус, навіть якщо не захищатиметься.

Найсумніше, що суспільство продовжує боятися того, що однозначно безпечно: люди уникають зустрічей із ВІЛ-позитивними друзями, виділяють окремий посуд для ВІЛ-позитивних рідних, обмежують спілкування ВІЛ-позитивної бабусі з онуками. І це по-справжньому сумно.

3 Люди з ВІЛ поганий імунітет. Вони можуть померти від будь-якої застуди?

Без лікування рано чи пізно ВІЛ призводить до зниження імунітету, СНІДу та загибелі. Тому важливо вчасно дізнатися про діагноз та розпочати лікування. Лікування дозволить придушити вірус та зберегти імунітет. Всі мої пацієнти щеплені ще й додатковими вакцинами, тому часто хворіють рідше, ніж до того, як у них виявили вірус імунодефіциту.

4 А як дітей народжувати? Вони також будуть хворі?

«Діти теж будуть хворі?»: 7 найтупіших питань щодо ВІЛ

Якщо жінка приймає препарати, вірус не передається дитині. Крім цього, у лікарнях вживають додаткових заходів: використовують крапельницю під час пологів та дають спеціальний сироп новонародженим дітям. Крім того, породіллі з ВІЛ, як і раніше, не можуть годувати грудьми, навіть якщо приймають антиретровірусну терапію, хоча ми сподіваємося, що незабаром отримаємо нові дані, які дозволять жінкам грудне вигодовування.

На жаль, не всі жінки дізнаються про свій статус вчасно і починають отримувати препарати, тому навіть зараз деякі діти отримують ВІЛ при народженні або грудному вигодовуванні. Сучасна медицина наполягає, що під час вагітності дуже важливо пройти повне обстеження обом партнерам.

5 Чи потрібно пити пігулки до кінця життя? Печінка не відвалиться?

Мої пацієнти дуже часто діляться такими побоюваннями зі мною. Я заспокоюю їх, ми починаємо терапію і кожні півроку здаємо аналізи, які показують, що всі органи є в абсолютному порядку. Деякі мої пацієнти вже 16 років на терапії, і печінка працює як годинник.

Як приклад я завжди наводжу історію свого знайомого, у якого виявили ВІЛ ще 1988 року. Він почав лікування, щойно з'явилася доступна терапія. З того часу минуло вже 34 роки, і він, як і раніше, виглядає і почувається чудово.

6 Мабуть, все дуже болить?

Якби при ВІЛ людина відчувала біль, це полегшило б її виявлення. Проблема в тому, що при ВІЛ-інфекції нічого не болить, і люди роками не знають, що у них є вірус, не лікуються самі і передають інфекцію іншим.

А якби боліло, то схема була б проста: захворіло – здав тест – почав лікування. При цьому зберіг би своє здоров'я та здоров'я партнера.

7 Хіба можна робити щеплення людям з ВІЛ, у них слабкий імунітет?

Тут злилося кілька помилок — вже спростоване нами про слабкий імунітет усіх, хто живе з ВІЛ, і про те, що щеплення може бути небезпечним. Єдине важливе обмеження, яке існує для людей з ВІЛ – живі вакцини (кір, краснуха, паротит, вітрянка) повинні вводитись при імунному статусі понад 200 клітин/мкл.

Усі вакцини, які не відносяться до живих, включаючи вакцину від COVID, можна робити всім людям із ВІЛ незалежно від імунного статусу.

Крім того, бажано провести додаткову вакцинацію. Наприклад, від пневмококової інфекції та ВПЛ.

А шкода від вакцин — це такий самий міф, як те, що земля пласка.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua