Основи здорового способу життя: 10 правил від експерта

З чого почати ЗОЖ — найчастіше питання на весну. З'ясували, якими можуть бути твої перші кроки до хорошого самопочуття та «прокачування» покращеної версії себе.

Основи здорового способу життя: 10 правил від експерта

Наше століття змінило ставлення людей до свого здоров'я та якості життя. Ми хочемо мати попереду довгі роки, сповнені яскравих подій. Головне питання – як це зробити? Спеціально для тебе ми підготували добірку: 10 правил здорового способу життя, які зададуть вектор позитивним змінам.

1 Усвідомлене харчування

Наш раціон — найважливіший фактор, що модифікується, що впливає на якість і тривалість життя. Прибічники ЗОЖ дедалі частіше говорять про користь усвідомленого (інтуїтивного) харчування. Його основні засади:

  • Отримувати задоволення від їди. Тим самим ми наповнюємо себе позитивною енергією і тіло нам згодом «дякує».
  • Прислухатися до свого тіла. Немає щось просто тому, що воно «умовно корисне». Ми всі індивідуальні, і той чи інший овоч чи фрукт запросто можуть провокувати саме в тебе дискомфорт у шлунку.
  • Ніколи не чекай сильного голоду навіть у моменти авралу на роботі. Саме в такі дні ми частіше втрачаємо зв'язок «тіло розум» і безбожно переїдаємо.

Якщо ти думаєш про правильне харчування для здорового способу життя, не намагайся підрахувати, скільки в їжі жирів, вуглеводів, ккал. Просто спитай себе: «Хочу я це з'їсти? Чи почуватимуся я комфортно після того, як я це з'їм?»

Так ти навчишся розуміти, що тобі потрібно саме зараз. Це можуть бути яблуко, горішки, хлібці, суп, вечеря в улюбленому ресторані, та що завгодно. Інтуїтивне харчування – це не дієта, не особливе меню, а усвідомлений підхід до їжі.

Те саме стосується і обсягів води, що випивається. Прислухайся до себе, і якщо організм явно не хоче отримати третій літр рідини, користі від нього не буде.

2 Достатній рівень фізичної активності

Основи здорового способу життя: 10 правил від експерта

Як зберегти здоровий спосіб життя, якщо тривалі «ковікули» завдали шкоди нашій звичній активності? Тим часом, саме гіподинамія є причиною багатьох захворювань. Одночасно навіть помірне фізичне навантаження активує клітини імунної системи людини. Отже, організм ефективніше відбиває атаку вірусів і бактерій.

Вибір активності – за тобою. Хтось навесні починає долучатися до марафонського руху, інші практикують ходьбу на свіжому повітрі в помірному темпі — і те, й інше принесе користь. Головне не «ламати» себе, діючи на зношування, а тренуватися в задоволення.

Важливо пам'ятати про постійні перерви на розминку протягом дня. Можна робити вправи для постави, на розтяжку, баланс (для цієї мети зручно тримати вдома компактний тренажер – подушку балансування).

До речі, спорт сприяє не лише фізичному, а й психічному здоров'ю. У процесі навантаження у нашому мозку виділяються спеціальні нейромедіатори, які «запускають» позитивні емоції, заспокоюють і навіть знеболюють. Що ж, цілком логічно, що наше тіло стимулює нас не засиджуватися на дивані!

3 Контроль ваги

Як то кажуть, кілограми приходять без запрошення, а йдуть, відчайдушно опираючись. При цьому саме надлишкова маса тіла спричиняє масу поломок і неприємностей для організму.

Особливо небезпечний вісцеральний (внутрішній) жир і так зване абдомінальне ожиріння (відкладення жирової тканини в області талії). Виявити неблагополуччя просто — достатньо мати сантиметрову стрічку. Раз на півроку проводи заміри талії. Якщо побачена цифра перевищує половину твого зростання (наприклад, зріст – 170 см, а обхват талії – 90 см) – пора бити на сполох.

4 Контроль дефіцитних станів

64% дорослих у Росії мають множинні вітамінодефіцити. Неприємних наслідків у такого стану маса. Так, наприклад, знижуються можливості організму до самоочищення (детокси). Річ у тім, що вітаміни входять до складу низки ферментів, які, зокрема, розщеплюють небезпечні речовини. При їх нестачі кількість «очисних» ферментів знижується, а токсини накопичуються у клітинах.

Однак безконтрольний прийом лікарських препаратів, вітамінів та мінеральних добавок не має нічого спільного із ЗОЖ. Здатний викликати гіпервітаміноз, що загрожує серйозними побічними ефектами. Розібратися з тим, чого не вистачає саме тобі, можна лише здавши аналіз крові.

5 Регулярний медичний Check-Up

Основи здорового способу життя: 10 правил від експерта

Дехто до останнього відкладає походи до лікарів… Це про тебе?

Регулярні обстеження та контроль наявних хронічних захворювань разом із лікарем дозволяють грамотно спланувати профілактику та своєчасно призначити лікування. І, зокрема, дасть відповідь на питання: як саме тобі вести здоровий спосіб життя.

Чек-ап-діагностику можна порівняти з автомобільним техоглядом. Автомобіль перевіряють із певною регулярністю, щоб знизити ризик поломки або полегшити її наслідки. Те саме і з твоїм організмом. Особливо важливою є своєчасна диспансеризація в постковидну епоху, коли чек-ап дозволяє вчасно виловити різноманітні наслідки впливу вірусу на організм.

6 Здоровий сон

Основи здорового способу життя: 10 правил від експерта

Якісний сон – основа здорового способу життя. Він незамінний у будь-якому віці, але чим ми доросліші, тим він важливіший.

Порушення сну провокує підвищення артеріального тиску, головний біль, особливо вранці, проблеми із серцево-судинною системою, гормональні захворювання. Виникають інші збої у роботі органів прокуратури та систем. Термін «сон краси» недаремно давно увійшов до лексикону багатьох інфлюєнсеров. Темний час доби для шкіри – період регенерації.

Слідкувати за якістю сну дозволяють наступні ритуали:

  • Подбайте про те, щоб за годину до сну відключити всі електронні пристрої (у тому числі смартфон!). Надлишок «блакитного світла» збиває біоритми і порушує вироблення мелатоніну.
  • Візьми за звичку слідкувати за температурою у спальні. 20-22 градусів – оптимальний варіант для міцного сну.
  • Дотримуйся режиму. Лягай і вставай в один і той же час. Тоді сон буде якіснішим і глибшим.

7 Пошук антистрес-методик

Боротьба із системним стресом – найважливіший пункт правил здорового способу життя. Вчасно відстежувати свій емоційний стан та опрацьовувати його можна по-різному. Кожен має свої методики. Хтось використовує медитацію, іншому допомагають дихальні практики, заняття йогою. Комусь досить просто більше посміхатися протягом дня. Головне знайти для себе найдієвіший метод. Можливо, для цього доведеться перепробувати кілька варіантів порівнявши відчуття.

8 Життєвий баланс

Трудоголізм залишив ряди мейнстриму, поступившись місцем горезвісному work-life balance. Це важливо як фізичного, так психічного здоров'я.

До пріоритетів нарівні з кар'єрними досягненнями важливо впустити відпочинок з друзями, сім'єю. Переключення між справами дозволяє вивільнити ресурс та не допустити енергетичного овердрафту.

9 Розвиток мозку та когнітивних здібностей

Основи здорового способу життя: 10 правил від експерта

Список основних правил здорового життя сьогодні неможливо уявити без постійного саморозвитку. Регулярне тренування мозку знижує ризик розвитку деменції та синдрому Альцгеймера у майбутньому. Не переставай вчитися, отримуй нові знання, існуй за принципом: «століття живи – століття вчися» (міжнародний тренд – life-long learning).

10 Екологічність у всьому

Бути ближчими до природи — у цьому теж є філософія та правило ЗОЖ. Ставати зеленими можна по-різному. Хтось ставить за мету відмову від шкідливих продуктів, що зазнали серйозної фабричної обробки з додаванням корисних консервантів та барвників. У тренді – носіння одягу та взуття з натуральних матеріалів, фізіологічного крою (що не порушує природні рухи тіла для моди та епатажу). Популярна ходьба босоніж у теплу пору року і там, де це є з точки зору гігієни і без ризику поранитися. Контакт ніг з вологою, прохолодною землею, травою, піском активує м'язи і зв'язки, що дрімають у взутті, покращує циркуляцію крові, масаж ніг камінцями — варіант зняття стресу і напруги, що накопичилася за день.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua