Несподівана причина болю у спині (спойлер: зверни увагу на свої стопи)

Біль у спині та суглобах, а також мігрень і навіть зморшки на лобі можуть виникати через деформацію стоп. Як уникнути неприємностей.

Несподівана причина болю у спині (спойлер: зверни увагу на свої стопи)

 1. Ресорна: захищає опорно-руховий апарат від перевантаження (пом'якшує удари об поверхню під час ходьби та бігу).
 2. Балансувальна: дозволяє пристосовуватися до переміщення різними поверхнями і маневрувати в просторі.
 3. Поштовх: надає прискорення всьому тілу в процесі ходьби та бігу.

Велике навантаження разом із супутніми факторами (про них трохи нижче) може призводити до того, що внутрішній медіальний звід стопи ущільнюється і стопа ніби завалюється всередину – у цьому випадку розвивається мобільна (фізіологічна) плоскостопість. А є ще ригідна (патологічна) плоскостопість — стан, який пов'язаний з тими чи іншими вадами розвитку (зрощування кісток, скорочення зв'язок тощо). Така плоскостопість коригується лише хірургічним шляхом, але, на щастя, він зустрічається рідко.

Звідки що береться

Несподівана причина болю у спині (спойлер: зверни увагу на свої стопи)

До розвитку мобільного плоскостопості можуть призвести різні причини (а якщо вони виникають у комплексі, ризик збільшується).

 • Невдало підібране взуття. Туфлі на високих шпильках (від 10 см) збільшують тиск на передню частину стопи на 30% і, по суті, розплющують. Більше того, подібне навантаження сприяє формуванню кісточки на ногах (hallux valgus) і так званих молоткоподібних пальців. Кеди, мокасини, лофери, еспадрільї і особливо балетки теж не найкращі вибір: тонка плоска підошва не забезпечує нормальний захист при ходьбі асфальтом і керамогранітом, і ми буквально відтоптуємо собі ноги.
 • Гіподинамія. Стопам потрібні міцні, натреновані м'язи та зв'язки. Якщо ж ти цілий день просиджуєш за комп'ютером, не дивно, що каркас слабшає і старіє на очах.
 • Зайва вага. Тут усе зрозуміло — надмірне навантаження спричиняє ущільнення стопи.
 • Спортивні навантаження Деякі види спорту провокують плоскостопість. Наприклад, ударне навантаження при приземленні на лід призводить до деформацій стоп.

Одне за іншим

З віком проблеми у «фундаменті» можуть призвести до глобального «перекосу» всього опорно-рухового апарату.

Сплощена стопа погано справляється з функцією амортизатора, і весь організм зазнає неприродного ударного навантаження. Поступово мікротравми вражають всю скелетно-м'язову систему. Болять коліна, скручує поперек, псується постава.

Крім того, порушується біомеханіка руху і виникають перевантаження в м'язах по всьому тілу. Як наслідок – турбують головний біль напруги і навіть з'являються зморшки на лобі (справа в тому, що м'язово-фасціальний ланцюг тіла закінчується аж на лінії брів). Одночасно страждають затиснуті «попливлим каркасом» внутрішні органи, здавлюються нервові закінчення та судини — проблеми наростають як снігова куля.

Хто ставить діагноз

Фахівців зі стопи та гомілки називають подіатрами.

За допомогою професійної апаратури, зокрема подоскопа, лікар вивчає стан «фундаменту» тіла у статиці та динаміці.

За наявності патологій подіатр «обчислить» проблемні ділянки скелетно-м'язової системи та підбере рішення: від гімнастики до ортезів. До речі, ортопедичні устілки виготовляються із термопластичного матеріалу індивідуально, з урахуванням наявних деформацій. Тільки в цьому випадку вони не виступають як милиця, що викликає ще більшу атрофію м'язів від невикористання, а навпаки, тренують м'язи та зв'язки, зміцнюючи їх.

Розминка для стоп

Несподівана причина болю у спині (спойлер: зверни увагу на свої стопи)

Видалося трохи вільного часу? Виконай невеликий комплекс або зроби хоча б кілька завдань:

 1. Сидячи на стільці, трохи підніми ноги. Виконуй кругові обертання стопами – спочатку за годинниковою стрілкою, потім проти неї (по 10 разів 2 підходи). Потім просто потягни шкарпетки.
 2. Розсип на підлозі різні дрібні предмети (гудзики, кульки, гальку, олівці – що завгодно). Збирай їх пальцями ніг і складай у коробку. Впоралася? Чудово! Тоді трохи ускладнимо завдання: повтори цю ж вправу стоячи — заодно і рівновагу потренуєш.
 3. Розклади невеликий рушник на підлозі. Сядь на стілець, ноги постав по краях рушника. Не відриваючи п'яти від підлоги, поступово підгріби пальцями ніг рушник під себе, а потім розклади його назад. Повтори цю вправу кілька разів.
 4. Візьми качалку і катай її ногами з невеликим зусиллям по підлозі так, ніби розкочуєш тісто. Виконуй вправу 20 разів (20 рухів – від себе до себе) по 2 підходи по черзі кожною ногою або двома одночасно. Замість качалки можна взяти півлітрову пляшку з водою, якийсь флакон (наприклад, з-під лаку для волосся, піни для гоління) або м'ячик для гольфу.
 5. Походь босоніж по фактурному ортопедичному килимку. А в теплу пору року ходи без взуття по траві, піску, морській гальці (але будь акуратна).
Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua