Видалення папіломи рідким азотом: плюси і мінуси

Удаление папилломы жидким азотом: плюсы и минусы

Папілома небезпечна високим ризиком переродження в злоякісну пухлину. Щоб попередити можливі ускладнення, хворому показано апаратні методики лікування новоутворення, зокрема кріодеструкція. Метод передбачає видалення папіломи за допомогою рідкого азоту. Він має свої плюси і мінуси.

Плюси

 • Кріодеструкція – це безпечний і ефективний спосіб видалення папілом.
 • Пацієнт не відчуває болю, з-за чого немає необхідності анестезії. Зазвичай тривалість процедури становить всього 2-3 хвилини. За допомогою спеціального обладнання можливий контроль рівня впливу. Оброблена область не кровоточить.
 • Після процедури можливий слабовиражений дискомфорт в області нанесення рідкого азоту. При цьому відновлювальний період нетривалий. У місці видалення папіломи не залишається ран або обширних рубців. Вплив наднизьких температур служить профілактикою вторинного інфікування обробленої ділянки.

Мінуси кріодеструкції

 • Складність визначення точної глибини проникнення рідкого азоту. В результаті існує ризик пошкодження здорових тканин: з’являється опік або рубець. При недостатньому впливі можливий рецидив.
 • Методика малоефективна при видаленні великих і глибоких папілом. Можуть знадобитися кілька процедур, щоб повністю позбутися наростів.

Лазер або азот

Вибираючи, який метод краще, лазер або азот, враховуйте особливості кожної процедури. Лазеротерапія, як і кріодеструкція, викликає невеликий дискомфорт. Однак у першому випадку проводиться лише 1 сеанс, при цьому обов’язково вводять анестетик. Видалення папіломи рідким азотом передбачає 2-3 і більше повторних маніпуляцій без необхідності застосування місцевих знеболювальних.

Проникнення лазерного променя можна контролювати аж до міліметра. Завдяки цьому його краще використовувати для видалення папілом на чутливих ділянках тіла: обличчі, статевих органах.

Після дії лазерного променя або рідкого азоту неможливо провести гістологічне дослідження. В обох випадках клітини папіломи повністю зруйновані і непридатні для аналізу. Незалежно від методу усунення новоутворень існує однаковий ризик рецидиву.

При кріодеструкції велика ймовірність рубцювання шкіри. Відновний період після лазеротерапії триває 5-7 днів, що в 2-3 рази менше, ніж після видалення папіломи рідким азотом.

Свідчення

Рішення про необхідність кріодеструкції приймає лікар на основі проведеного обстеження. Потрібно висновок дерматолога або онколога. Важливо виявити доброякісність новоутворення.

Показання до видалення папілом рідким азотом:

 • стрімке розростання наростів в розмірах і кількості;
 • поява бородавок в місцях, що піддаються постійному тертю або дії ультрафіолетових променів;
 • виражена болючість, кровоточивість, запалення;
 • ослаблений імунітет або прийом гормональних препаратів, що підвищує ймовірність злоякісного переродження.

Кріодеструкція застосовується для видалення папілом, викликаних ВПЛ, і кондилом різної етіології.

Протипоказання

Видаляти бородавки рідким азотом не можна при:

 • інфекціях,
 • запаленнях,
 • хронічних шкірних захворюваннях в стадії загострення (екзема, псоріаз).

Терапія не проводиться, якщо на ураженій ділянці є серйозні ушкодження: рани, порізи, опіки. Втручання можливе після повного одужання.

Не можна видаляти папілому методом кріодеструкції, якщо є підозра на її переродження в злоякісну пухлину.

Кріодеструкція не рекомендована особам:

 • з цукровим діабетом,
 • порушення роботи ендокринної системи,
 • індивідуальною непереносимістю азоту.

Категорично заборонено видаляти папіломи, якщо вони перейшли в злоякісну пухлину.

Методика з обережністю застосовується при лікуванні вагітних, матерів, хворих з ангиоспазмами, дітей до 12 років.

Як проводиться кріодеструкція

Припікання азотом проводиться ручним або апаратним способом.

 • У першому випадку речовина наноситься на бородавку спеціальним аплікатором, просоченим азотистих розчином. Цей метод простий і доступний.
 • При апаратної обробки можлива більш глибока, безпечна заморожування. Для захисту здорових тканин навколо папіломи використовуються регульовані насадки. З їхньою допомогою лікар може контролювати дозування рідкого азоту, інтенсивність впливу.

Під час процедури використовується рідкий азот температурою -195,8 проС. Внутрішньоклітинна і межклеточная рідина тканин перетворюється в мікроскопічні кристали льоду. Кров у судинах також заморожується: клітини папіломи не отримують потрібного кисню і поживних речовин. В результаті новоутворення руйнується і через кілька днів повністю відмирає.

Видалення папілом на чутливих ділянках, наприклад на статевих органах, можуть застосовуватися місцеві знеболюючі препарати: Новокаїн або Лідокаїн. При індивідуальній непереносимості ЛЗ процедура проводиться без анестезії.

Спеціаліст обережно утримує прилад з рідким азотом на кожному нарості протягом 5-30 секунд. Після першої заморозки робиться невелика перерва, папілома біліє. Через 1-2 хвилини шкіра трохи відтане, лікар може визначити рівень впливу і необхідність повторного застосування. За свідченнями обробка повторюється. Кількість впливів залежить від розмірів наросту. Зазвичай достатньо 2-3 заморозок.

Відновний період

Шкіра в місці обробки повинна повністю відновитися. Тривалість реабілітаційного періоду залежить від індивідуальних особливостей організму. Зазвичай вона становить від 1,5–2 тижнів до декількох місяців.

На наступний день після кріодеструкції на місці замороженої папіломи утворюється міхур з червонуватою або безбарвною рідиною всередині. Відзначаються локальне почервоніння, набряклість шкіри, можливий дискомфорт.

Щоб уникнути занесення інфекції не розбирайте і не розчісуйте міхур. Через деякий час він трохи ущільниться, потім на його місці з’явиться суха скоринка. Коли струп відпаде, під ним залишається оновлена здорова шкіра. Якщо кірку видалити передчасно, існує ризик утворення некрасивого шраму. При видаленні великого наросту може залишатися малопомітний рубець. Самостійно міняти пов’язку, накладену лікарем, не можна.

Щоб прискорити одужання після кріодеструкції папіломи, забезпечте шкірі максимальний догляд. Протягом перших 3 днів після процедури не мочіть міхур, не наносьте декоративну косметику. Відмовтеся від відвідування лазні, сауни, басейну і солярію. Уникайте впливу ультрафіолетових променів. При необхідності тривалого перебування на сонці захищайте шкіру кремом з УФ-фільтром.

Щодня обробляйте ранку антисептичним розчином. Застосовувати знеболюючі препарати в період реабілітації не потрібно. Рідко для прискорення регенерації тканин показано використання місцевих ЛЗ, наприклад Гідрокортизонової мазі.

Можливі наслідки

Кріодеструкція практично не викликає побічних ефектів. У виняткових випадках відзначаються негативні реакції організму на анестетики або рідкий азот. Можлива гіперпігментація ураженої шкіри і локальне порушення росту волосся. Щоб попередити алергію, спеціаліст проводить тест на речовини-алергени.

Щоб знизити ризик ускладнень, перед видаленням папілом пройдіть дослідження на наявність інфекцій або хронічних дерматологічних захворювань.

Зазвичай ускладнення виникають при нехтуванні гігієною та приписами лікаря.

 • При самостійному проколюванні кірки міхура можливе інфікування ранки. Якщо імунітет ослаблений, зазначається нагноєння, формуються грубі рубці, збільшується термін відновлення.
 • При частому терті під час купання або розчісуванні вогнища шкіра запалюється, травмується. В цьому випадку потрібна консультація лікаря з подальшим лікуванням.

Кріодеструкція – це безпечна і безболісна процедура видалення папілом рідким азотом. Щоб уникнути ускладнень після терапії, ретельно дотримуйтеся правил гігієни, забезпечте догляд шкірі. Перед проведенням операції обов’язково проконсультуйтеся з дерматологом або онкологом.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: