Папілома в роті: причини, лікування

Папиллома во рту: причины, лечение

Вірус папіломи людини (ВПЛ), що викликає появу наростів (бородавок, кондилом) на шкірі і слизових оболонках. Особливі незручності доставляють новоутворення, що локалізуються в ротовій порожнині. Окрім дискомфорту, вони небезпечні для здоров’я і життя через ризик переродження у злоякісні пухлини. Як виникають, виявляються і лікуються папіломи в роті?

Причини ВПЛ

Головна причина появи папілом у роті – зараження ВПЛ. Передача захворювання можлива від хворого або через заражений предмет. Підвищує ризик розвитку захворювання ослаблений імунітет.

Виділяють 3 шляхи передачі ВПЛ.

 • Побутовий – через предмети гігієни та речі загального користування (посуд, зубну щітку, рушник).
 • Зараження може відбутися при прямому контакті з носієм вірусу через поцілунки, обійми, оральний секс.
 • Також можлива передача вірусу від матері до новонародженого під час проходження по родових шляхах.

Довгий час ВПЛ може ніяк не проявлятися. Інкубаційний період триває від кількох тижнів до кількох років. Все залежить від стану здоров’я та імунної системи. Виділяють фактори, які підвищують ризик активізації вірусу та формування папілом у роті:

 • шкідливі звички;
 • ослаблена імунна система через хронічних хвороб, неправильного харчування, прийому гормональних або антибактеріальних препаратів;
 • порушення гормонального фону;
 • часті стреси, перевтома;
 • вагітність, аборт або менопауза;
 • постійне травмування слизової рота зубною щіткою, брекетами або протезами;
 • стоматологічні хвороби (гінгівіт, карієс, пародонтоз).

Симптоми і локалізація

Папілома – це доброякісне новоутворення, яке виникає на шкірі або слизових оболонках. Нарости можуть бути різних форм і розмірів. В порожнині рота частіше діагностується наступні види:

 • Вульгарна папілома – освіта, що нагадує шишку. Виявляється переважно на небі.
 • Епітеліальна гіперплазія – новоутворення в формі сосочків, які локалізуються мовою.
 • Плоскі папіломи зустрічаються на яснах.
 • Ниткоподібні освіти розташовуються на вуздечці мови. Такі папіломи досить небезпечні, оскільки схильні до запалення і кровоточивість.
 • Гострокінцеві кондиломи нагадують конус, можуть локалізуватися на щоках і в ділянках рота.

Колір новоутворень може варіювати від світло-рожевого до коричневого. Розмір не перевищує декількох міліметрів в діаметрі.

У роті папіломи можуть розташовуватися в будь-якому місці. Освіти в гортані проявляються зміною тембру голосу, порушенням дихання. При поглинанні твердої їжі вони болять і кровоточать. Відсутність своєчасного лікування призводить до розростання новоутворень, появі вузликів по всій слизовій. Небезпека такого стану – проблеми з диханням. Це може призвести у майбутньому до дихальної недостатності або хронічного бронхіту.

Папіломи мовою можуть бути гострими і плоскими. Як правило, вони не приносять болю, але з-за постійного травмування часто кровоточать. Гострокінцеві новоутворення схильні до розростання. Це може призвести до проблем з промовою і прийомом їжі.

Новоутворення на мигдалинах часто плутають з проявом гнійної ангіни або ларингіту. Патологія супроводжується болем у горлі, утрудненим диханням, проблемами з ковтанням. Виникають осиплість голосу, труднощі у вимові деяких звуків. Незручності доставляє постійне відчуття стороннього тіла в горлі.

Нарости на десні проявляються у вигляді шишок. Із-за постійного травмування зубною щіткою або протезами високий ризик приєднання вторинної бактеріальної інфекції.

Діагностика

При виявленні папілом у роті потрібна консультація стоматолога і дерматолога. Якщо освіти локалізуються на мигдалинах або гортані, слід звернутися до отоларинголога. Лікар проводить огляд ураженої області, збирає анамнез хворого.

Для підтвердження діагнозу призначається ряд тестів. Насамперед це аналіз крові на виявлення антитіл до ВПЛ і ПЛР-діагностика.

Для діагностики папілом у роті потрібен огляд стоматолога, дерматолога, іноді вірусолога та імунолога.

Жінкам додатково рекомендується пройти огляд у гінеколога, здати мазок. У разі виявлення ознак, що вказують на малігнізація новоутворень, потрібна консультація онколога. Лікар додатково призначає біопсію з подальшим проведенням гістології.

Після підтвердження ВПЛ потрібна допомога вірусолога та імунолога. Лікарі допоможуть підібрати оптимальну схему лікування.

Лікування

ВПЛ неможливо викорінити. Вірус вбудовується свою ДНК в нервові клітини і довічно залишається у них. Однак правильно підібрана тактика лікування, дотримання профілактичних заходів дозволять домогтися тривалої ремісії.

Насамперед хворому рекомендується відмовитися від шкідливих звичок, відкоригувати харчування, спрямувати всі зусилля на зміцнення захисних сил організму. Крім того, для лікування папіломатозу у роті призначаються лікарські препарати і проводиться хірургічне видалення наростів.

Медикаментозна терапія

Лікування папіломавірусу включає прийом противірусних препаратів, спрямованих на придушення активності вірусу (Віферон, Аміксин, засоби на основі інтерферону). Для зміцнення імунітету прописуються імуномодулятори (Лікопід, Иммунонакс, Полиосидоний), вітамінно-мінеральні комплекси.

Папиллома во рту: причины, лечение

Хворому рекомендується санування ротової порожнини. Це запобіжить вторинне інфікування і запальні процеси в роті. Для обробки слизових прописуються антисептики, протизапальні гелі та мазі. При приєднанні вторинної бактеріальної інфекції призначаються місцеві та системні антибіотики.

Препарати, дозу, схему лікування визначає лікар. Самолікування може погіршити перебіг хвороби, призвести до ускладнень.

Хірургічне видалення

Лікування ВПЛ включає хірургічне видалення папілом. Висічення наростів у роті виконується кількома способами. Найчастіше застосовується лазерне або радіохвильове видалення. Перевагу лазера в тому, що впливу піддається тільки уражену ділянку слизової. За допомогою радіохвильового видалення можна отримати біологічний матеріал для морфологічного дослідження. Це дозволить виключити малігнізація новоутворень.

Хірургічне висічення, припікання, електрокоагуляція і кріодеструкція не використовуються для видалення папілом у роті. Категорично заборонено самостійно виривати, відривати або зрізати новоутворення.

Народні засоби

Для боротьби з папилломами у роті застосовуються методи народної медицини. Перед їх використанням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, оскільки при деяких типах ВПЛ таке самолікування протипоказано.

Народними засобами змащуйте нарости у роті або прикладайте до них на деякий час. Для домашнього лікування використовуйте яєчний білок, часник, касторове масло або настоянку з волоських горіхів.

Наважуючись на застосування народних засобів, будьте готові до можливих ускладнень. Часник і спиртова настоянка можуть пошкодити слизову. Сирий білок загрожує розвитком сальмонельозу.

Ускладнення

Зазвичай папіломи в роті не представляють загрози для здоров’я і життя. Проте із-за постійного травмування існує ризик вторинного інфікування і розвитку ускладнень. Найбільш ймовірні наслідки: появу нових наростів, кровоточивість, збільшення розмірів папілом або їх почорніння.

Крім того, деякі штами схильні до озлокачествлению. Особливу небезпеку представляють ВПЛ генотипів 2, 6, 11, 18 і 30. Клітини новоутворень цих типів часто перероджуються в ракові.

Папіломи в роті у дитини можуть викликати серйозні проблеми. Найчастіше це порушення прикусу, труднощі з диханням, складності у становленні мовного апарату. Додатково можуть розвинутися захворювання серцево-судинної системи, органів шлунково-кишкового тракту. У рідкісних випадках з’являються нервові розлади.

Профілактика

Для профілактики виникнення папілом у роті необхідно регулярно відвідувати стоматолога і лікувати стоматологічні захворювання. Важливу роль відіграють зміцнення імунної системи, дотримання гігієни, відмова від шкідливих звичок. При випадковому сексуальному контакті слід використовувати бар’єрні методи контрацепції, уникати оральних ласк.

Папіломи у роті приносять дискомфорт і біль. Вилікувати захворювання неможливо, але своєчасна терапія, дотримання всіх рекомендацій лікаря дозволять домогтися тривалої ремісії.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: