5 головних фактів про виразку шлунка, які важливо знати всім

Патології шлунково-кишкового тракту на сьогоднішній день входять до найпоширеніших захворювань у світі. Звідки береться виразка шлунка, як її не допустити і як найефективніше лікувати?

5 головних фактів про виразку шлунка, які важливо знати всім

1 Що це за хвороба і чому вона виникає

При виразковій хворобі відбувається запалення слизової оболонки шлунка або дванадцятипалої кишки – органа, розташованого безпосередньо за шлунком. Запалена оболонка стає поганим захистом від неякісної їжі та від потенційно шкідливих агентів. Соляна кислота та ферменти роз'їдають стінки органів, з'являються виразки. Дуже важливо вчасно розпізнати хворобу і розпочати лікування, інакше можуть виникнути тяжкі ускладнення, аж до смерті.

За статистикою, з виразковою хворобою стикається щонайменше 10% всіх людей землі. Причому частіше вона діагностується у чоловіків.

Основною причиною захворювання вважається наявність в організмі бактерії хелікобактер пілорі (H.Pylori), яка надає руйнівний вплив на слизову оболонку шлунка. Проте варто зауважити, що бактерія присутня в організмі приблизно у 80% людей, а на виразку страждають далеко не всі. Справа в тому, що для розвитку патології потрібні додаткові фактори, що провокують.

Наприклад, це може бути неправильне харчування. Гостра, смажена, жирна їжа сприяє підвищеному виробленню соляної кислоти і, таким чином, може провокувати захворювання.

До розвитку хвороби призводять стресові ситуації та сильна емоційна перенапруга. Як відомо, під час стресу активність кровопостачання травної системи знижується, і всі процеси, що відбуваються у шлунково-кишковому тракті, сповільнюються. Все це чревато різними захворюваннями шлунка, у тому числі виникненням виразки.

Спровокувати виразку можуть і сильні фактори, що травмують, наприклад, отримані важкі опіки, травми, складні і великі хірургічні втручання.

Виразки можуть виникнути на тлі тривалого прийому медикаментів, що розріджують кров, або нестероїдних протизапальних препаратів.

Крім того, шкідливі звички – куріння та зловживання алкоголем – зменшують захисні властивості слизової оболонки шлунка та формують сприятливі умови для бактерії H.Pylori.

2 Як розпізнати

При загостренні виразки характерні сильні болі в животі, які дають про себе знати натще або безпосередньо після їди. Біль може тривати від кількох хвилин до кількох годин. Відрижка, зниження апетиту, безперервна печія, нудота, відчуття тяжкості в шлунку – всі ці симптоми можуть також свідчити про патологічний процес.

Якщо довго не звертатися по медичну допомогу, шлунок почне втрачати чутливість і симптоми будуть слабшати. У цьому запалення саме собою минає, і може виникнути ускладнення, небезпечні життя.

Тому, щоб не пропустити серйозну патологію, необхідно при першій появі характерних симптомів негайно звертатися до лікаря.

3 Як ставлять діагноз

Симптоми виразкової хвороби схожі з багатьма іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Тому для встановлення точного діагнозу пацієнта, як правило, направляють на додаткові обстеження, що включають гастроскопію, рентгенографію або КТ, загальний аналіз крові, «біохімію», а також уреазний дихальний тест із сечовиною та дослідження калу, необхідні для визначення наявності інфекції H.Pylori.

4 Як лікують виразку

5 головних фактів про виразку шлунка, які важливо знати всім

Якщо хворобу вдалося діагностувати на ранніх термінах, лікування, швидше за все, буде медикаментозним. Пацієнту призначаються спеціальні препарати, що допомагають знизити кислотність шлункового соку та усунути хелікобактерну інфекцію. Лікар також порекомендує відмовитися від продуктів, що сприяють виробленню шлункового соку та подразненню стінок шлунка. Смажена, жирна, гостра їжа замінюється на варені продукти або приготовані на пару. Крім того, необхідно звести до мінімуму вживання алкоголю, кави та міцного чаю, відмовитися від куріння.

На жаль, буває, що пацієнт звертається до лікаря надто пізно, коли виникли ускладнення. Найнебезпечніші з них – кровотеча та прорив (розрив стінки шлунка). У цьому випадку, якщо не провести екстрену операцію, ймовірність смерті становитиме 99%.

Операція виконується під загальним наркозом, одним із двох способів: лапароскопічним або лапаротомічним. Лапароскопічне втручання проводиться через прокол області пупка, тоді як лапаротомія передбачає розтин черевної порожнини традиційним великим розрізом. Вибір методики визначає лікар, виходячи зі стану пацієнта та особливостей розвитку захворювання. Виразка ушивається або видаляється, розширюється звужена травна трубка, зупиняється кровотеча. Потім проводиться санація та дренування черевної порожнини. Після операції пацієнта чекає тривала реабілітація та довічна дієта.

5 Як уникнути хвороби

Насамперед слід прибрати фактори ризику, які можуть спровокувати хворобу.

Дотримуйся правил здорового харчування: їж потроху, але часто, виключай зі свого раціону жирну та гостру їжу. Веди здоровий спосіб життя – відмовся від куріння, обмежити вживання алкоголю, більше займайся спортом, висипайся і не нервуйся через дрібниці. Нестероїдні та кроворозріджуючі препарати приймай згідно з інструкцією та не зловживай ними. Якщо близькі родичі мали виразкову хворобу, здай аналіз на H. pylori.

І головне — якщо в тебе з'явилися скарги на шлунок, не зволікай із зверненням до лікаря. Рання діагностика та своєчасне лікування допоможуть уникнути серйозних ускладнень та зберегти здоров'я.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua