ВПЛ у чоловіків: симптоми і лікування

ВПЧ у мужчин: симптомы и лечение

Вірус папіломи людини з однаковою ймовірністю може вразити чоловіків і жінок. Але гендерні особливості впливають на його подальшу поведінку. З-за більшої концентрації слизових тканин вірус краще адаптується до жіночої репродуктивної системи. Чоловіки ж – активні носії вірусу. У них ВПЛ може довго протікати безсимптомно і активізуватися тільки на тлі сильного стресу або зниження імунітету. Але ускладнення і ракові захворювання можливі і у чоловіків.

Причини

Папіломавірусна інфекція – це хронічне інфекційне захворювання, що викликається вірусом папіломи людини (ВПЛ). У групі ВПЛ налічується більше сотні різновидів, які провокують бородавки, папіломи, кондиломи, відіграють роль у розвитку злоякісних пухлин. Для чоловіків характерні два способи зараження папіломавірусною інфекцією.

Шляхи передачі

 1. Основний шлях передачі – статевий. Найбільшому ризику піддаються сексуально активні представники сильної статі у віці 18-35 років.
 2. Другий спосіб зараження – побутовий. Збудник здатний деякий час жити в вологих середовищах. Тому можна заразитися через брудні манікюрні, стоматологічні інструменти, предмети гігієни в громадських лазнях, саунах.
 3. У поодиноких випадках людина отримує вірус ВПЛ при пологах від зараженої матері. Але якщо мова йде про ВПЛ-інфекції у дорослого сексуально активного чоловіка, то, як правило, причину пов’язують з незахищеним статевим актом.

ВПЛ не передається повітряно-крапельним шляхом, тільки статевим і побутовим.

Презерватив не дає стовідсоткового захисту, так як вірус здатний проникати крізь пори латексу. Якщо кондиломи розташовані на шкірі в паховій області і травмуються при терті, це теж служить джерелом інфекції, від якої не захистить презерватив. Збудник присутній в слині, тому чоловік може заразитися навіть через поцілунок. Але повітряно-крапельним шляхом ВПЛ не передається.

Провокуючі фактори

Ризик зараження вище при наявності наступних чинників:

 • ранній початок статевого життя;
 • часта зміна статевих партнерів;
 • анальний секс;
 • наявність ЗПСШ (хламідіоз, трихопониаз, генітальний герпес тощо);
 • імунітет ослаблений внаслідок ВІЛ-інфікування, цукрового діабету, иммуносупрессорной терапії, після важкої хвороби.

Ознаки

Потрапляючи в організм чоловіка, ВПЛ перебуває в прихованому стані від 2 тижнів до року або більше. Інкубаційний період залежить від захисних сил організму. Весь цей час чоловік може не підозрювати про те, що є носієм вірусу.

Коли імунна захист слабшає, збудник активізується, накопичується в епітеліальних клітинах і викликає зростання папілом. Такі новоутворення можуть з’явитися в пахвових западинах, на руках, обличчі, шиї, на геніталіях.

ВПЛ може провокувати такі захворювання:

 • Вульгарні бородавки – округлі, опуклі, щільні утворення на тілі, частіше на шкірі підошов і долонь. Їх викликають ВПЛ типів 1-4. Бувають плоскими або ниткоподібними.
 • Гострокінцеві кондиломи, або генітальні бородавки, – новоутворення в області геніталій (крайня плоть, головка статевого члена, уретра, область навколо заднього проходу). Іноді вони діагностуються в сечовому міхурі, ротової порожнини. Освіти частіше провокують ВПЛ типів 6 і 11.
 • Бовеноидный папулез – захворювання, яке супроводжується висипаннями на геніталіях і шкірі стегон. Новоутворення мають вигляд сплощених бляшок жовтого, рожевого або білого кольору. Захворювання вважається передраковим.
 • Хвороба Боуена – рак шкіри пеніса, який може давати метастази в інші органи. Викликається ВПЛ типів 16 і 18.

Наслідки

В залежності від стану імунної системи ВПЛ-інфекція може розвиватися по одному з таких алгоритмів:

 • Імунна система виявить та ліквідує вірус.
 • ВПЛ буде перебувати в прихованій формі, причому зовнішні симптоми залишаться непомітними, а чоловік стане джерелом інфекції для статевих партнерів, членів сім’ї.
 • Вірус активізується і викличе утворення папілом, які можуть збільшуватися в числі і розмірах до тих пір, поки їх володар не змушений буде звернутися за лікуванням.
 • ВПЛ викличе утворення наростів на слизових і шкірі статевих органів. Після цього можливе приєднання інших інфекцій, розвиток імпотенції. В гіршому випадку папіломавірус провокує зростання ракових пухлин, хоча у чоловіків вони зустрічаються у три рази рідше, ніж у жінок. Найбільший онкогенний ризик для чоловіків вважаються ВПЛ 51 типу, а також 52 і 56. Також небезпечний 31 тип, який може провокувати рак статевого члена, анальної області, порожнини рота, мигдаликів, глотки, гортані.

Аналізи на папіломавірус

При підозрі на ВПЛ слід звернутися до профільного лікаря. Пацієнта чоловічої статі може знадобитися консультація:

 • венеролога або дерматовенеролога (досліджують новоутворення на шкірі);
 • уролога або андролога (лікарі по статевих захворювань);
 • проктолога (його допомога знадобиться в разі кондилом навколо ануса і в товстій кишці);
 • стоматолога (медичний фахівець, до якого слід звертатися із папилломами в ротовій порожнині);
 • офтальмолога (усуне нарости на століттях);
 • хірурга (лікар, видаляє всі види доброякісних новоутворень);
 • онколога (експерт з злоякісних пухлин).

Медичного фахівця необхідно повідомити, коли були виявлені новоутворення, коли був помічений їх зростання, чи викликають вони занепокоєння.

Основний метод діагностики ВПЛ – це мазок з поверхні сечостатевих шляхів, заднього проходу або з області рота. Це пов’язано з тим, що збудник мешкає в клітинах поверхневого епітелію. Якщо він проникає в кров, імунна система одразу атакує і вбиває його, тому аналіз крові малоефективний. Коли на слизовій видно явні ознаки інфекції (статеві бородавки), робиться зішкріб їх тканин. Іноді є підозра на папіломи в зонах, недоступних для зонда. Тоді на аналіз береться сеча або сперма.

Зібрані зразки досліджують у лабораторії методом ПЛР-аналізу. Там відбувається багаторазове множення ДНК вірусу. Потім його порівнюють з еталоном і визначають штам, а іноді – і концентрацію вірусу.

Лікування

Лікування ВПЛ у чоловіків проводиться комплексно за кількома напрямами і включає наступні заходи:

 • Курс препаратів для підвищення імунного захисту (Алокін-фальфа, Віферон, Генферон, Изоприназин).
 • Стимулятори виробництва власних інтерферонів (Циклоферон, Индинал, Аміксин).
 • Цитостатичні препарати, які перешкоджають поділу клітин, уражених вірусом, і викликають відмирання тканин наростів (Кондилин, Подофилин).
 • Оперативне видалення наростів методом хірургічного висічення, електрокоагуляції, кріодеструкції, лазерного видалення, радіохвильового ножа.

Лікування не позбавляє від вірусу папіломи людини назавжди. Якщо тканини наросту були видалені лише частково або якщо імунний захист організму дає збій, він може активізуватися знову. Рідше всього рецидив виникає при використанні лазерного і радіохвильового методу видалення папілом, особливо якщо вони проводяться на тлі антиретровірусної терапії.

Профілактика

Щоб уникнути негативних наслідків ВПЛ, чоловікам необхідно дотримуватися таких заходів:

 • виключити випадкові сексуальні зв’язки або в таких випадках завжди використовувати презерватив;
 • регулярно проходити перевірку на ВПЛ, незалежно від наявності симптомів;
 • дотримуватися правил гігієни, користуватися індивідуальним білизною, рушниками, бритвеними приладдям.

Для захисту від ВПЛ 6, 11, 16 і 18 типу може застосовуватися голландська вакцина Гардасил. Вона ефективна, якщо вірус ще не проник в організм. На практиці це вік до перших статевих контактів – від 9 до 14 років або від 16 до 23 років. Вакцину застосовують тричі. Вдруге – через 2 місяці після першого щеплення, в третій раз – через 6 місяців після першої. Для вироблення антитіл вимагається повний курс. Препарат вводиться в плече або стегно. Внутрішньошкірна, підшкірна, внутрішньовенна ін’єкція марні.

ВПЛ у чоловіків – вкрай заразна інфекція, від якої практично неможливо повністю позбутися. Оперативні способи видалення папілом усувають зовнішні прояви, але не саму інфекцію. Противірусна та імуномодулююча терапія спрямована на зміцнення імунної системи, яка може придушити активність ВПЛ. Але навіть у цьому випадку зберігається ризик, що чоловік буде заразним для оточуючих, а при несприятливих умовах нарости з’являться знову. Тому завжди необхідно дотримуватися заходів профілактики і при будь-яких симптомах ВПЛ інфекції звертатися до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: