Чому людина скрипить зубами уві сні (чи є серед причин небезпечні)

Скрегіт зубами уві сні ми можемо навіть не усвідомлювати і не чути. А потім не розуміємо, чому в нас вранці болить щелепа і чому поступово псується емаль. До чого ще може призвести ця проблема, а також через що вона виникає розглянемо докладно.

Чому людина скрипить зубами уві сні (чи є серед причин небезпечні)

Звідки береться проблема та чим вона небезпечна

Скрегіт зубами уві сні (а часом і вдень) по-науковому називається бруксизм. Виникає він із-за спазму жувальних м'язів, може зустрічатися як у дорослих, так і у дітей. Бруксизм небезпечний тим, що може викликати надмірну рухливість, стирання, зношування емалі, пошкодження металевих або керамічних коронок. За даними ВООЗ, дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба (СННС) — третє за поширеністю захворювання зубощелепної системи після карієсу та хвороб пародонту. У 35 країнах світу ця проблема у людей 35-45 років перевищує 75%.

Через неправильну роботу щелеп можуть перенапружуватися лицьові м'язи, що загрожує хронічними больовими відчуттями. Також патологія може спричинити нічний апное (затримки дихання уві сні).

Найбільш важкий і сильний скрегіт і стиск відбувається під час сну, тому людина може не звертати уваги на нього, але це можуть помітити члени сім'ї. Розповімо, чому відбувається це порушення і як перестати скрипіти зубами уві сні.

Симптоми

Серед головних проявів: напруга м'язів обличчя, стискання зубів, розтирання, шліфування.

Саме за ступенем стертості емалі лікар може визначити наявність та тяжкість проблеми.

Також патологію можна помітити щодо зміни роботи щелеп. При зношеності емалі навантаження ними розподіляється інакше, неправильним, неприродним чином.

Денний та нічний бруксизм

Найчастіше він буває нічним, він відбувається під час сну, отже, неусвідомлено. Пацієнт навіть не підозрює, що щось не таке. Важливо, щоб близькі вчасно йому про це розповіли, щоб одразу виявити, чому людина скрипить зубами.

Денний же відбувається, коли перед кимось стоїть складне завдання, під час нього може сильно стискати щелепи.

Людина скрипить зубами уві сні: причини у дорослих

Чому людина скрипить зубами уві сні (чи є серед причин небезпечні)

В основі того, чому дорослі люди скриплять зубами уві сні або вдень, лежать різні причини:

 • психологічні (стреси, навантаження, емоційне перенапруга). Це один із найважливіших типів причин. Доведено, що в людині природою закладена функція управління стресом, яка полягає в неконтрольованому стисканні та терті зубів. У деяких це переростає на порушення.
 • неврологічні (тонічна напруга жувальної мускулатури, хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона, епілепсія, інсульт, посттравматичні захворювання головного мозку),
 • стоматологічні (неправильний прикус, неякісне стоматологічне лікування)
 • інші патології (порушення носового дихання, захворювання ШКТ),
 • побічні ефекти від застосування деяких препаратів (антидепресанти, снодійні, нейролептики, протипаркінсонічні).

Є дані про те, що кофеїн, спиртне, тютюнопаління, наркотичні препарати також здатні викликати бруксизм.

Бруксизм у дітей

Діти це досить поширена ситуація, вона завжди говорить про порушення. Найчастіше скрегіт виникає під час прорізування молочних зубів або зміни їх на корінні. Так дитина адаптується до змін, формування прикусу. У цьому випадку це абсолютна норма, турбуватися не потрібно.

Також серед причин можуть бути:

 • стрес – причому не тільки негативний (від навантажень, конфліктів), але також будь-яку емоційну подію.
 • гіперактивність.
 • проблеми з прикусом (рідко, але трапляється).
 • вушні болі (діти можуть рухами щелеп намагатися знизити дискомфорт).
 • серйозні захворювання (наприклад, ДЦП, але це дуже рідкісні випадки).

У свій час багато хто зв'язував бруксизм з глистами в організмі дитини — вірити цьому не можна, ніякого зв'язку між скреготом і паразитами немає.

Визначити наявність патології у дитини, якщо раптом батьки нічого не чують уночі, можна за скаргами на біль при жуванні або біль у щелепі після пробудження.

Якщо проблема повторюється регулярно, необхідно відвідати стоматолога, щоб не допустити стирання емалі, сколів, підвищення чутливості, порушення роботи щелепно-лицьової системи.

Стоматолог може порекомендувати спеціальну міогімнастику (вправи для відновлення функцій щелепно-лицьових м'язів та усунення аномалій розвитку зубного ряду), носіння капп, трейнерів чи брекетів.

Також можна відвести дитину до психолога, якщо є підозри, що причиною цього став стрес. Для цього можна спочатку поговорити з ним самостійно, запитати, чи не турбує його щось останнім часом, чи не стикається він із конфліктами, чи не втомлюється. Батькам варто тверезо оцінити обстановку в сім'ї, чи сприятлива, чи спокійна вона. Психолог, напевно, порадить зайнятися саме їй, приділяти дитині більше часу, більше обговорювати з нею її проблеми та страхи, завести перед сном ритуал, який його заспокоїть – почитати книгу, послухати спокійну музику, прийняти ванну.

Діагностика

Постановка діагнозу в даному випадку ускладнюється тим, що людина може навіть не знати, що вона страждає на цю проблему. По-перше, про це нікому сказати. По-друге, іноді бруксизм не супроводжується звуками.

Однак про порушення можуть говорити такі симптоми, як стирання зубів, щелепно-лицьові болі, втома в жувальних м'язах, блокування щелепи при пробудженні.

Виявити наявність дисфункції може допомогти поверхнева електроміографія (ЕМГ). Вона проводиться в стоматологічній клініці, доступна за ціною, проте складність її полягає у відсутності єдиного протоколу проведення дослідження, а значить, кожна клініка може мати свої референтні значення, а значить — результати.

Полісомнографія – класичне дослідження при бруксизмі. Це дослідження сну, яке включає активність жувальних м'язів, рухову активність, електроенцефалограму, вимірювання рівня кисню в крові, вимірювання об'єму та частоти дихання. Як правило, метод використовується, коли відомо, чому людина вночі скрипить зубами, за наявності серйозних порушень здоров'я, наприклад, неврологічних.

Якщо проблема стоматологічна, лікарі використовують спеціальну капу, яка допомагає визначити рух щелеп під час сну. У каппи з одного боку є пофарбоване покриття, яке вночі стирається там, де з ним контактували зуби.

Методи дослідження бруксизму у стоматології нині продовжують активно розвиватися.

Як перестати скрипіти зубами уві сні дорослому

Чому людина скрипить зубами уві сні (чи є серед причин небезпечні)

Лікування бруксизму має бути комплексним. Для цього необхідно виявити причини, чому людина скрипить зубами уві сні, усунути їх, а також прибрати наслідки. Лікування підбирається лікарем індивідуально. За раннього виявлення проблеми лікувати порушення набагато простіше.

Основна мета лікування – це розслаблення жувальних м'язів. Робота з психологом допомагає пацієнтові навчитися долати стреси, звільнятися від перенапруги нервової системи до відходу до сну. Наприклад, прогулянки перед сном, читання книг, прослуховування заспокійливої музики допомагає розслабитись. Також лікування включає вправи, що допомагають контролювати жувальні рухи. Також часто лікарі призначають заспокійливі препарати, вітаміни та мінерали, що зменшують судомну активність мускулатури.

Допомагають знизити руйнування емалі та порушення роботи щелепно-лицьової системи спеціальні ортодонтичні конструкції (капи, брекети). Вони попереджають стирання зубної емалі, інші висувають нижню щелепу, тому зубні ряди не замикаються під час сну. Часто за цієї патології досить виправити прикус.

Ретельне обстеження у гастроентеролога, оториноларинголога також може допомогти виявити причину бруксизму та призначити правильне лікування. Важливу роль зменшення проявів грає відмова від шкідливих звичок.

Профілактика

Щоб уникнути появи цього порушення, варто дотримуватись деяких правил:

 • навчись правильно реагувати на стрес. Зрозуміло, що його повністю уникати складно, але можна використовувати розслаблюючі методики (від медитації до йоги).
 • дотримуйся режиму праці та відпочинку.
 • відмовся від шкідливих звичок, налагодь харчування (включи в раціон тверду їжу, щоб розвивати жувальні м'язи).
 • займися фізичною активністю, але посильною. Занадто старанна, навпаки, може спричинити втому, стрес — як наслідок, бруксизм.
 • намагайся відвідувати стоматолога раз на півроку — що раніше проблема буде помічена, то легше її вилікувати.

Джерела та література:

1) Антонова І.М. Діагностика бруксизму: нові можливості/І.М. Антонова// Пародонтологія. – 2006. – No4. – С.54-56.

2) Клугман PC Ортопедичне лікування при бруксизмі / PC Клугман // Ортопедичне лікування клінічної практиці. Пров. з англ. / За загальною ред. М.М. Антоніко. – М: МЕДпрес-інформ. – 2008.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua